بیماری آنتروتوکسمی گوسفند زنده

بیماری آنتروتوکسمی گوسفند زنده

در هنگام پرواربندی گوسفندان باید مواظب سلامت آنها باشید زیرا برخی از این نوع بیماری ها حتی منجر به مرگ دام می شود. بیماری آنتروتوکسمی گوسفند زنده یکی دیگر از بیماریهای رایج در بین گوسفندان می باشد که معمولا در بین بزها و بزغاله ها رایج است و از علائم رایج این بیماری اسهال شدید، تشنج، زمین گیر شدن ، ترشح بزاق می باشد.

بیماری آنتروتوکسمی گوسفند زنده چگونه بوجود می آید

در واقع این بیماری حاصل باکتری کلستریدیوم می باشد که در دسته تیپ های A,B,C,D,E وجود دارد و معمولا دسته تیپ های B,C,D در بین دام ها و گوسفندان ایران به فراوانی یافت می شود. در واقع باکتری کلستریدیوم دوازده نوع توکسین ترشح می کند که همین باعث التهاب روده گوسفند و وارد شدن سم به خون می شود که به نوعی ممکن است باعث مرگ دام شود.

بیماری آنتروتوکسمی گوسفند زنده
بیماری آنتروتوکسمی گوسفند زنده

علائم بیماری بیماری آنتروتوکسمی گوسفند زنده

نام دیگر بیماری آنتروتوکسمی بیماری پرخوری یا قلوه نرمی می باشد در واقع هنگام بروز این بیماری شیردان گوسفند آسیب دیده و حتی باعث انباشتگی و پرخونی شکمبه گوسفند می باشد و با این علائم اسهال شدید، تشنج ، زمین گیر شدن و ترشح بزاق از دیگران علائم این بیماری می باشد. این بیماری بر اثر موارد زیر بروز پیدا می کند.

 • مصرف بیش از حد شیر و غلات
 • به دنبال ابتلای بیش از حد به انواع انگلها
بیماری آنتروتوکسمی گوسفند زنده
بیماری آنتروتوکسمی گوسفند زنده

راه های پیشگیری از بیماری

هنگامی که گوسفندان شما به این بیماری مبتلا می باشند باید میش های  آبستن ۳ یا چهار هفته پیش از زایمان باید به آن ها واکسن کلستریدیایی  زده شود.

56 دیدگاه در “بیماری آنتروتوکسمی گوسفند زنده”

 1. با سلام واحترام چرا کسی به فریاد دامدار نمیرسه دار و گیر نمیاد آگه هم باشه گرونه کار دامپزشکی چیه هیچ خدماتی نمیدن سالانه چقدر از دام های دامدار میمیرن دولت چه حمایتی میکنه اقا دامپزشکی های دولتی را منحل کنید اقای وزیر چه میکنی برا دامدار الان گوشت دامدار کی میخره جز قصاب های فرصت طلب با قیمت پایین ……..

 2. با سلام واحترام چرا کسی به فریاد دامدار نمیرسه دار و گیر نمیاد آگه هم باشه گرونه کار دامپزشکی چیه هیچ خدماتی نمیدن سالانه چقدر از دام های دامدار میمیرن دولت چه حمایتی میکنه اقا دامپزشکی های دولتی را منحل کنید اقای وزیر چه میکنی برا دامدار الان گوشت دامدار کی میخره جز قصاب های فرصت با قیمت پایین ……..

 3. سلام.
  چرا کسی و یا کارشناسی نیست که سوالات رو پاسخ بدن???
  اگه هم قرار نیست سوالات پاسخ داده بشه، لطفا بگید تا سوال نپرسیم. چون کسی که دام هاش بیمارن و تلفات میده، خودشو به هر دری میزنه تا راهی پیدا کنه و دنبال درمان هست.
  با تشکر فراوان.
  احمدباعقیده

 4. بعد ازتمام شدن چرا گوسفندان رو انداختم طویله جو وکاه دادم بعد ی هفته کلا پشماشون ریخت بعضی هم ضعف عمومی دارند وچند تاشون هم مرد علت چیست باید چکار کنم لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.