گوسفند سنجابی

گوسفند سنجابی

گوسفند سنجابی یکی از نژاد های گوسفندان ایرانی می باشد. نژاد های زیادی در گوسفندان ایرانی وجود دارند که هر کدام دارای خصوصیت خاص خود می باشند و گوسفندانی که دارای یک خصوصیات ظاهری و فیزیولوژی و در کل رفتاری یکسانی باشند در یک نژاد قرار می گیرند. هر دسته از نژاد های گوسفندی با یک زیست بوم خاص خود سازگاری دارند و قابل پرورش در مناطقی با آب و هوای خاص هستند به طوری که برخی از گوسفندان ممکن است

مثلآ در مناطق کوهستانی و یا بیابانی نتوانند دوام بیاورند و تلف شوند در حالی که برخی دیگر از نژاد های گوسفندان به راحتی با چنین زیست بوم هایی سازگاری دارند.

علاوه بر خصوصیات ظاهری گوسفندان با توجه به نوع تولید خاص خود در دسته های مختلفی قرار می گیرند. هر نوع از نژاد های گوسفندان یک نوع خاص در تولید دارند مثلآ یک نژاد دارای پشم و پوست مرغوب می باشد و در دسته ی گوسفندان پشمی قرار می گیرد و یا یک نژاد دارای گوست مرغوب و با کیفیت است و در دسته ی گوسفندان گوشتی قرار می گیرد.

خصوصیات گوسفندان سنجابی:

بر همین اساس گوسفندان از نوع سنجابی را از نژاد های پشمی و گوشتی می دانند که هم سود دهی بالایی از نظر تولید پشم با کیفیت دارند و هم گوشت این دسته گوسفندان بسیار مرغوب است.
گوسفندان سنجابی عمدتآ دارای پشم و پوستی با رنگ های سفیدی و نخودی هستند و اغلب با چنین رنگ هایی دیده می شوند البته در برخی از گوسفندان این نژاد لکه های قهوه ای مانندی در قسمت گوش ها، گردن و دست و پای گوسفند به چشم می خورد و برخی دیگر از گوسفندان این نژاد دارای کله های قهوه ای می باشند.

گوسفند سنجابی
گوسفند سنجابی

خصوصیات ظاهری گوسفندان سنجابی:

گوسفندان سنجابی دارای بدن و جثه ی بزرگ و پر گوشت می باشد و از این لحاظ است که این نوع از گوسفندان را در دسته های گوسفندان گوشتی قرار می دهند. سهم تولید گوشت هر گوسفند سنجابی بعد از ذبح بسیار زیاد است به گونه ای که سود زیادی را برای دامداران فراهم می کنند. پشم های این نوع از گوسفندان که قسمت های تنه ی گوسفندان را پوشانده است بسیار بلند و ضخیم می باشد و دارای کیفیت خوبی است. از آن جا که پشم های این گوسفندان اغلب سفید می باشد و قدرت رنگ پذیری خوب هم دارد و از الیاف مرغوبی می باشد، از آن در تولید البسه و نیز فرش های دست بافت استفاده می کنند.

زیست بوم گوسفندان سنجابی:

گوسفندان سنجابی عمومآ در مناطق کوهستانی مورد پرورش قرار می گیرند. خط پرورش این گونه گوسفندان مناطق شاه کوه و رودخانه ی قره سو و روستا های اطراف مناطق قصبه و روانسر می باشد. و مناطق شرقی که این گوسفندان را پرورش می دهند شامل کوه های زنگیلان و نیز کماجار و ویس و خورین است. از دیگر مناطقی که پرورش این گوسفندان در آن ها رواج دارند می توان به کوه های ولد بیگی، کوه بنی گز، روستا های و نه رنگینه گوران، کرمانشاه، روستا های اطراف کرمانشاه، قصر شیرین و نیز کوهستان های برزه و چنار اشاره کرد.

گوسفندان نژاد سنجابی هم چنین دارای دست و پا های کشیده می باشند. معمولآ در این نژاد گوسفندان نه در میش ها و نه در قوچ ها شاخ به چشم نمی خورد.

 

خرید گوسفند زنده:

حتمآ برای شما هم بسیار پیش آمده که برای بسیاری از مراسمات خود به گوسفند زنده نیاز داشتید و اما به دلیل در دسترس نبودن مراکز عرضه دام زنده شهرداری و یا عدم داشتن مکان نگه داری دام تا زمان ذبح از خریدن و تهیه آن پشیمان شده اید. از آن جا که بهداشت و سلامت دام ها و گوسفندان زنده خریداری شده بسیار هائز اهمیت است بنا بر این نمی توانیم از هر مرکزی که اقدام به خرید و فروش گوسفند زنده می کند خرید خود را انجام دهیم. اخیرآ در شهر تهران یک مرکز جدید برای خرید و فروش گوسفند و دام زنده تاسیس شده است که به صورت آنلاین و اینترنتی اقدام به ارائه ی خدمات خود در این حیطه به تمامی ساکنین نقاط مختلف شهر تهران می کند. تنها با مراجعه به سایت خرید و فروش دام زنده در تهران می توانید خرید دام زنده ی خود را در سریع ترین زمان ممکن و نیز با اطمینان کامل از سلامتی دام ها انجام دهید. در این خرید می توانید بر حسب نیاز خود وزن گوسفند زنده ی مورد نظر خود را انتخاب کرده و با توجه به قیمت روز گوسفند زنده مبلغ قیمت دام خریداری شده را با توجه به وجود شبکه های پرداخت در سایت پرداخت کنید و دام زنده ی سفارشی خود را در محل خواسته شده تحویل بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 دیدگاه در “گوسفند سنجابی”

 1. اون عکس که ازاون قوچ گرفتی برای سربریدنم گناهداره. اگرمی خوای گوسفند سنجابی بشناسی بروپیشه حیدر ازادی یاد بگیربعدبیامردومو سرکار بزارکارشناس

 2. رضا
  با سلام بنده از گلپایگان مزاحم تون میشم چند راس گوسفند نر جهت پروار بندی میخواستم که چه نژادی باشد در این منطقه واز کجا باید تهیه شود ودر چه وزنی باید باشدلطفا”مرا راهنمایی نمایید . باتشکر

 3. رضا
  باسلام خریدارچند راس گوسفند جهت پروار بندی در گلپایگان نیازمند هیتم لطفا”مرا راهنمایی کنید چه نژادی خوبه وازکجا تهیه کنم .باتشکر

 4. رضا
  باسلام خریدارچند راس گوسفند جهت پروار بندی در گلپایگان نیازمند هیتم لطفا”مرا راهنمایی کنید چه نژادی خوبه وازکجا تهیه کنم .باتشکر

 5. با سلام .یه شماره تماس بزارید در مورد گوسفند نژاد سنجابی چند سوال بپرسیم.ایا این نژاد در منطق گرم و خشک مثل شهرستان مهران سازگاری داره یا نه ؟لطفا راهنمایی کنید .

 6. سلام . میش سنجابی با قوچ دوما نوف به نظر شما نتیجه مثبت میدهد . اگر جواب شما مثبته لطفا بفرمایید از کجا باید گوسفند سنجابی باید خرید ؟؟؟

  1. سلام، گوسفندان ما در دشت مغان آذربایجان غربی میباشند، برای خرید هم میتونید هم به منطقه ما بیایید تا هم گله ای خرید کنید هم تکی، برای هماهنگی با شماره ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹ آقای احمدی تماس بگیرید

 7. سلام
  من علاقه زیادی به پرورش گوسفند و پروار به صورت صنعتی دارم چند ساله از این صنعت فاصله گرفتم لطفا راهنمایی کنید .
  کرمانشاه -روانسر

  1. گوسفند زنده با ارایه مقالات ترجمه شده از سایت های نیوزلندی که مهد پرورش گوسفند میباشد سعی در بهبود دانش فنی افراد در این زمینه دارد. امیدوارم با مطالعه مقالات ما سطح دانش فنی شما و عملکرد شما بهبود پیدا کند. توصبه میکنم با خرید چند بره از سایت ما شروع به فعالیت در این حرفه کنید.و سوالات و مشکلات خود را با ما به اشتراک بزارید.

 8. با عرض سلام و خسته نباشی
  به یه سری اطلاعات نیاز دارم.1-نژاد سنجابی قابل نگهداری و پرواری در جنوب کشور بخصوص استان بوشهر هست؟2- بهترین نژاد گوشتی برای استان بوشهر چه نوع نژادی میباشد؟