اسیدوز-گوسفندان

شاید برای هر کدام از ما یک بار پیش آمده باشد که تا خرخره غذا بخوریم و یهو با دل درد شدید مواجه بشویم و عملا غذای لذیذ و چربی که سر سفره بوده به اصلاح کوفتمان شود. دقیقا پرخوری و مصرف بیش از حد دانه ها و غلات برای دام ها نیز صدق می‌کند که به آن بیماری خطرناک اسیدوز می‌گویند که باعث بی تحرکی، افزایش ضربان قلب و حتی درد در ناحیه شکم گوسفند می‌شود. مصرف بیش از حد دانه ها و غلات توسط گوسفندان باعث تجمع گازها در شکمبه و کاهش PH بدن می‌شود و با دل درد شدید در دام همراه است که باعث می‌شود به طور کلی از غذا خوردن اجتناب کنند در این مواقع حتما باید دام را به حرک وادارید تا گازهای جمع شده در شکمبه خالی شود.

اسیدوز یکی از بیماری های شایع گوسفندان نامیده می‌شود که باعث بیماری آنتروتوکسمی، اسهال و حتی لنگش را به همراه خواهد داشت از این رو با افزایش اطلاعات خود باید نسبت به درمان و خوراندن داروهای ضد اسیدوز به دام اقدام کنید قبل از اینکه شاهد مرگ ناگهانی گوسفند بر اثر بیماری شوید.

بیماری های شایع در گوسفندان

اسیدوز چیست؟

هر آنچه که ما می‌خوریم مواد زائد آن توسط کلیه به شکل مدفوع و ادرار دفع می‌شود. کلیه ها با دفع اسیدها و تنظیم کردن میزان ذخایر مایعات بدن، تعادل اسید و باز را با ریه ها انجام می‌دهد. عملا به زبان ساده اگر با خوردن خوراکی ها PH  بدن کاهش یا افزایش یابد کلیه ها و ریه ها وظیفه رساندن PH بدن به حد استاندارد را بر عهده دارند.

زمانی که مایعات بدن حاوی اسید فراوان باشد مسلما  PH خون بدن کاهش می‌یابد و باعث بروز بیماری اسیدوز در بدن می‌شود از این رو کلیه ها و ریه ها وظیفه به تعادل رساندن میزان PH خون بدن به حد استاندارد را برعهده دارند.

اسیدوز چه خطراتی را به همراه دارد؟

با خوردن مواد غذایی در داخل شکم برخی از میکروب ها وظیفه تجزیه غذا و بیرون دادن گاز غذا را بر عهده دارند از این رو با پرخوری کردن عملا حجم زیادی از غذا وارد شکم شما می شود و باعث کند شدن این فرایند می‌شود. عملا کاهش فرایند میکروب ها در داخل شکم باعث نفخ شکم و دل درد فراوان می‌شود و خطرات زیادی به همراه دارد.

 1. رژیم غذایی خیلی چرب که کربوهیدرات کمی دارد
 2. اختلال کلیوی
 3. چاقی مرضی
 4. کم‌آبی بدن
 5. مسمومیت متانول یا آسپیرین
 6. دیابت

اسیدوز بیماری های دیگر را نیز به همراه دارد.

 هنگام بروز بیماری اسیدوز در دام ها امکان مبتلا شدن دام به بیماری های لنگش، اسهال و آنتروتوکسمی هم وجود دارد.

اسیدوز گوسفندان به چه صورت رخ می‌دهد؟

عملا تغییر ناگهانی جیره غذایی دام ها و اضافه کردن مقدار زیاد کنسانتره با پرخوری دام ها مواجه خواهد شد. پرخوری گوسفندان و دام های دیگر عملا باعث کند شدن فعالیت میکروب ها در شکمبه، کاهش PH خون بدن و به موجب آن تجمع گاز، التهاب و زخم شکمبه را به همراه دارد.

بهتر است هنگام به صورت ناگهانی جیره غذایی دام ها تغییر ندهید زیرا با پرخوری دام ها و بیماری اسیدوز مواجه خواهید شد که در صورت درمان نکردن بیماری حتی امکان مرگ دام وجود دارد.

بیماری اسیدوز در گوسفندان چه علائمی دارد با آنها آشنا شوید

 1. بی اشتهایی شدید
 2. افسردگی و بی حالی
 3. افزایش ضربان قلب و ضعف عمومی بدن
 4. درد در بخش شکمی که در این حالت گوسفند از شدت درد به شکم خود لگد می زند.
 5. وجود اسهال همراه با موکوس

مواظب تغذیه گوسفندان باشید

اسیدوز به  دلیل تغییر ناگهانی جیره غذایی و بردن گوسفندان از یک مرتع فقیر به مرتع غنی رخ می دهد. بنابراین به هیچ وجه به یکباره جیره غذایی دام ها را افزایش ندهید و باعث پرخوری دام ها نشوید.

مواظب باشید که بره ها، گوسفندان و دیگر دام ها به انبار غلات دسترسی نداشته باشند زیرا دیدن انبار به معنای دویدن سریع به آنجا و خوردن مقدار زیادی غلات، دانه ها است که موجب بیماری اسیدوز می شود.

تغذیه گوسفندان

با خوردن دارو و ویتامین امکان درمان بیماری اسیدوز در گوسفندان وجود دارد

 1. تزریق ویتامین B (پارنتروویت) به درون سیاهرگ به همراه دادن محلول جوش شیرین حل شده در آب سرد به دام
 2. دادن روغن بادام ( آراکیس) به گوسفند برای رفع نفخ تقریبا به اندازه ی یک لیوان
 3. جبران آب از دست رفته بدن به دلیل ابتلا به اسهال توسط تزریق سرم قندی نمکی به میزان نیم تا یک لیتر (تزریق داخل سیاهرگی)
تزریق واکسن و دارو به گوسفندان

برای اینکه گوسفندان به بیماری اسیدوز مبتلا نشوند چیکار کنیم؟

 1. تغذیه دام با دانه های غلات در بازه های زمانی تعیین شده و در مقادیر کم (روزهای اول از مقادیر بسیار کم شروع کنید و پس از ۱۰ روز می توانید به میزان مورد نظر برسانید).
 2. شناخت کامل چراگاه های گوسفند و اطمینان از وجود علوفه مرغوب و آب آشامیدنی سالم به اندازه کافی
 3. ساخت آخور بزرگ برای گوسفندان برای پیشگیری از مریض شدن گوسفند
 4. واکسیناسیون پیش از شروع پرواربندی

416 دیدگاه در “اسیدوز گوسفند و راه های درمان آن”

 1. سلام.بزغاله هایی که کمتر از یک ماه هستن مریض میشوند خیلی بی حال میشوندوچیزی هم نمی‌خورن اول احضار هستن اما بعد دیگه شیکمشون کار نمیکنه و میمیرن باید چیکار کنم😟

 2. سلام من ۱۵۰ تا بره پرواری سالم خریدم بعد از یک هفته روزی یکی دوتاشون دهن هاشوم کف میکردوهیچی نمیخوردن وبعدش هم تعادل نداشتن که روپاشون وایسن مجبور میشدم سر ببرم‌ممنون میشم اگه راهنمایی کنید .خسارت زیادی بهم وارد شد.

 3. گوسفندم را دیشب علف دادم ی سطل اب جلوش گذاشتم خوابیدم متاسفانه صبح بلند شدم اسهال داشت و شکمش پر از اب هست چکار کنم تا نمیره لطفا راهنمایی کنید اقای دکتر

 4. سلام وقتتون بخیر من یه گوسفند دارم لسه و لب از داخل زخم و دون دون شده و از دهنش کف میاد .کاهش وزن هم داشته .غذا هم نمیتونه بخوره میشه لطفا راهنماییم کنین

  1. سلام آقای دکتر بز نری دارم دو شب است که علف نمیخوره آب میخوره مدفوع میکنه کش میره الانم سرشم پاینه جلوتر می ایستاد الان نشسته چرت. میزنه یکم نشخوار میکنه غذا زیاد میخورد علف سبز وروزبعد کاه با سبوس و بعدشم علف خشک دادم احتمال داره پلاستیک خورده باشه لطفا راهنمایی کنید باتشکر

 5. سلام
  س تا بره کوچیک تازه متولد شده خریدم
  بعد دوماه شیر دادن بهش خوب بودن شاد بازی میکردن
  تو خونه خودمون تو انباری بودن
  بعد بردمشون ب گله دانی یکی اش فلج شده غذا خوب میخوره اما تکون نمی خوره
  پاهاش جون نداره فلج شده متاسفانه
  دلیلش چی ؟؟
  درمانی داره ؟؟؟

 6. سلام دکتر عزیز خسته نباشید بیزحمت جواب سوال منم بدین من یه بره دارم تقریبا دوماهه.الان دو روزه چبزی نمیخوره یکم راه میره بد میشینه و فقط بدنشو کش میده

  1. سلام من یه بره ۳ ماهه دارم از صبح هیچ چیزی نمیخوره وهمش قدکشه میکنه چیکارش کنم ترماکسن هم بهش تزریق کردم

 7. سلام از این که تجربه دیگران را در اختیار مردم می گذارید خیلی خوشحالم از شما سپاس گزارم ممنون علی از شهر ستان فاریاب

 8. سلام رضا
  میش شما عفونت وانگل داره از داروی آیور مکتین وقرص نیکلوزاماد استفاده کنیدهردو را همزمان در یک روز بهش بده و بعد یک هفته دوباره تکرار کن برای درمان عفونت هم تراماسین و لینکو استفاده کن

 9. سلام خسته نباشید من یه گوسفد دارم وقتی نوشخوار میکنه آب نوشخوارازدهنش بیرون میریزه پشماش هم کنده میشه ضعیف شده بره اش هم خیلی ضعیف هست مشکلش چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.