چگونگی ارزیابی سلامت و وزن گوسفند زنده با توجه به شکل مهره های کمر

یکی از راه های تشخیص تيپ گوسفند زنده، بررسی وضعيت مهره هاي كمر گوسفند و پشت آن است. در واقع خریدار می تواند با بررسي زائده شوكي و زائدهاي كناري مهره هاي كمر و پشت گوسفند زنده ميزان چاقي و يا لاغري حیوان را مشخص نماید.

فاصله هایی که بر روی این زائده ایجاد می شود ممکن است به دلیل تجمع گوشت يا چربي باشد که با کمی دقت قابل تشخیص است. در اکثر مواقع گوسفند پس از ذبح تقریبا 50 درصد دچار افت وزن میشود و به همین دلیل خریدار هنگام خرید باید دقت داشته باشد تا دامی با نمره تیپ پایین نخرد زیرا در این صورت درصد افت وزن لاشه بسیار بالا خواهد رفت.

معمولا فروش گوسفند زنده به این صورت است که هنگام وزن کشی تنها 50 درصد وزن آن را محاسبه می کنند و به همین دلیل خریدار با کمی دقت می تواند گوسفندی با نمره تیپ بالا تهیه کند که از نظر اقتصادی در مقایسه با خرید گوشت گوسفند از قصابی ها برای او بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

چگونگی ارزیابی سلامت و وزن گوسفند زنده با توجه به شکل مهره های کمر

  1. گوسفند زنده با نمره صفر

گوسفند زنده با نمره صفر اغلب گوسفندانی هستند که به تازگی از بند بیماری رها شده اند و بسیار لاغر می باشند. خریدار باید مراقب باشد تا چنین گوسفندان لاغری تهیه نکند زیرا از نظر اقتصادی بسیار ضرر خواهد کرد. گوسفند زنده با نمره صفر اغلب زائده هاي شوكي و كناري مهره هاي كمر کاملا مشخصی دارد که به دلیل لاغری بیش از حد آن ها است.

روی این زائده هاي شوكي و كناري مهره هاي كمر تنها یک لایه پوست با کمی عضله بین ستون مهره ها قابل لمس است.

  1. گوسفند زنده با نمره یک

این گوسفندان اغلب گوسفندانی لاغر هستند که دارای زائده شوكي مهره كمر تيز و کاملا قابل لمسی هستند و هیچگونه لایه چربی یا گوشت قابل لمسی در ناحیه کمر ندارند. گوسفند با نمره یک بدنی زائده هاي عرضي  مهره كمر تيز و برجسته ای دارند به گونه ای که  انگشت شخص به راحتي از زير زائده عرضي قابل عبور است.

  1. گوسفند زنده با نمره دو

گوسفند زنده با نمره دو گوسفندی است که زائده شوكي مهره تيز و برجسته ای دارد. در عضلات کمر این گوسفند ها پوشش چربی کمی قابل تشخیص است. مهره های کمر این گوسفندان زائده هاي عرضي صاف داشته و کمی گرد هستند. انگشت شخص با مقداری فشار از زير زائده عرضي قابل عبور است.

  1. گوسفند زنده با نمره سه

گوسفند زنده با نمره سه زائده هاي شوكي صاف و گرد داشته و خریدار تنها با اعمال فشار می تواند آن ها را لمس کند. عضله فيله که دور ستون مهره ها قرار دارد در گوسفند نمره 3 دارای پوشش چربی مشخصی است. همچنین این گوسفندان زائده های عرضی صافی داشته و برای لمس قسمت انتهایی این زائده ها باید با انگشتان فشاری نسبی وارد شود.

  1. گوسفند زنده با نمره چهار

معمولا گوسفند زنده با نمره چهر گوسفندی چاق است که برای لمس زائده شوكي كمر آن نیاز به اعمال فشار زیادی  به وسیله انگشتان خریدار است. در این گوسفندان زائده عرضي قابل لمس نیست و لایه بزرگی از چربی بر روی عضله کمر لمس می شود. همچنین عضلات کمر به میزان قابل توجهی بزرگ هستند.

  1. گوسفند زنده با نمره پنج

این گوسفندان بسیار چاق هستند و زائده شوكي كمر آن ها قابل لمس نمی باشد. درست در همین مکان قرارگیری زائده شوكي لایه ضخیمی از چربی وجود دارد. در این گوسفندان زائده عرضي قابل لمس نیست و عضلات کمر بسیار بزرگ بوده و لایه بزرگی از چربی روی این عضلات قرار گرفته است.

خریدار باید دقت داشته باشد بهترین گوسفندان برای ذبح گوسفندانی با نمره تیپ 3 تا 5 می باشد.

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.