انواع پشم گوسفند و استفاده آن

انواع پشم گوسفند و استفاده آن

تمامی گوسفندان در دنیا در ابتدا از گوشت آن استفاده میشد اما حال شاهد استفاده از پشم گوسفند برای ساختن لباس ها و پوشاک زنانه و مردانه هستیم. در واقع پشم گوسفند به الیاف حیوانی گوسفند گفته می شود. امروزه شاید بتوان گفت که نزدیک دویست نژاد گوسفند در جهان وجود دارد و همه آنها براساس نوع پشم آن دسته بندی می شوند. در اینجا انواع پشم گوسفند و استفاده آن را شرح می دهیم.

انواع نژاد گوسفند و تقسیم بندی آنها براساس پشم آن

به طور کلی تمامی گوسفندان جهان از لحاظ پشم به پنج دسته تقسیم می شوند.

گوسفندان پشم ظریف

گوسفندان نژاد مرینوس از این دسته از گوسفندان نامیده می شوند که حتی به آنها گوسفندان مرتع نیز گفته می شود. پشم این گوسفندان به دلیل ظرافت و مقاومت در تولید پارچه‌های ظریف فاستونی، کشباف، زیرپوش ظریف و انواع پوشش‌های لطیف از آن استفاده می شود.

گوسفندان پشم متوسط

نژادهای سافک، دورست و وسات‌داون جز این دسته از گوسفندان می باشند که حتی جثه ای بزرگتر دارند و پشم آنها از لحاظ درخشندگی از گوسفندان مرینوس روشن تر می باشد. این گوسفندان را حتی گوسفندان گوشتی می نامند. از پشم این دسته گوسفندان  در تهیه منسوجات کشباف و کامو و پارچه‌های زنانه و مردانه و پتو استفاده می شود.

گوسفندان پشم آمیخته

این دسته از گوسفندان دو منظوره بوده و هم از لحاظ تولید پشم و گوشت بهترین گوسفند برای پرورش می باشد و  نژادهائی مانند کاردیال، تارگی و پل‌ورث به این دسته تعلق می گیرد. به دلیل اینکه پشم این گوسفندان رنگ خوب و روشنی دارد در تهیه جوراب، کشباف، پارچه‌های پشمی، فاستونی و نمدهای با ظرافت متوسط استفاده می شود.

گوسفند نژاد تارگی (Tar ghee)

گوسفندان پشم بلند

گوسفندان پشم بلند در آب و هوای سرد و پر علوفه قابل پرورش هستند و نژادهای رامنی، لینکلن و لیسیستر و بردرلیسیستر جز این دسته می باشد و حتی می توان گفت بزرگترین گوسفندان جهان محسوب می شوند.

گوسفند نژاد لینکلن (Lincoln)
گوسفند نژاد لینکلن (Lincoln)
گوسفند نژاد لایسستر (Leicester)
گوسفند نژاد لایسستر (Leicester)

گوسفندان پشم ضخیم یا پشم قالی

به نوعی این گوسفندان را به دلیل داشتن پشم مرغوب به پشم قالی معروف هستند و از الیاف پشم قالی در تهیه پارچه‌های پشمی ضخیم، اورکت، کفپوش‌ها (قالی و قالیچه) و پرده‌های زبر استفاده می‌شود

انواع پشم گوسفند و استفاده آن

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.