گوسفند رومانف

گوسفند رومانف
زمان مطالعه: 5 دقیقه

 

جهت خرید گوسفندان نژاد رومانف می توانید با سایت گوسفنده زنده پیام که عرضه کننده با کیفیت ترین دام زنده و با حداقل قیمت همراه با قصاب و باسکول در محل شما می باشد، تماس حاصل فرمایید.

گوسفند نژاد رومانف

یکی از بهترین نژاد های گوسفند که به چندقلوزایی معروف است، گوسفند رومانف می باشد. بسیاری از دامداران از این گوسفندان جهت تولید مثل بالا در زمان کم استفاده می کنند. این نژاد پرطرفدار در کشورهای مختلفی در سراسر جهان پرورش داده می شود و با هوای سرد سازگاری خواهد داشت. نژاد رومانف با دخالت انسان ها و ترکیب با ژن های دیگر به وجود نمی آید و تمام آن ها به صورت خالص چندقلوزایی دارند. دامداران جهت بالا بردن تعداد گوسفندان خود از گوسفندان رومانف نر(قوچ) و یا گوسفندان ماده (میش ) به صورت جدا یا با هم استفاده می کنند.

این نژاد در کل سال می تواند تولید مثل نماید و قوچ ها می توانند در همه فصل ها میش ها را آبستن نمایند. این نژاد به دلیل اینکه قادر است که در تمام فصل ها آبستن شده و چندقلوزایی نماید، در تمام دنیا مورد طرفدار می باشد. در نژاد رومانف در اولین نژاد دوقلو و در زایمان های بعدی سه قلو و بالاتر را خواهد داشت.

در ایران  نژاد گوسفند رومانف با تمام آب و هوای شهرهای کشورمان سازگار نمی باشد و فقط می توان آن ها را در مناطق سرد مانند مناطق خاصی از آذربایجان پرورش داد.

تاریخچه نژاد رومانف

گوسفندان این نژاد اهلی می باشند و به دلیل اینکه اولین بار در روسیه دیده شده اند، به همان نام آن منطقه انتخاب شده است. در قرن 18 میلادی این گوسفند ها ابتدا در آلمان و سپس به فرانسه و کانادا رفتند. این نژاد جهت اصلاح گله های گوشتی در مکان های مختلف جهان استفاده می شوند. تفاوت نژاد رومانف با نژاد های دیگر این است که این نژاد می تواند در هر سری از دوره آبستنی از 3 نوزاد و بالاتر تولید مثل نماید ولی گوسفندهای معمولی یک، دو و نهایت سه عدد زایش دارند. رکورد چند قلو زایی در جهان برای روسیه است که یک گوسفند رومانف توانست در یک زایمان صاحب 9 قلو شود و رکورد دوم برای کشورآمریکا با تعداد هفت بره می باشد. به صورت میانگین هر گوسفند رومانف در دوره آبستنی شش بره تولید می نماید.

گوسفند-رومانف

ترکیب نژاد رومانف با گوسفندان ایرانی

در ایران سازمان دامپزشکی توانسته است با کمک تلقیح مصنوعی نژاد گوسفند رومانف را با نژاد گوسفند ایرانی ترکیب نماید. در این عمل و ترکیب نژادی که بسیار نتیجه عالی را در بر داشت، هم درشتی گوسفند های ایرانی حاصل گشت و هم دوقلوزایی مانند گوسفندهای رومانف دیده شد.

ویژگی های نژاد رومانف

خصوصیت ظاهری و وزنی

نژادهای رومانف هم مانند نژادهای معمولی خصوصیات ظاهری خاصی دارند. همچنین در شرایط هوایی سرد زندگی می کنند و با خوراکی های محلی مشکلی ندارند و به آن عادت می کنند. به راحتی می توان از این حیوان در هر آب و هوایی نگه داری نمود. در ابتدای تولد، بره های رومانف دارای موهای سیاه رنگ می باشند که یک لکه رنگ سفید بر روی پیشانی دارند. با بزرگ تر شدن بره ها موهای خاکستری از بین موهای سیاه بیرون خواهد زد ولی لکه سفید که نشانه این نژاد است بر روی پیشانی باقی می ماند. در دور گردن رومانف موهایی سیاهی وجود دارد که آن را خاص نمایش می دهد. همچنین وزن این گوسفندان با توجه به شرایط آب و هوایی و نوع خوراکی هایی که دارند، متغیر می باشد ولی وزن قوچ ها در حدود 55 الی 70 و میش ها بین 40 الی 50کیلوگرم خواهد بود.

وضعیت آبستنی

دوره آبستنی این نژاد در حدود 144 روز است که به نسبت بقیه نژاد ها کمتر می باشد. بره های این نژاد معمولاً در سن چهار ماهگی به بلوغ می رسند و در نهایت تا 7 ماهگی بلوغ آن ها طول خواهد کشید. بره های نر و ماده را در این سن 7 تا 10 ماهگی از یکدیگر جدا می کنند تا جفت گیری انجام نشود. جفت گیری بره های کوچک باعث مرگ زود هنگام آن ها خواهد شد. عمر تولید مثل در میش ها هفت و نیم سال می باشد و میش ها می توانند شیر را برای هر تعداد بره که به دنیا آورده اند، تولید نمایند. این توان باروری فوق العاده و همچنین مادری خوب برای بره ها آن ها را جزو نژادهای خاص نموده است. اگر تغذیه میش ها خوب باشد در سن 6 تا 8 ماهگی با وزن 85 کیلو می توانند بارور شوند. 

گوشت رومانف

گوشت گوسفند رومانف از بقیه نژاد ها لذیذتر می باشد. در نژاد گوسفند رومانف میزان خالص گوشت به صورت تخمینی در حدود 58 درصد است که این مقدار در بقیه نژادهای گوسفند به 47 درصد گوشت خالص خواهد رسید.

گوسفند رومانف

خرید میش به صرفه تر است یا قوچ؟

اگر قرار است دامدار فقط یک نوع گوسفند رومانف را جهت پرورش و تولید مثل برگزیند، بهتر است که نوع ماده یا میش آن را انتخاب کند. دلیل این امر این است که میش ها می توانند با انواع گوسفندهای معمولی هم جفت گیری نمایند ولی قوچ ها نمی توانند با میش معمولی با دنبه بلند اینکار را عملی کنند.

ویژگی های اصلی نژاد رومانف

 • چند قلوزایی گوسفند نژاد رومانف
 • نداشتن دنبه در گوسفند نژاد رومانف
 • رسیدن بره های رومانف به بلوغ جنسی در چهار ماهگی
 • علف خوردن بره های رومانف در 4 الی 5 ماهگی
 • دوران آبستنی کوتاه تر نسبت به بقیه نژادها
 • رسیدگی میش ها به بره های خود

گوسفند-رومانف

قیمت گوسفند نزاد رومانف

در ایران هم خرید و فروش گوسفندان نژاد رومانف مانند سایر نقاط جهان صورت می گیرد و دامداران می توانند به هر تعدادی که بودجه و نیاز دارند، آن ها را خریداری نمایند. جهت خرید نژادهای رومانف می توانید به مراکزی که این گوسفند ها را پرورش می دهد مراجعه نمایید. بیشتر دامداران یک عدد گوسفند نژاد رومانف را خریداری می کنند و بعد با بقیه نژادهای معمولی جفت را انجام می دهند. بیشترین خواهان در بین این گوسفندان نوع ماده یا میش می باشد ولی ممکن است بر اساس نیاز دامدار این مورد به صورت تکی یا جفتی تهیه گردد. به این نکته هم در مورد نژاد گوسفند رومانف باید توجه گردد که قیمت آن بر اساس جوان بودن، سرحالی، ظاهر و سن و جنسیت آن ها متفاوت می باشد.

جهت خرید گوسفندان نژاد رومانف می توانید با سایت گوسفنده زنده پیام که عرضه کننده با کیفیت ترین دام زنده و با حداقل قیمت همراه با قصاب و باسکول در محل شما می باشد، تماس حاصل فرمایید.

 

Rate this post

فهرست مطالب

‫230 نظرها

 1. با سلام وعرص ادب رومانف در جای جای ایران حتی در کویر فقط در جای خنک وسایه باشد قابل نگهداریست مناطق کویری یک خاصیت دارند چون اصطبل همیشه باز بوده وشدت گرما خود اطراف اصطبل را استلیزه میکنه واز رطوبت ومشکلات ریوی وجود نداره بعنوان مثال مزرعه اقای دهقان در قلب کویر نمونه کاملا موفق فقط جیره خوب عذای با اب پاک و نظافت زیر حیوان وجدا کردن میش ابستن از نرها بوده چون نرها عادت دارند جفت میش را با سر بزنند تا میش سقط کرده ودوباره جفتگیری کند پس باید هوشیار باشیم

 2. سعیدجلالی کارشناس اموردام هستم وسی سال بروی گوسفندبلوچی رکوردگیری کردم علاقع ی زیادبه نژادهای گوسفندوبزدارم اگرکسی راهنمایی خواست درموردرکوردگیری کمکش کنم

 3. سلام گوسفند رومانف در شیراز یا فسا هم میشه نگهداری کرد با توجه به گرمای بیشتر نسلت به مناطق شمالی۰۹۳۷۰۴۷۴۷۹۱ بلاغی
  ممنون

 4. سلام.من گیلان رودسر هستم . یه جفت رمانوف نر و ماده میخواستم . اما جوون و قیمت مناسب . اگه کسی داره ممنون میشم بهم خبر بده 09116302206

 5. سلام من خراسان جنوبی هستم
  ‌و با توجه به مطالعه ای که در خصوص گوسفند رومانف کردم مایلم حداقل یک خانواده مولد (ماده و نر )از این نژاد تهیه کنم و انصافا شناختم فقط و فقط بر اساس مطالعات سایت ها هست وبر این اساس عاشق این نژاد شدم
  اگه بزرگواری می تونه منو در این خصوص کمک کنه بینهایت ممنون میشم

 6. سلام من خراسان جنوبی هستم
  ‌و با توجه به مطالعه ای که در خصوص کوسفند رومانف کردم مایلم حداقل یک خانواده مولد (ماده و نر )از این نژاد تهیه کنم و انصافا شناختم فقط و فقط بر اساس مطالعات سایت ها عاشق این نژاد شدم
  اگه بزرگواری می تونه منو در این خصوص کمک کنه بینهایت ممنون میشم

 7. سلام
  تعدادی گوسفند رومانف به فروش میرسه.
  هر کس تمایل به خرید دااره با این شماره ها تماس بگیره
  09183754905
  09183742750

 8. تهران از جای مطمئن خواستید بگیرید شرکت آوین ژن و دامداری پیشوا مهندس یوسفی رومانوف فرانسوی دارن
  داخل اینترنت سرج کنید تلفن و آدرسشون هست

 9. سلام من دو راس گوسفند رمانف اصل دارم که یکیشون ۳قلو زاییده ویکی دیگر هم ابستن
  با یک راس قوچ رومانف.
  به بالاترین پیشنهاد میفروشم.

  ۰۹۱۳۴۴۳۳۱۹۹

 10. مرکز فروش گوسفند خالص رومانوف فرانسه و روس در استان تهران
  میش،بره،قوچ

  پیشوا : 09039829215

 11. با سلام،فروش گوسفند رومانف با بهترین کیفیت و سونوگرافی با نازلترین قیمت
  09144048335 جوانی

 12. سلام من میخام دو راس بز سانن بخرم و قیمت هر کدام چند ملیونه و درمناطق سرد سیری مثل همدان می شه پرورش داد راهنمایی کنید ممنون از شما

 13. سلام من تازه وام گرفتم و میخام سه راس گوسفند رومانف اصل بخرم و قیمت میش و قوچ چنده و اگه دارید زنگ بزنید ممنون از شما

 14. با سلام خدمت دوستان عزیز در سراسر ایران اگر کسی قصد خرید گوسفند اصیل شالی داره گروه دامداران ما در خدمت عزیزان هستند
  شماره تماس:۰۹۱۲۸۸۳۵۱۳۳

 15. سلام من میخوام تازه نگه دارم میخوام سه چهار تا نگه دارم تو آذربایجان شرقی میشه یدونه قوچ سه تا میش نگه دارم

  1. من ۶ راس رومانف اصل دارم قوچ ۱/۵ساله یک راس ماده با دو بره ۳ ماهه و دو بره ماده ۷ ماهه آماده برای آبستن

 16. در استان تهران‌ میتونید گوسفند رومانوف فرانسوی مورد نظر خود را از مزرعه پیشوا خریداری کنید
  ۰۹۰۳۹۸۲۹۲۱۵

  1. من داخل مازندران بهشهر دوازده تا رومانو دارم کسیی خواست میفروشم همه یک شکم زاییدن شماره تماس من ۰۹۱۱۹۵۲۸۷۲۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *