تغذیه بره شیری

بره درست بلافاصله پس از تولد، به شیر مادر نیاز دارد. زیرا شیر مادر دارای ماده ای به نام کلستروم است که برای ادامه حیات بره تازه متولد شده ضروری میباشد. این ماده بره را در برابر ابتلا به عفونت حفظ میکند و همچنین ماده کلستروم دارای پروتئین، مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز بره است. در پرواربندی پس از گذشت دو هفته از تولد بره، میتوان کنسانتره نیز به بره داده شود.

کنستانتره باید حاوی ۱۴-۱۶ درصد پروتئین باشد و تنها باید بره های شیری از آن تغذیه کنند. دادن کنستانتره برای افزایش رشد بره ضروری به نظر میرسد تا با افزایش وزن سریع، زودتر فروخته شوند. برای پرورش و فروش بره شیری نیاز به داشتن اطلاعات درست و مفید راجب تغذیه بره شیری دارید.

معمولا بره ها تا سه ماه شیرخواره هستند و سپس از شیر گرفته میشوند. در طول دوران شیرخواره بودن باید به آنها آنتی بیوتیک نیز داده شود تا دچار بیماریهای عفونی نشوند.

چگونگی تغذیه بره های بی مادر

در هر دوره زایش، بعضی میش های مادر هنگام زایمان میمیرند یا دچار کمبود شیر میشوند، در نتیجه تعدادی بره بی مادر وجود خواهد داشت. در مواردی نیز میش مادر بره اش را قبول نمیکند و بالعکس.  برای حل این مشکل چند روش وجود دارد مثلا میتوان با قرار دادن بره و میش در یک آغل به آنها کمک کرد، و یا میتوان کمی از شیر مادر را به ران بره مالید تا به آن عادت کند. در مواردی که میش بره اش را قبول نمیکند نیز میتوان ترشحات بره را به بینی میش مالید تا بره را بپذیرد.

به دلیل اهمیت شیر برای سلامت و حیات بره ها باید در چنین شرایطی به سرعت مشکل را حل کرد. در بره های بی مادر نیز باید برای آنها مادر جایگزین گذاشت. مادر جایگزین میش هایی هستند که بره خود را از دست داده اند اما شیرده هستند.

در صورتی که این روش کارآمد نبود باید از طریق پستانک بره راوادار به خوردن شیر کرد.  همچنین برای کمک به زنده ماندن بره های بی مادر باید به آن ها کلستروم میش های دیگر داده شود. یک پرورش دهنده گوسفند همیشه باید کلستروم منجمد را برای شرایط خاص داشته باشد. در صورت نبود شیر میش های دیگر، یا کمبود آن میتوان از شیر گاو برای تغذیه بره استفاده کرد. در صورت استفاده از شیر گاو برای تغذیه، باید به هر یک لیتر آن یک قاشق روغن ماهی اضافه کرد.

شیری که با پستانک به بره داده میشود باید به اندازه درجه حرارت بدن بره گرم شود . هر ۳ ساعت یک بار، باید ۱۰۰ گرم شیر با کمک شیشه و پستانک به بره بی مادر داده شود. نکته مهم دیگر این است که جایگاه زندگی بره های شیری باید همیشه خشک و تمیز باشد.

اگر بره ها به سرعت (هفته دوم) با کنستانتره تغذیه شوند میتوان در هفته چهارم تا ششم آنها را از شیر گرفت.

تغذیه بره ها پس از شیرگیری

تغذیه بره های پرواری پس از شیر گیری مساله مهمی میباشد. اگر وزن بره از ۱۸ کیلوگرم بیشتر است بهتر است به مرتع برده نشوند تا رشد آن ها کاهش نیابد. در صورت بردن به مرتع باید پیش از آن به آن ها داروی ضد انگلی داد تا بیمار نشوند.

همچنین باید شرایطی مانند مکان نگهداری تمیز و علوفه زیاد برای آنها فراهم کرد تا دچار استرس و درنتیجه کاهش وزن نشوند. همچنین بره های مریض را باید جدا کرد و آغل و مکان زندگی گوسفندان باید مرتبا سم پاشی و ضد عفونی گردد.

فروش بره شیری با تغذیه مناسب

برای اینکه بتوانید بره های شیری با وزن بالا داشته باشید، حتما باید از زمان تولد بره تا از شیر گرفتن به بره ها به تغذیه آنها توجه ویژه ای داشته باشید. ممکن است با خود بگویید به دلیل ارزش غذایی بالای کنسانتره از بدو تولد بره در کنار شیر مادر آنها را به کنسانتره عادت دهید. این کار کاملا اشتباه است شما تنها دو هفته اول مجاز به دادن شیر مادر به بره هستید زیرا حاوی کلستروم است که باعث مقاوم بودن بدن بره در برابر بیماری ها و عفونت ها می شود.

فروش بره شیری
فروش بره شیری

توجه داشته باشید که هنگام از سر شیرگیری بره ها و دادن کنسانتره و یونجه به آنها باعث ایجاد بیماری آنتروتوکسمی یا همان پرخوری نشوند. برای اینکار بهتر است واکسن آنتروتوکسمی را دائما به بره ها بزنید.

بیماری آنتروتوکسمی گوسفند زنده

تمیز نگه داشتن بره ها با حمام آگنه و ضدعفونی کردن جایگاه دام باعث می شود بره ها از بیماریهای به دور باشند. حتی اگر بره ای بیمار باید بره های دیگر را سوا کنید تا مانع از بیمار شدن بره شوید.

پرورش بره شیری با روش اصولی

همانطور که گفته شد طول شیرخوارگی بره ها سه ماه است اما شما می توانید پس از دو هفته با دادن کنسانتره، یونجه تازه و دانه ذرت و خشک باعث افزایش وزن بره ها شوید. پرورش بره باید اصولی انجام شود تا پس از چند ماه شاهد افزایش وزن بره شوید و در زمان مناسب با فروش بره پول کلانی به دست آورید. حتی می توانید با پرورش بره شیری باعث شوید گوسفندان چاقی بدست آورید.

آماده کردن بره ها برای جفت گیری

پس از چندین ماه و درست در سن هشت ماهگی سن بلوغ بره فرا می رسد. حال شما باید بغیر از اینکه به فکر افزایش وزن بره باشید به فکر فصل جفت گیری بره ها باشید. حتما بره قوچ را با مواد مغذی آماده جفت گیری کنید. در صورت ضعیف بودن بره برای جفت گیری آنها را در کنار قوچ های پیر که فحل شده است قرار دهید تا با جفت گیری گوسفندان آشنا شوند. برای اینکه میزان درصد و قدرت جفتگیری بره قوچ را متوجه شوید زیر شکم و بالا الت بره قوچ را رنگ بزنید تا متوجه میش هایی که با بره قوچ با آن جفت گیری کرده شوید.

 • خوراندن دانه ذرت برای افزایش قدرت جفت گیری بره قوچ
 • علوفه تازه و یونجه به بره قوچ دهید.
 • جیره غذایی مناسب برای بره میش ضروری است تا قدرت باروری و دوقلوزایی آن بالا برود.

62 دیدگاه در “تغذیه بره شیری”

 1. سلام یه بره ۳ هفته ای دارم که با شیر گاو تغذیش میکنم الان دوهفتس که دارم شیر میدم اما رشد نکرده به نطرم بیحاله انگار سوئتغذیه داره.علفم نمیتونه بخوره تازه یکم اب میخوره تورو خدا کمکم کنید هرکی میدونه تا کی بهش شیر بدم از کی شرو به علف خوردن میکنه ؟ ایا خودش غریصه علف خوردنو داره یا حتما باید مادرش یادش بده ممنون

  1. سلام الان وقتشه ینی دیگه میتونه علف و غذا بخوره باید کم کم جلوش بریزین و مقدار شیری ک بهش میدین رو کم تر کنین تا مجبور شه غذا بخوره و خودش یاد میگیره شیر مثلا فقط صبح و اخر شب بهش بدی تو گرما ندین بزارین روزا مجبور شه غذا بخوره

 2. سلام یه میش دارم تازه زایمان کرده ولی سینش عفونت داره انگاربه جای شیر عفونت میاد چکار کنم به بره چی بدم ممنون میشم راهنمایی کنید

 3. سلام بره ای دارم ک بسیار بیحال است وغذا نمیخورد. اگرغذا را در دهانش بگذاریم میخورد وگرنه ک ن. همچنین سه چهار روزی درراه بوده تاب مقصد برسد. چیکارکنم؟

  1. جوش شیرین بدین و علوفه خوب .مثل کنسانتره و جو و یونجه کیفیت خوب .مخصوص جو .از شیر میش دیگه یا گاو میتونید بدید تا دو سه هفته بعد خودش شروع به خوردن علوفه میکنه .اگ شیر کم بدید شیر سوز میشه و رشدش ضعیف میشه.

  1. شیر میش بدوشید کمتر شیر بخوره بعد بره را جای خنک نگه دارید تا هفته اول شیر میش بدوشید که کم بخوره مریض نشه .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.