چگونگی ارزیابی سلامت و وزن گوسفند زنده با توجه به شکل مهره های کمر

یکی از راه های تشخیص تیپ گوسفند زنده، بررسی وضعیت مهره های کمر گوسفند و پشت آن است. در واقع خریدار می تواند با بررسی زائده شوکی و زائدهای کناری مهره های کمر و پشت گوسفند زنده میزان چاقی و یا لاغری حیوان را مشخص نماید.

فاصله هایی که بر روی این زائده ایجاد می شود ممکن است به دلیل تجمع گوشت یا چربی باشد که با کمی دقت قابل تشخیص است. در اکثر مواقع گوسفند پس از ذبح تقریبا ۵۰ درصد دچار افت وزن میشود و به همین دلیل خریدار هنگام خرید باید دقت داشته باشد تا دامی با نمره تیپ پایین نخرد زیرا در این صورت درصد افت وزن لاشه بسیار بالا خواهد رفت.

معمولا فروش گوسفند زنده به این صورت است که هنگام وزن کشی تنها ۵۰ درصد وزن آن را محاسبه می کنند و به همین دلیل خریدار با کمی دقت می تواند گوسفندی با نمره تیپ بالا تهیه کند که از نظر اقتصادی در مقایسه با خرید گوشت گوسفند از قصابی ها برای او بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

چگونگی ارزیابی سلامت و وزن گوسفند زنده با توجه به شکل مهره های کمر

  1. گوسفند زنده با نمره صفر

گوسفند زنده با نمره صفر اغلب گوسفندانی هستند که به تازگی از بند بیماری رها شده اند و بسیار لاغر می باشند. خریدار باید مراقب باشد تا چنین گوسفندان لاغری تهیه نکند زیرا از نظر اقتصادی بسیار ضرر خواهد کرد. گوسفند زنده با نمره صفر اغلب زائده های شوکی و کناری مهره های کمر کاملا مشخصی دارد که به دلیل لاغری بیش از حد آن ها است.

روی این زائده های شوکی و کناری مهره های کمر تنها یک لایه پوست با کمی عضله بین ستون مهره ها قابل لمس است.

  1. گوسفند زنده با نمره یک

این گوسفندان اغلب گوسفندانی لاغر هستند که دارای زائده شوکی مهره کمر تیز و کاملا قابل لمسی هستند و هیچگونه لایه چربی یا گوشت قابل لمسی در ناحیه کمر ندارند. گوسفند با نمره یک بدنی زائده های عرضی  مهره کمر تیز و برجسته ای دارند به گونه ای که  انگشت شخص به راحتی از زیر زائده عرضی قابل عبور است.

  1. گوسفند زنده با نمره دو

گوسفند زنده با نمره دو گوسفندی است که زائده شوکی مهره تیز و برجسته ای دارد. در عضلات کمر این گوسفند ها پوشش چربی کمی قابل تشخیص است. مهره های کمر این گوسفندان زائده های عرضی صاف داشته و کمی گرد هستند. انگشت شخص با مقداری فشار از زیر زائده عرضی قابل عبور است.

  1. گوسفند زنده با نمره سه

گوسفند زنده با نمره سه زائده های شوکی صاف و گرد داشته و خریدار تنها با اعمال فشار می تواند آن ها را لمس کند. عضله فیله که دور ستون مهره ها قرار دارد در گوسفند نمره ۳ دارای پوشش چربی مشخصی است. همچنین این گوسفندان زائده های عرضی صافی داشته و برای لمس قسمت انتهایی این زائده ها باید با انگشتان فشاری نسبی وارد شود.

  1. گوسفند زنده با نمره چهار

معمولا گوسفند زنده با نمره چهر گوسفندی چاق است که برای لمس زائده شوکی کمر آن نیاز به اعمال فشار زیادی  به وسیله انگشتان خریدار است. در این گوسفندان زائده عرضی قابل لمس نیست و لایه بزرگی از چربی بر روی عضله کمر لمس می شود. همچنین عضلات کمر به میزان قابل توجهی بزرگ هستند.

  1. گوسفند زنده با نمره پنج

این گوسفندان بسیار چاق هستند و زائده شوکی کمر آن ها قابل لمس نمی باشد. درست در همین مکان قرارگیری زائده شوکی لایه ضخیمی از چربی وجود دارد. در این گوسفندان زائده عرضی قابل لمس نیست و عضلات کمر بسیار بزرگ بوده و لایه بزرگی از چربی روی این عضلات قرار گرفته است.

خریدار باید دقت داشته باشد بهترین گوسفندان برای ذبح گوسفندانی با نمره تیپ ۳ تا ۵ می باشد.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.