نحوه چیدن پشم انواع گوسفند زنده

نحوه چیدن پشم انواع گوسفند زنده

نحوه چیدن پشم انواع گوسفند زنده

همانطور که می دانید پرورش گوسفندان آنچنان سود و بهره وری زیادی دارد که نه تنها هنگام خرید و فروش گوسفند زنده شما سود کلانی بدست می آورید بلکه از شیر و لبنیات گوسفند و همچنین پشم گوسفند زنده می تواند پول زیادی به دست بیاورید. ساخت انواع کیف، کفش و… همگی با استفاده از پشم گوسفند امکان پذیر می باشد اما در این بین شما باید بتوانید به موقع اقدام به چیدن پشم گوسفند  کنید که در این مقاله سعی داریم به صورت کامل و مفید نحوه چیدن پشم انواع گوسفند زنده را برای شما شرح دهیم تا در هنگام چیدن پشم آنها دچار مشکل نشوید.

بهترین زمان چیدن پشم گوسفندان در واقع در اوایل فصل بهار می باشد که هم باعث می شود دامداران به خوبی از وضعیت سلامت گوسفندان خود مطلع شوند و هم پشم خوبی را بفروشند زیرا هنگام رشد گوسفند و افزایش پشم آنها چیدن پشم بسیار مضر است.

فواید چیدن پشم گوسفند

اینکه بخواهید پشم گوسفندان را بچینید باید دقت کنید که بهترین وسیله ها را در کنار خود داشته باشید که مهمترین آنها قیچی یا ماشین موزر می باشد که با استفاده از آن می توانید پشم را بچینید. البته برخی از نژادهای گوسفندان چون Barbados Blackbelly یا گوسفند کاتاتین ممکن است رشد پشم آنها دیرتر از دیگر نژادها باشد پس باید توجه کنید که در زمان رشد پشم گوسفند زنده به هیچ وجه اقدام به چیدن پشم آنها نکنید.

  • پشم زیاد روی گوسفند باعث ایجاد انواع بیماری های گوسفندان و البته دیر رشد کردن خود گوسفند می شود و به نوعی به جای افزایش گوشت گوسفند شاهد افزایش پشم گوسفند می باشیم.
  • به هنگام رشد گوسفند به هیچ وجه اقدام به چیدن پشم گوسفند نکنید.
  • اگر دیر اقدام به چیدن پشم گوسفند کنید ممکن است در هنگام چیدن پشم گوسفند زخم هایی روی پوست گوسفند ایجاد شود که همین عمل باعث تجمع مگس و پشه های زیاد روی زخم ها و ایجاد بیماری ها می شود.

در هنگام چیدن پشم گوسفند باید توجه کنید که اگر اصولی و حرفه ای این کار را انجام ندهید نه تنها پشم خوبی به دست نمی آورید بلکه باعث صدمه زدن به گوسفندان نیز می شوید.

آماده سازی برای چیدن پشم گوسفند

هنگامی که شما کسی را برای اینکار استخدام می کنید یا خود حاضر به انجام اینکار هستید باید در ابتدا بتوانید به خوبی گوسفندان را رام کنید و آنها را نزدیک خود بیاورید و با قیچی های دستی یا حتی با استفاده از ماشین های دستی و حتی ماشین های برقی اقدام به برش پشم گوسفند کنید.

وسایل مورد نیاز برای چیدن پشم گوسفند

  • کیسه های بزرگ پلاستیکی برای گذاشتن زیر گوسفندان
  • گذاشتن آب در کنار شما هنگام احساس تشنگی
  • استفاده از جارو برای جابجایی بین گوسفندان
  • استفاده از سیم بلند برای وصل کردن به ماشین موزر
  • استفاده از قیچی یا ماشین دستی برای چیدن پشم گوسفند

قیچی، ماشین مورد نیاز برای چیدن پشم گوسفند

اگر میخواهید از قیچی برای چیدن پشم گوسفند استفاده کنید باید بهترین نوع قیچی را بخرید تا هنگام چیدن پشم گوسفند سریعتر این کار را انجام دهید و علاوه بر آن به گوسفند آسیب نرسانید. البته اگر می خواهیدد از ماشین برقی یا دستی استفاده کنید با خرید انواع شانه ها می توانید به خوبی پشم گوسفندان را بچینید.

در هنگام چیدن پشم گوسفند چونکه ممکن است گوسفند تکان بخورد شما باید پاهای گوسفند را بگیرید و آنرا به پشت بخوابانید و در ابتدا پشم های قفسه سینه و سپس پشت او را بچینید زیرا اگر به خوبی آنها را زمین نگذارید در هنگام راه رفتن و تکان خوردن گوسفند ممکن است به آنها آسیب برسد.

قیچی، ماشین مورد نیاز برای چیدن پشم گوسفند
قیچی، ماشین مورد نیاز برای چیدن پشم گوسفند

تمیز کردن پشم گوسفند

هنگام چیدن پشم گوسفند شما می توانید تمام پشم را جمع آوری کنید و آنرا داخل کیسه های مخصوص بگذارید و سپس با آب ولرم آنها را بشویید.

تمیز کردن پشم گوسفند
تمیز کردن پشم گوسفند

استفاده از پشم گوسفند

از پشم گوسفند در ساخت انواع چکمه، لباس، روکش صندلی ماشین و … استفاده می شود.

گوسفند زنده

عرضه کننده با کیفیت ترین گوسفند زنده و حداقل قیمت، همراه با قصاب و باسکول در محل شما

فهرست مطالب

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.