نکاتی در خصوص خرید و ذبح گوسفند زنده

نکاتی در خصوص خرید و ذبح گوسفند زنده

از آن جا که گوسفندان زنده در ایران یکی از حیواناتی به شمار می آیند که به وفور استفاده می شوند، در این مقاله قصد داریم که به بیان نکاتی در خصوص خرید و ذبح گوسفند زنده بپردازیم تا اگر قصد خرید گوسفند زنده و ذبح آن را دارید به بهترین روش این کار را انجام دهید تا سلامت خود و اطرافیانتان را تامین کنید.

گوشت گوسفند یکی از منابع بسیار مهم مواد مغذی مورد نیاز بدن محسوب می شود و میزان زیادی پروتئین و انواع ویتامین در آن وجود دارد که می توانند به سلامتی بدن انسان کمک بسزایی کنند. اما همان طور که گوشت های گوسفندی می توانند به سلامت انسان کمک کنند، می توانند سلامت او را هم به خطر بیندازند. برخی از گوسفندان و دام های زنده در پرورشگاه های غیر مجاز دام و نیز در روستا ها و دیگر اماکنی که چهارچوب های بهداشتی رعایت نمی شود، به برخی ویروس ها و بیماری های ویروسی مبتلا می شوند. در این صورت پرورش دهندگان برای جلوگیری از تلفات دام ها و نیز ضررات مالی که به آن ها وارد می شود،  به ذبح گوسفندان و دام های دارای بیماری می پردازند. اگر گوشت این گونه دام ها به مصرف انسان برسد می تواند انواع بیماری ها را برای او به وجود آورد، هم چنین ممکن است که دام و گوسفند زنده دارای سلامت کامل باشد اما در زمان کشتار و ذبح در اماکن غیر بهداشتی به انواع میکروب ها و باکتری ها آغشته شوند و سبب به وجود آمدن بیماری های ویروسی و انگلی برای انسان شوند. زیرا گوشت های گوسفند و نیز لاشه ی دام ها محل مناسبی برای کشت انواع ویروس ها و باکتری ها می باشد بنا بر این باید ذبح و کشتار گوسفند و سایر دام ها در اماکن معتبر از نظر بهداشتی صورت گیرد.

نکاتی در خصوص خرید و ذبح گوسفند زنده
نکاتی در خصوص خرید و ذبح گوسفند زنده

علاوه بر سلامتی دام ها، برخی از ویژگی های دیگر در گوسفند زنده وجود دارد که توسط دلالان دام های زنده و فروشگاه های غیر معتبر مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

ویژگی ۱:

یکی از این ویژگی ها وزن گوسفند زنده است. برخی دلالان و یا پرورش دهندگان سود جو ی دام ها ی زنده مقدار زیادی نمک و یا سنگ نمک را با علوفه ی دام ها مخلوط می کنند و پس از این که این علوفه توسط دام ها مصرف شد یک تشنگی فراوانی بر دام ها غالب می شود که در اثر مصرف نمک فراوان می باشد. در نتیجه دام ها اقدام به مصرف فراوان آب می کنند و از این طریق وزن گوسفندان افزایش می یابد و داداران اقدام به فروش گوسفندان با وزن کاذب می کنند. حتی گاهی برای مانع از ادرار کرد گوسفند و کم شدن وزن آن، اقدام به بستن محل خروج ادرار گوسفند می کنند که در این صورت و خرید گوسفند زنده به این موضوع پی نبرد و آن را بر طرف نسازد سبب تلف شدن دام می شود.

حتی گاهی برای مانع از ادرار کرد گوسفند و کم شدن وزن آن، اقدام به بستن محلل خروج ادرار گوسفند می کنند که در این صورت اگر خریدار گوسفند زنده به این موضوع پی نبرد و آن را بر طرف نسازد سبب تلف شدن دام می شود.

 

مراکز صنعتی که اقدام به کشتار دام ها می کنند دارای یک بهداشت نسبی بیشتری نسبت به این گونه مراکز غیر مجاز می باشند. در این گونه مراکز صنعتی کشتار دام، دام پزشکان قبل از ذبح تمامی دام ها را معاینه می کنند تا از سلامتی کامل آن ها اطمینان پیدا کنند و پس از آن دام ها و گوسفندان به شیوه های کاملآ بهداشتی ذبح می شوند. در این مراکز از تمامی قسمت های بدن و لاشه ی دام استفاده های بهینه انجام می گیرد به گونه ای که هیچ چیز از بدن دام ها دور ریخته نمی شود. گوشت های بدن دام برای مصارف انسانی جدا می شود و از چربی های حاصله ی آن لوازم آرایشی می سازند و از روده ی گاو ها نخ های بخیه ای تهیه می شود که جراحی های بیمارستانی با آن ها صورت می گیرد و استخوان های دام ها به صورت پودر برای خوراک مرغ ها آماده می شود و از پوست آن ها نیز در صنعت چرم استفاده می شود.

در هنگامی که در منزل اقدام به ذبح و قربانی کردن گوسفند و یا دام های دیگر می کنید باید به این توجه کنید که احتمال انتقال میکروب ها و ویروس ها از طریق چاقو و حتی دستان شما و یا پوست و پشم گوسفند به قسمت های درونی و گوشت دام وجود دارد و سبب به وجود آمدن آلودگی های فراوان می شود.
برای خرید دام های زنده ابتدا به ظاهر دام توجه کنید و دام هایی را انتخاب کنید که از سلامت ظاهری کامل برخوردار هستند و شاداب و سلامت به نظر می رسند. دام هایی که پیر می باشند جنب و جوش فراوانی ندارند.
برای خرید دام زنده و نیز گوسفند زنده ی مورد نیاز خود می توانید از طریق مرکز خرید و فروش دام زنده در تهران عمل کنید و از سلامت دام خود اطمینان حاصل کنید. اگر زمان و یا دانش کافی را برای خرید گوسفند و دام زنده ی مورد نیاز خود از طریق مراکز خرید و فروش دام زنده شهری را ندارید می توانید گوسفند و دام خود را در کمترین زمان ممکن به صورت آنلاین سفارش دهید و آن را در محل مورد نظر خود تحویل بگیرید. در این روش تمامی دام ها از سلامت کامل برخوردار هستند و از هیچ روش و یا حقه ای برای دام ها استفاده نشده است.

Rate this post

فهرست مطالب

3 پاسخ

  1. گوسفند در عکس دارند ذبح می کنند اشکال دارد برای اینکه جلوی گوسفند باید کاملاً طرف قبل باشد گردن طرف قبله جلوی بدن غیر قبله این از نظر فقهی شیعه اشکال دارد

  2. با سلام ، قیمت بره از نژاد انشار ، مهربان و کردی در چه حدی می باشد و همچنین هزینه علوفه مورد نیاز برای یک دوره پرواربندی (50 عدد بره ) تا چه میزان است ؟
    09904314966
    newmazda33@yahoo.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *