آنچه باعث شروع زایمان در میش ها میشود رهاسازی کورتیزول جنینی میباشد که باعث تغییر جفت میشود و پروژسترون ترشح شده در میش را به استروژن تبدیل می نماید. رشد غدد پستانی سه هفته قبل از زایمان اتفاق می افتد و یکروز قبل از شروع زایمان در میش ها پستان ها متورم و پر از شیر می شود. در میش های بسیار جوان تورم کمتری در پستان ها رخ می دهد.

چند ساعت قبل از شروع زایمان در میش ها، میش رفتارهایی مانند کوبیدن پا و بیقراری انجام می دهد در این حالت باید میش را از گله جدا کرده و به محل مشخص شده برای زایمان منتقل کرد. زیرا در صورت زایمان میش در گله، احتمال کشته شدن بره در اثر لگدمال شدن وجود دارد و همچنین این جداکردن میش از گله در هنگام زایمان به پذیرفتن بره اش کمک بیشتری می کند.

نکات مهم در هنگام زایمان میش:

 • گاهی در میش های بسیار جوان یا میش های چاق زایمان سخت خواهد بود و در این شرایط نیاز به بیرون کشیدن بره وجود دارد.
 • در هنگام شروع زایمان در میش ها از وارد شدن استرس به دام جلوگیری شود.
 • هنگام خروج بره ابتدا نوک دست ها و سپس بینی بیرون می آید.
 • یک زایمان طبیعی در میش ها تقریبا ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول میکشد. در دوقلوزایی نیز بره ها به فاصله ۱۰ تا ۲۰ دقیقه متولد میشوند. همچنین خروج جفت از میش ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بعد از زایش اتفاق می افتد.
 • حدودا ۶۰ درصد بره و ۴۰ درصد شامل پرده های جنینی و مایعات پس از زایمان از میش دفع میشود.

چگونگی کمک به میش هایی که در زایمان دچار مشکل میشوند:

 • ابتدا باید دست ها را با محلول ضد عفونی کننده شسته و سپس با استفاده از روغن معدنی چرب کرد تا دست ها لغزنده شوند.
 • یکی از مشکلات رایج در زایمان میش ها چرخش یک یا هر دو دست به طرف بدن مادر است و در چنین حالتی ابتدا باید سر میش را بطرف عقب فشار داد.
 • در حالتی دیگر مشکل چرخش سر به سمت داخل رحم است در حالیکه دست ها بیرون آمده است در این حالت باید دست های بره را به سمت داخل برده و سر آن گرفته شود.
 • در اثر طولانی شدن زایمان احتمال متورم شدن سر بره وجود دارد که در این حالت باید دست های بره با طنابی محکم بسته شده و سپس سیمی به اندازه گردن نوزاد به درون مهبل فرستاده شده و به دور سر جنین حلقه شود.
 • در صورتی که پس از زایمان تنفس برای بره متولد شده سخت باشد باید دنده های بره را آهسته گرفت و سر بره را به سمت پایین قرار داده تا مایعات و مواد مخاطی از حلق و بینی بره خارج گردد. همچنین می توان در صورت نیاز به او تنفس مصنوعی داد.

50 دیدگاه در “مدیریت میش ھا در زمان زایش و کمک به میش های که در زمان زایمان دچار مشکل می شوند.”

 1. سلام
  مواد عجیبی مثل این که مواد داخل شکم بره باشه (معده و روده اش که پرده ای اون رو پوشانده ) از شکم بره زده شده بیرون
  همین الان به دنیا اومده
  یعنی زنده می‌مونه

 2. سلام گوسفند شکم دوم زاییده میش لاغر هست زایمان کرده شیر نداره چه راه کاری دارید ممنون میشم راهنمایی کنید

 3. سلام من ی گوسفند دارم که امسال دفعه اوله که بار دار شده اما از امروز ساعت۱۱تا الان که ساعت۱۰ شبه هی میشینه رو زمین وصدای درد ازش میاد وپا میشه ودوباره درد میکشه و شکمشم باد کرده لطفا راهنمایی کنید.

 4. سلام گوسفند ازظهر است که میخواد زایمان کند ولی نتونسته تاالان آیا بره مرده داخل شکم میش یانه چون کیسه آبش پاره نشد وهمچنین می‌خوابه بلند میشه

 5. سلام گوسفند ازظهر که می‌خوابه وهنوز هم همین جوری است کمی زور میزنه اما کیسه آبش نیومده آیا بره مرده داخل شکم میش یا نه باید چیکار کنم

 6. سلام یه بز دارم نزدیکه زایمانشه تقریبا یه هفته ای هست اب شفافی مثل آبی که قبل از زایمان هست ترشح میکنه ولی هنوز بچه اش به دنیا نیومده هنوز خیلی نگرانشم راهنمایی کنید

 7. سلام گسفند من دیروز زایمان سختی داشت کمکش کردیم زایمان کرد ولی امروز صبح دیدم گوسفند مرده علت چی بود.؟

 8. سلام میش ما آبستنه و شکمش خیلی خیلی ورم کرده به حدی ک راه رفتن واسش سخته ودوماهی میشه ک پستان هاش هم شیرجمع کرده ولی دریغ از به دنیااوردن بچه اش به نظر میرسه شکمش از داخل پاره شده باشه ما میتونیم کاری واسش انجام بدیم؟ بچه اش به دنیا میاد یا نمیتونه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.