دام داران روش های زیادی را برای تشخیص دادن بارداری گوسفندان انجام می دهند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی روش های جدید به وجود آمده که سبب تشخیص راحت تر و دقیق تر این امر شده است. از جمله ی این روش های جدید،

سونوگرافی:

سونوگرافی می باشد که تشخیص راحت تری را به همراه دارد. هم چنین آبستنی و زمان آبستنی گوسفندان هم دارای زمان مشخص می باشد و طبق روش ها و نشانه هایی قابل تشخیص می باشد. از جمله روش ها و نشانه های تشخیص آبستنی گوسفند می توان به عدم فحلی مجدد گوسفند، استفاده از روش teasing و استفاده از قوچ های وازکتومی شده، بیوپسی جدار واژن در روز ۴۰ آبستنی، اندازه گیری برخی هورمون ها مانند پروژسترون در روز ۲۰ پس از آبستنی، رادیوگرافی و معاینات دستی از طریق دستگاهی به نام رکتوم اشاره کرد.

 

زایمان گوسفندان

اصولاً زایمان در گوسفندان به سه مرحله تقسیم می شود. در مرحله ی دوم زایمان بره متولد شده و از رحم مادر خارج می شود و در مرحله ی سوم از زایمان باقی مانده های پرده های جنینی و نیز خون و جفت از رحم مادر خارج می شود. پس از زایمان رحم مادر باید برای دوره ی آبستنی مجدد آماده گردد که این اعمال جزو دوره ی بعد از زایمان قرار می گیرد.

 

البته دارو ها و قرص های کاشتنی وجود دارد که می تواند به گوسفندان فصل های جفت گیری را القا کند و از این طریق تولید مثل در فصلی خارج از فصل رایج تولید مثل گوسفندان انجام می گیرد.

مروری بر تشخیص آبستنی ، زایمان و مرحله ی پس از زایمان در گوسفند
مروری بر تشخیص آبستنی ، زایمان و مرحله ی پس از زایمان در گوسفند
مروری بر تشخیص آبستنی ، زایمان و مرحله ی پس از زایمان در گوسفند

اکثر گوسفندان به طور طبیعی دارای تولید مثل فصلی هستند و دوره ی آبستنی مجدد پس از زایمان خود را تا فصل تولید مثل خود به تعویق می اندازند. البته دارو ها و قرص های کاشتنی وجود دارد که می تواند به گوسفندان فصل های جفت گیری را القا کند و از این طریق تولید مثل در فصلی خارج از فصل رایج تولید مثل گوسفندان انجام می گیرد.
در هنگام زایمان گوسفندان فرج گوسفندان شل شده و سرویکس باز می شود و از این طریق انواع باکتری ها به داخل رحم انتقال پیدا می کند. پس از زایمان خوده بدن گوسفند اقدام به ترشح و وارد کردن موادی به درون رحم می کند که باکتری ها و میکروب های وارد شده را از بین برده و فضای رحم را مجددآ استریل می کند.
مرکز خرید و فروش دام زنده در تهران اقدام به فروش بره ها سالم و چند روزه با توجه به قیمت روز گوساله ی زنده و نیز وزن گوسفند زنده می کند. با استفاده از این مرکز آنلاین خرید و فروش گوسفند و گوساله و بره دیگر برای خرید گوسفند مورد نیاز خود نیاز به مراجعه به مراکز عرضه ی دام شهری نخواهید داشت.

مروری بر تشخیص آبستنی ، زایمان و مرحله ی پس از زایمان در گوسفند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *