نژادهای گوسفند زنده

نژادهای گوسفند زنده

گوسفند های زنده دارای نژاد های گوناگونی می باشند. این نژاد ها هر کدام دارای خصوصیات مخصوص به خود هستند و گوسفندان زنده از نژاد های متفاوت دارای خصوصیات متفاوتی هم هستند به گونه ای که پشم و شیر و یا حتی کیفیت گوشت آن ها ممکن است با هم متفاوت باشند. مهم ترین تفاوتی که گوسفندان در نژاد های مختلف از آن بهره مند هستند و از این طریق می توانیم آن ها را از هم تشخیص و تفکیک کنیم، خصوصیات ظاهری آن ها می باشد. یکی از این نژاد های گوسفند زنده، گوسفند کردی است. این نژاد به عنوان نژاد گوشتی گوسفند محسوب می شود. رنگ گوسفندان دارای نژاد کردی قهوه ای می باشد و میزان تیرگی و روشنی رنگ آن ها متغییر است. این نژاد از گوسفندان در واقع یک گونه ای از نژاد آواسی فلسطینی محسوب می شوند.

گوسفند فراهانی
گوسفند فراهانی
گوسفند نژاد کرمانی
گوسفند نژاد کرمانی

نژاد کردی:

گوسفندانی که دارای این نوع نژاد هستند معمولآ بدن رنگی دارند و دارای رنگ قهوه ای روشن تا تیره هستند. این نوع گوسفندان کردی از لحاظ سایز جثه، جثه ی متوسطی را دارند و دارای دنبه هستند. چنین نژادی از گوسفندان در اصل در نواحی غربی کشور و نواحی کوهستانی و مناطقی مانند کرمانشاه، ایلام، کردستان و خراسان موجود هستند و در کل زیست محیط کوهستانی دارند و با چنین آب و هوایی سازگاری دارند. از نظر تولیدی این نوع از گوسفندان، در دسته ی نژاد های گوشتی-شیری هستند و هم از نظر گوشت و هم شیر به عنوان یک نقطه ی تولید خوبی مطرح می شوند. مدت پرواری این گونه گوسفندان طولانی است اما بره های آن ها رشد سریعی دارند و به همین علت نژاد کردی گوسفندان را نژاد پیش رس نام نهاده اند.

از آن جا که پشم گوسفندان کردی رنگی است، جنس زبری هم دارد و بیشتر برای بافت نمد و قالیچه و گلیم مورد استفاده قرار می گیرد.

رنگ پشم و یا بدن گوسفندانی از نژاد کوردی از زمان برگی تا افزایش یافتن سن گوسفند در تمامی نقاط بدن و دست و پا و تنه یک سان و یک نواخت می باشد. اما با افزایش سن گوسفند رنگ بدن آن و پشم آن روشن تر می شود.
سر و یا کله ی گوسفندان کردی مانند مثلث شکل است و بالا تر از بدن گوسفند قرار گرفته است. هم چنین این نوع نژاد از گوسفندان از نظر شکل ظاهری هم قابل تشخیص می باشند و از نظر شکل با بقیه ی گوسفندان متفاوت هستند. پوزه ی چنین گوسفندانی از سایر نژاد های گوسفندان کشیده تر است و پیشانی آنان پوشیده و مملو از پشم می باشد و هم چنین بینی گوسفندان کوردی قوس کمتری از سایر نژاد ها دارد.

خصوصیات میش نژاد کردی

میش های نژاد کردی کاملآ بدون شاخ هستند و اما قوچ های این نژاد به تعداد بسیار کمی و به طور کلی حدود 2 تا 3 درصد آن ها دارای شاخ هستند.
در این نژاد از گوسفندان نوع حالت و هم چنین سایز گوش گوسفندان متفاوت است. به طوری که اکثر گوسفندان کوردی دارای گوش های بزرگی به اندازه های 10 تا 16 سانتی متر هستند که حالت گوش ها نیمه افتاده می باشند. تعداد و درصد بسیار کمی از نژاد کردی گوسفندان دارای گوش هایی کوچک تر از بقیه هستند که نام این دسته از گوسفندان با این نژاد را به اصطلاح کر نهاده اند.
حالت و شکل دنبه هم در این نوع نژاد گوسفندی تقریبآ متفاوت است و دنبه های گوسفندان کردی تقریبآ گرد می باشد و دارای شکاف نیست و هم چنین مقداری برگشته می باشد.
هر گاه که به گوسفند زنده برای قربانی و یا سایر موارد نیاز داشتید می توانید توسط خرید آنلاین گوسفند زنده نیاز خود را بر طرف سازید. این فروشگاه آنلاین گوسفندی، ارائه کننده ی انواع نژاد های گوسفند با سلامت کامل به قیمت روز گوسفند زنده می باشد.

3.3/5 - (3 امتیاز)

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *