گوسفند فراهانی

گوسفندان فراهانی

گوسفندان فراهانی یکی از انواع نژاد های گوسفندان پشمی– گوشتی می باشد. این نوع از نژاد گوسفندان دارای گوشت و پوست مرغوب می باشند و از این دو نظر سود دهی خوبی برای انسان دارند. گوسفند فراهانی رنگ پشم سفید مایل به نخودی دارد که ممکن است به سبب قرار گرفتن در مقابل نور خورشید به رنگ شیری و یا نخودی درامده باشد.

اطراف چشم گوسفند فراهانی و نیز پاها و دست ها و پوزه ی گوسفند، دارای لکه هایی به رنگ سیاه می باشد. این لکه های مشکی ممکن است در اطراف گوش های گوسفند فراهانی هم وجود داشته باشد.

 

زیست بوم گوسفندان فراهانی:

گوسفندان فراهانی معمولآ در شهرستان های فراهان، آشتیان و اراک یافت می شوند و آب و هوای این استان ها به صورت زیست بوم گوسفندان فراهانی می باشد.
ظاهر گوسفندان فراهانی اندکی با سایر گوسفندان نژاد های دیگر متفاوت است به طوری که می توان گوسفند فراهانی را از روی ظاهر گوسفند از سایر نژاد ها تشخیص داد. ویژگی های ظاهری این گوسفند را در ادامه عنوان خواهیم کرد.

گوسفند فراهانی
گوسفند فراهانی

خصوصیات ظاهری گوسفندان فراهانی:

قسمت سر گوسفندان فراهانی کوچک تر از سایر گوسفندان می باشد. گوسفندان فراهانی هم چنین دارای گوش های کوچکی هستند که سایز گوش ها نسبت به دیگر گوسفندان کوچک تر می باشد. هم چنین میش های نژاد فراهانی و نیز قوچ های این نژاد هر دو فاقد شاخ هستند و به ندرت شاخ در قسمت سر گوسفندان فراهانی دیده می شود. دنبه ی گوسفندان نژاد فراهانی یک تکه و گرد می باشد و نیز گوسفند فراهانی دارای دنبالچه ی گرد می باشد که از وسط دنبه ی گوسفند منشعب شده است. پشم گوسفند فراهانی دارای مرغوبیت بسیار زیادی است و الیاف های پشم دارای مقاوت بالایی هستند. به طوری که فرش هایی که از پشم های این نوع گوسفند بافته می شود به دلیل مرغوبیت جنس از طرفداران بسیار زیادی برخوردار است و معروفیت زیادی در سطح کشور و بازار فرش دارد.

گوسفند فراهانی
گوسفند فراهانی

آسیب انسان ها به این نژاد:

امروزه قیمت پشم بسیار کاهش یافته و نیز قیمت پوست و گوشت گوسفندان افزایش یافته است. همین امر سبب شده تا برخی دام داران برای افزایش میزان درامد خود و هم چنین مطلع نبودن از عوارض و معایب چنین عملی، با استفاده از قوچ های نژاد فراهانی به اختلاط نژادی با سایر گوسفندان نژاد های متفاوت می پردازند که سبب می شود تعداد گوسفندان فراهانی اصل کم شود و این نژاد با سایر نژاد های دیگر گوسفندان مختلط شوند.

 
خرید و فروش دام زنده در تهران به روش جدید تری به دور از مراجعه به مراکز عرضه ی دام زنده ی شهرداری انجام می گیرد. شهروندان تهرانی که برای مراسمات خود و یا حتی برای مصارف گوشتی خود به دام زنده و گوسفند زنده نیازمند هستند می توانند از طریق وب سایت خرید و فروش آنلاین گوسفند نیاز خود را برطرف سازند. در این روش نه تنها نیازی به مراجعه به مراکز فروش دام حضوری ندارید بلکه می توانید بنا بر قیمت روز گوساله ی زنده دام و گوسفند خود را تهیه کنید و آن را در منزل خود تحویل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.