گوسفند رومانف

جهت خرید گوسفندان نژاد رومانف می توانید با سایت گوسفنده زنده پیام که عرضه کننده با کیفیت ترین دام زنده و با حداقل قیمت همراه با قصاب و باسکول در محل شما می باشد، تماس حاصل فرمایید. تلفن تماس جهت ارائه خدمات ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹, ۰۹۱۲۷۱۲۵۳۴۵(کلیک جهت تماس)می باشد.

گوسفند رومانف

یکی از بهترین نژاد های گوسفند که به چندقلوزایی معروف است، گوسفند رومانف می باشد. بسیاری از دامداران از این گوسفندان جهت تولید مثل بالا در زمان کم استفاده می کنند. این نژاد پرطرفدار در کشورهای مختلفی در سراسر جهان پرورش داده می شود و با هوای سرد سازگاری خواهد داشت. نژاد رومانف با دخالت انسان ها و ترکیب با ژن های دیگر به وجود نمی آید و تمام آن ها به صورت خالص چندقلوزایی دارند. دامداران جهت بالا بردن تعداد گوسفندان خود از گوسفندان رومانف نر(قوچ) و یا گوسفندان ماده (میش ) به صورت جدا یا با هم استفاده می کنند.

این نژاد در کل سال می تواند تولید مثل نماید و قوچ ها می توانند در همه فصل ها میش ها را آبستن نمایند. این نژاد به دلیل اینکه قادر است که در تمام فصل ها آبستن شده و چندقلوزایی نماید، در تمام دنیا مورد طرفدار می باشد. در نژاد رومانف در اولین نژاد دوقلو و در زایمان های بعدی سه قلو و بالاتر را خواهد داشت.

در ایران  نژاد گوسفند رومانف با تمام آب و هوای شهرهای کشورمان سازگار نمی باشد و فقط می توان آن ها را در مناطق سرد مانند مناطق خاصی از آذربایجان پرورش داد.

تاریخچه نژاد گوسفند رومانف

گوسفندان این نژاد اهلی می باشند و به دلیل اینکه اولین بار در روسیه دیده شده اند، به همان نام آن منطقه انتخاب شده است. در قرن ۱۸ میلادی این گوسفند ها ابتدا در آلمان و سپس به فرانسه و کانادا رفتند. این نژاد جهت اصلاح گله های گوشتی در مکان های مختلف جهان استفاده می شوند. تفاوت نژاد رومانف با نژاد های دیگر این است که این نژاد می تواند در هر سری از دوره آبستنی از ۳ نوزاد و بالاتر تولید مثل نماید ولی گوسفندهای معمولی یک، دو و نهایت سه عدد زایش دارند. رکورد چند قلو زایی در جهان برای روسیه است که یک گوسفند رومانف توانست در یک زایمان صاحب ۹ قلو شود و رکورد دوم برای کشورآمریکا با تعداد هفت بره می باشد. به صورت میانگین هر گوسفند رومانف در دوره آبستنی شش بره تولید می نماید.

گوسفند-رومانف

ترکیب نژاد رومانف با گوسفندان ایرانی

در ایران سازمان دامپزشکی توانسته است با کمک تلقیح مصنوعی نژاد گوسفند رومانف را با نژاد گوسفند ایرانی ترکیب نماید. در این عمل و ترکیب نژادی که بسیار نتیجه عالی را در بر داشت، هم درشتی گوسفند های ایرانی حاصل گشت و هم دوقلوزایی مانند گوسفندهای رومانف دیده شد.

ویژگی های گوسفند رومانف

خصوصیت ظاهری و وزنی

نژادهای رومانف هم مانند نژادهای معمولی خصوصیات ظاهری خاصی دارند. همچنین در شرایط هوایی سرد زندگی می کنند و با خوراکی های محلی مشکلی ندارند و به آن عادت می کنند. به راحتی می توان از این حیوان در هر آب و هوایی نگه داری نمود. در ابتدای تولد، بره های رومانف دارای موهای سیاه رنگ می باشند که یک لکه رنگ سفید بر روی پیشانی دارند. با بزرگ تر شدن بره ها موهای خاکستری از بین موهای سیاه بیرون خواهد زد ولی لکه سفید که نشانه این نژاد است بر روی پیشانی باقی می ماند. در دور گردن رومانف موهایی سیاهی وجود دارد که آن را خاص نمایش می دهد. همچنین وزن این گوسفندان با توجه به شرایط آب و هوایی و نوع خوراکی هایی که دارند، متغیر می باشد ولی وزن قوچ ها در حدود ۵۵ الی ۷۰ و میش ها بین ۴۰ الی ۵۰کیلوگرم خواهد بود.

وضعیت آبستنی

دوره آبستنی این نژاد در حدود ۱۴۴ روز است که به نسبت بقیه نژاد ها کمتر می باشد. بره های این نژاد معمولاً در سن چهار ماهگی به بلوغ می رسند و در نهایت تا ۷ ماهگی بلوغ آن ها طول خواهد کشید. بره های نر و ماده را در این سن ۷ تا ۱۰ ماهگی از یکدیگر جدا می کنند تا جفت گیری انجام نشود. جفت گیری بره های کوچک باعث مرگ زود هنگام آن ها خواهد شد. عمر تولید مثل در میش ها هفت و نیم سال می باشد و میش ها می توانند شیر را برای هر تعداد بره که به دنیا آورده اند، تولید نمایند. این توان باروری فوق العاده و همچنین مادری خوب برای بره ها آن ها را جزو نژادهای خاص نموده است. اگر تغذیه میش ها خوب باشد در سن ۶ تا ۸ ماهگی با وزن ۸۵ کیلو می توانند بارور شوند. 

گوشت گوسفند رومانف

گوشت گوسفند رومانف از بقیه نژاد ها لذیذتر می باشد. در نژاد گوسفند رومانف میزان خالص گوشت به صورت تخمینی در حدود ۵۸ درصد است که این مقدار در بقیه نژادهای گوسفند به ۴۷ درصد گوشت خالص خواهد رسید.

گوسفند رومانف

خرید میش به صرفه تر است یا قوچ؟

اگر قرار است دامدار فقط یک نوع گوسفند رومانف را جهت پرورش و تولید مثل برگزیند، بهتر است که نوع ماده یا میش آن را انتخاب کند. دلیل این امر این است که میش ها می توانند با انواع گوسفندهای معمولی هم جفت گیری نمایند ولی قوچ ها نمی توانند با میش معمولی با دنبه بلند اینکار را عملی کنند.

ویژگی های اصلی گوسفند رومانف

 • چند قلوزایی گوسفند نژاد رومانف
 • نداشتن دنبه در گوسفند نژاد رومانف
 • رسیدن بره های رومانف به بلوغ جنسی در چهار ماهگی
 • علف خوردن بره های رومانف در ۴ الی ۵ ماهگی
 • دوران آبستنی کوتاه تر نسبت به بقیه نژادها
 • رسیدگی میش ها به بره های خود

گوسفند-رومانف

قیمت گوسفند رومانف

در ایران هم خرید و فروش گوسفندان نژاد رومانف مانند سایر نقاط جهان صورت می گیرد و دامداران می توانند به هر تعدادی که بودجه و نیاز دارند، آن ها را خریداری نمایند. جهت خرید نژادهای رومانف می توانید به مراکزی که این گوسفند ها را پرورش می دهد مراجعه نمایید. بیشتر دامداران یک عدد گوسفند نژاد رومانف را خریداری می کنند و بعد با بقیه نژادهای معمولی جفت را انجام می دهند. بیشترین خواهان در بین این گوسفندان نوع ماده یا میش می باشد ولی ممکن است بر اساس نیاز دامدار این مورد به صورت تکی یا جفتی تهیه گردد. به این نکته هم در مورد نژاد گوسفند رومانف باید توجه گردد که قیمت آن بر اساس جوان بودن، سرحالی، ظاهر و سن و جنسیت آن ها متفاوت می باشد.

جهت خرید گوسفندان نژاد رومانف می توانید با سایت گوسفنده زنده پیام که عرضه کننده با کیفیت ترین دام زنده و با حداقل قیمت همراه با قصاب و باسکول در محل شما می باشد، تماس حاصل فرمایید. تلفن تماس جهت ارائه خدمات ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹, ۰۹۱۲۷۱۲۵۳۴۵(کلیک جهت تماس)می باشد.

187 دیدگاه در “گوسفند رومانف”

 1. سلام
  ۲۰ رأس گوسفند رومانوف و یک عدد گوچ رومانوف می خواستم اگه امکانش هست راهنمایی کنید.
  با تشکر
  ۰۹۱۴۵۱۰۸۴۳۸

 2. سلام خوبین من میخام رومانوف بخرم بفرماید که میشه قوچ رومان با گوسفندان اهلی مثل افشار مخلوط کرد و جواب گرفت .چون من پولم زیاد نیس .من مشهدم ار کجا تهیه کنم.وقیمت روز رو لطف کنید بگید ممنون

 3. ببخشید من چند عدد میش و قوچ رومانف میخواستم استان خراسان رضوی هستم هرکی داشت شمارشو بزاره باهاش تماس بگیرم یا با شماره ۰۹۳۸۲۶۳۴۷۲۳ تماس بگیره خالص ۱۰۰درصد میخوام

 4. سلام بنده تعداد ۲۵ عدد میش جوان رومانف و تعداد یک عدد قوچ اصل رومانف میخواستم خواهشا همراه با عکس قیمت اعلام بفرمائید.

 5. سلام من یه بره ماده و یه بره نر رومانف اصیل میخوام اگه کسی واسه فروش داره یا مرکز فروش سراغ داره خبر بده محل سکونتم خراسان رضوی مشهد.ترجیحا نزدیک محل سکونتم باشه

  ۰۹۱۵۵۷۹۷۴۴۳

  IDtell:tellegram.me/MSL121

 6. باسلام..برای شهرستان شازند ۷ بره ماده رومانوف و ۲ بره نر میخام..لطفا قیمت رو بفرمایید…الان گیر میدن برای انتقال گوسفند از یک استان به استان دیگر باید از کجا مجوز بگیریم؟

  1. قیمت ها با توجه به وضعیت گوسفند و فصول سال متفاوته. جهت اطلاعات بیشتر در خدمتم.
   نوری
   ۰۹۱۴۴۰۳۶۶۰۴

   با سلام باید استارت کار را از دامپزشکی شهرتان بزنید بشرط وجود پروانه فعالیت.

 7. سلام
  رفقیا دقت کنید و حتما دام با شناسنامه معتبر بخرید
  جدیدا به شدید به دامهای خارجی هم گیر میدن و دام مصادره و ماشین توقیف میشه برای انتقال گوسفند از شهرهای دیگه حتما مجوز بگیرید
  ضمنا گول تبلیغات الکی رو نخورین گوسفندای رومانوف قاچاقیاش ترکیه ای هستن و کیفیت ندارن و چند قلوزایی پایینه الکی هم میگن خالصن و بهشون میگن رومانوف روسی
  از جای معتبر خرید کنید که مورد تایید مرکز اصلاح نژاد کشور باشع یا حداقل پلاک و شناسنامه داشته باشن که موقع فروش مشکل نخورین

  1. با سلام. بنده در تایید صحبتهای دوست عزیز ذکر میکنم حتما” قبل از خرید با یک نفر وارد و ماهر مشاوره کنید.تیم ما و دوستان در خدمت شما عزیزان هستند.
   نوری ۰۹۱۴۴۰۳۶۶۰۴

 8. سلام ممنون از زحمات شما
  آقای اسماعیلی عزیز برای گوسفند رومانف با شماره ای که فرمودید تماس گرفتم،گفتند:نداریم.لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. دی ۲۹, ۱۳۹۷ در ۹:۳۰ ق.ظ
   می توانید برای مشاوره در خرید انواع نژاد گوسفند
   ۰۹۳۵۲۶۱۱۱۶۵

 9. باسلام/ساکن خراسان رضوی شهرستان جوین هستم خریدار۱۰_۱۵راس بره اصیل یا۱۰راس میش جوان ویک قوچ اصیل هستم لطفانزدیکترین ایستگاه رواعلام بفرمایید_باتشکر

  1. دی ۲۹, ۱۳۹۷ در ۹:۳۰ ق.ظ
   می توانید برای مشاوره در خرید انواع نژاد گوسفند
   ۰۹۳۵۲۶۱۱۱۶۵

 10. قیمت یک میش رومانف سه ماه چقدر هست آیا در اهواز هم میشه آن را پرورش داد چون هوا خیلی گرم دارم۰۹۳۶۲۰۳۳۶۲۱

 11. خریدار ۱۰ تا میش و یک قوچ رومانف اصل هستم برا استان فارس میخوام اگه با اب و هوای گرم و خشک سازگار نیست لطفا راهنمایی کنید تا ضرر نکنم ممنون شماره تماس ۰۹۱۷۱۳۸۳۲۵۴

 12. خریدار ۱۰ تا میش و یک قوچ رومانف اصل هستم برا استان فارس میخوام اگه با اب و هوای گرم و خشک سازگار نیست لطفا راهنمایی کنید تا ضرر نکنم ممنون

  1. دی ۲۹, ۱۳۹۷ در ۹:۳۰ ق.ظ
   می توانید برای مشاوره در خرید انواع نژاد گوسفند
   ۰۹۳۵۲۶۱۱۱۶۵

   پاسخ

 13. سلام دوست عزیز من حدودا با ۲۰ میلیون تومان قصد خرید گوسفند رومانوف دارم .آیا امکان ارسال به خوزستان هم دارید. ممنونم پاسخ بدهید.

 14. با سلام و خسته نباشید
  خریدار ۱۵ راس گوسفند رومانوف بایک راس قوچ هستم آذر بایجانشرقی شهرستان عجبشیر
  لطفاقیمت بدهید آقای اسماعیلی
  شماره تماس ۰۹۱۴۷۶۰۲۶۶۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.