تولید مثل گوسفند زنده

تولید مثل گوسفند زنده

گوسفندان جز پستاندارانی می باشند که دقیقا تولید مثل آنها به مانند حیوانات اهلی چون گاو و بز انجام می شود. میش ها به مانند انسان ها در تعداد بره های بدنیا آمده متفاوت می باشند و ممکن است برخی از نژادهای گوسفندان چند قلوه بزایند و برخی تنها یک بره به دنیا بیاورد. در این مقاله تولید مثل گوسفند زنده به صورت کامل توضییح می دهیم.

تولید مثل گوسفند زنده
تولید مثل گوسفند زنده

رفتار جنسی گوسفندان

تمامی میش ها در سن شش تا هشت ماهگی به بلوغ می رسند در صورتی که قوچ ها در سن چهار تا شش سالگی به بلوغ می رسند. تمام میش ها دارای یک چرخه پریودی ۱۷ روزه می باشند که حدود سی ساعت طول می کشد. تمامی میش ها در این هنگام یک بویی به نام فرومون از خود منتشر می کنند که همین باعث تحریک قوچ ها می شود که به ناگهان شهوت آنها بالا می رود و اقدام به جفت گیری می کنند. حتی ممکن است در هنگام جفت گیری قوچ های بیگانه عصبانی شوند و به سمت آن قوچ حمله ور شوند.

بالا بردن درآمد پرورش دهندگان گوسفند
رفتار جنسی گوسفندان

حاملگی گوسفندان

باردار بودن میش ها همچون زنان از سونوگرافی استفاده می کنند و شش هفته قبل از زایمان باردار بودن میشن ها مشخص می شود که چوپانان با دیدن اقدامات لازم به آنها در وضع حمل کمک می کنند. البته باید به این نکته اشاره کنیم که زایمان زودرس باعث بروز مشکلاتی در بره ها می شود.

زمان حاملگی گوسفندان از جفت گیری تا زایمان تنها ۵ ماه به طول می انجامد.در این زمان رفتارهای چون دارز کشیدن ناگهانی یا چرخیدن ناگهانی از آنها رخ می دهد که کاملا طبیعی می باشد.

حاملگی گوسفندان
حاملگی گوسفندان

نکات مهم درباره تولید مثل گوسفندان

آماده کردن میش ها برای جفتگیری

قبل از اینکه جفت گیری گوسفندان انجام شود باید میش ها را از لحاظ تغذیه آماده کنید.بالا بردن تغذیه میش ها ۱۰ الی چهارده روز قبل از جفتگیری و دو هفته پس از جفتگیری باعث افزایش وزن میش ها و درصد بره زایی آنها می شود. بنابراین تغذیه بر تولید مثل گوسفندان اثری مستقیم دارد زیرا با افزایش سطح تغذیه فعالیت اندام های جنسی را تحریک می کند و باعث می شود زمان فحلی گوسفندان زودتر انجام شود.

توجه داشته باشید که از دادن جیره فلاشینگ به میش هایی که قبل از جفتگیری زیاد چاق هستند اجتناب کنید. علاوه بر رسیدگی به تغذیه میش ها قبل از جفتگیری باید آنها را معاینه کنید که مبتلا به گندیدگی سم و همچنین بیماری های انگلی گوسفندی نباشند.

سم چینی به موقع میش ها و همچنین چیدن پشم اطراف واژن و دم گوسفند بسیار مفید است. با شناسایی میش های بیمار و معالجه آنها قبل از جفتگیری باعث به دنیا آمدن بره های سالم خواهید شد و مانع از سقط جنین گوسفندان خواهید شد.

اداره کردن میش های آبستن

قوچ های نر و مولد ۸ هفته در گله نگهداری می شوند که بیشتر میش ها پس از شش هفته  جفتگیری می شوند. برای شناسایی میش های آبستن بهتر است آنهایی که در سه هفته اول، دوم یا آخر آبستن شده اند را علامت گذاری کنید. در دوران حاملگی گوسفند حتما از چاق شدن بیش از حد آنها اجتناب کنید. برای اینکه میش ها ورزش کنند و تحرک داشته باشند کافیست که تغذیه میش ها دور از محل نگهداری آنها باشد.

 1. پشم چینی قبل از زایش باعث حفظ بهداشت میش و بره می شود.
 2. جابجایی درست باعث کاهش سقط جنین می شود.

اداره کردن میش ها هنگام زایمان

با تشخیص به موقع جفتگیری گوسفندان و رکوردگیری آن می توانید زمان دقیق زایمان گوسفند را تشخیص دهید. با اینکار حتما زمان زایمان باید میش در جایی به دور از برف و باران و باد شدید قرار گیرد. اگر هنگام چرا زایمان رخ دهد حتما روی یک سطح صاف باشد.

وسایل مورد نیاز قبل از زایمان گوسفند

 • مادهٔ ضدعفونى‌کننده
 • قیچی
 • مقدارى ید
 • مقدارى طناب نازک و محکم براى کمک احتمالى به میش در موقع زایش.

هنگام فرا رسیدن زایمان علائمی چون بی قراری و جدا شدن از گله از گوسفندان باردار رخ می دهد. معمولا زایمان به صورت طبیعی انجام می شود و در صورت نیاز به کمک به آرامی پاها و سر بره را به جلو کشیده. با بدنیا آمدن بره اولین کار خشک کردن بره است و باید اجازه دهید میش روی بدن بره لیس بکشد. حتما از شیر آغوز به بره داده شود زیرا شیر آغوز گوسفند حاوی پادتن است و بره را از بیماری های مختلف محافظت می کند.

بعد از زایش بند ناف بره تا حدود ۴ سانتى‌متر به طرف شکم با استفاده از قیچى یا چاقوى تمیز قطع بشود و با تنتورید ضدعفونى بشود.

ضد عفونی کردن بند ناف بره

حذف کردن میش ها پیر و جایگزین کردن میش های جوان برای جفت گیری

بعد از سر شیرگیری بره میش هایی که چاق هستند و پستان بدی دارند، دندان های آنها شکسته و مبتلا به ورم پستانی یا بیرون زدگی واژن از فرج هستند باید از گله جدا کرد و میش های جوان که قدرت باروری بالایی دارند را به گله اضافه کنید.

بیرون زدگی واژن میش از فرج

خلاصه مقاله
تولید مثل گوسفند زنده
نام مقاله
تولید مثل گوسفند زنده
خلاصه متن
تولید مثل گوسفند باعث افزایش درصد بره زایی و تعداد گوسفندان گله می شود که با افزایش این تنها و پرواربندی آنها می توانید سود اقتصادی زیادی ببرید.
نویسنده

33 دیدگاه در “تولید مثل گوسفند زنده”

 1. سلام. رفیقم قم گله داره رفته بودم بهش سر بزنم
  خلاصه ناهار پیشش موندم بنده فلفل زیاد بخورم بدجور حشرم میزنه بالا کسی جلو دارم نیست داشتم نگاه به گله میکردم یک گوسفند چاق و تپل سکسی بین گله خورد به چشمم دنبالش کردم گرفتمش بردمش داخل یک خرابه کوسش رو زدم چه کوسی داشت تمیز تپل البته با کاندوم خیلی حال داد از یک زنم بیشتر حال داد جاتون خالی. یک بارم شده امتحان کنید.🙌🙌

  1. همون موقع که تو داشتی اون گوسفند رو میکردی من رفتم تو خونتون اول مامانت رو لخت کردم یه دست کوس تپل و سفیدش رو کردم جاتون خالی خیلی حال داد منم عادت دارم یه کوس میکنم باید کون هم بکنم اومدم رسیدم به خواهرت شلوارش رو در اوردم کیرمو خیس کردم گزاشتم لای کون نرم و سفید تپلش خیلی حال داد البته مامانت رو با کاندوم کردم

 2. س.مردحسابی ۴تا۶سالگی ک دیگه قوچ پیر میشه بایدعوض شه چه مقاله ای گذاشتی اطلاعات غلط به مردم میدی قوچ نهایت سن بلوغش۱سال ونیم هستش درصورتی که درسن۹ماهیگی میتونه عمل جفت گیری رو انجام بده ..

 3. یه چوپان داریم هه میگه گوسفند ماه بعدی زاد ولد میکنه یکسال داره میگذره هنوز هیچ بره ای به دنیا نیومد امروز گفت قورچ بلد نیست بپره بالا ،حالا نمیدونم چی بهش بگم

  1. سلام میخوام گوسفندداشتی بگیرم گوسفندبابره یه دنیاامده بگیرم یاهنوزبارداره لطفا راهنماییم کنین باتشکر

 4. خیلی مختصر و مفید
  البته اشتباه هم زیاد داشت
  سونوگرافی میشه کرد
  قوچ هم تو چهار سالگی بالغ نمیشه زودتر بالغ میشه

  1. یک گوسفند که نمیزاد عزیزم باید دو تا باشند تا شوهرش بشه. بعد انشالله.
   شاید هم حامله نشده.
   شاید هم نطفه ایجاد نشده است

  1. قوچ بلوچی۶ماهه یه گله روابستن میکنه….اینقدرمیکنه که گوشت تنش میریزه ولاغرمیشه

  1. سلام خوب هستین میتونم یه سوال بپرسم.من میخوام دوتا گوسفند ابستن بخرم بزار پیش یکی از اشناها برای افزایش دادن به نظرتون خوبه اینکارو بکنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.