خواص جگر گوسفندی

یکی از بخش های پرطرفدار، خوشمزه و مفید گوسفند جگر آن است که خود غذایی کامل محسوب می شود و در ایران چه در خانه ها و چه در رستوران ها به وفور کباب می شود. این غذای محبوب دارای خواص بسیاری نیز هست که در این مطلب شما را با این خواص آشنا می کنیم.

خواص جگر گوسفندی:

جگر سیاه گوسفند دارای ویتامین های حیاتی A،E ، D، ویتامین های گروه B مانند B1,B2,B6,B12 می باشد و همچنین سرشار از املاحی چون آهن، اسید فولیک و روی و پروتئین است. جگر سیاه گوسفند که در واقع همان کبد گوسفند است برای بیماران دارای کلسترول بالا توصیه نمی شود اما در صورت عدم ابتلا به این بیماری کسانی که کم خونی یا فقر آهن دارند می توانند هفته ای دو بار جگر میل کنند. چربی جگر سیاه نصف گوشت قرمز است.

به قسمت ریه یا شش گوسفند جگر سفید گفته می شود که دارای پروتئین بسیاری می باشد که از این نظر حائز اهمیت است. پروتئین موجود در جگر سفید به رشد بدن و عضلات کمک زیادی می کند و چربی کمتری نسبت به جگر سیاه دارد. ارزش غذایی جگر سفید کمتر از جگر سیاه است و کالری کمتری دارد.

خواص درمانی جگر سیاه گوسفند:

  1. سرشاز از آهن و ویتامین B12 که برای درمان کم خونی بسیار موثر است.
  2. دارای ویتامین A که برای درمان و جلوگیری از خشکی پوست خشکی چشم و شب کوری مفید است.
  3. حاوی روی است که برای رشد کودکان حیاتی می باشد.
  4. جگر سیاه دارای ویتامین های E و D نیز هستکه برای رشد استخوان و درمان پوکی استخوان مفید است.

مضرات جگر گوسفندی:

مصرف بیش از حد جگر سیاه گوسفندی می تواند خطرناک باشد زیرا ممکن است موجب جذب کلسترول بیش از نیاز طبیعی و بالا رفتن آن در بدن شخص شود. همچنین ممکن است بر اثر مصرف بیش از حد جگر سیاه، آهن در بافت کبد و کلیه بیش از حد تجمع یافته که باعث آسیب به این اندام ها می شود. آقایان از این نظر بیشتر در خطر هستند و مصرف زیادی جگر ممکن است باعث بالا رفتن موسیستئین در بدن آن ها شود که ریسک ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی را افزایش می دهد.

خواص جگر گوسفندی

جگر سیاه سالم:

گوسفندان و بره های جوان جگر سالم تری نسبت به گوسفندان پیر دارند زیرا جگر محل تصفیه خون از و سموم بدن، مواد شیمیایی و داروها است و از طرفی محل سوخت و ساز مواد غذایی نیز هست و به همین دلیل جگر دام های سم بیشتری را با خود دارد. جگر ناسالم جگری است که روی آن کیست هایی مشاهده شود.

خوردن ۹۰ گرم جگر در هفته به مبتلایان به کم خونی و دانش آموزان توصیه می شود. کودکان زیر یکسال به هیچ وجه نباید جگر بخورند.

36 دیدگاه در “خواص جگر گوسفندی”

  1. سلام منم هم کم خونی شدید دارم ولی اگه جکر نخورم بایدبرم بیمارستان بستری بشم چون استخون دردمی گیرم جکر ی معجزه ست حتما جکر بخورید پمب ویتامینه

  2. من بیش از پنج سال وزوز گوش داشتم به دکتر گوش ومغز واعصاب مراجعه کردم نتیجه نداد به صورت اتفاقی یک روز جگر خوردم دیدم موثره هرچند که دوست نداشم اما ادامه دادم و خوب شدم

    1. سلام،خوب هستین
      چه مدت جگر مصرف کردید تا خوب شدید واین که آیا کاملا وز وز گوشیتون از بین رفت

  3. من تو پیشوا واستادم جلو جیکرکی اومدم اینجا خواص جیگرو بخونم که ترغیب شم برم جیگر بخورم . اره تنبلم در همین حد

  4. ما امروز رفتیم جگرکی با عیال و بچه.خلاصه رو دیوار کاشرکی نوشته بود با ماژیک ۱۰دل و جگر گوسفندی سیخی ۱۸۰۰۰…خلاصه ماهم گشنه فکردیم نوشته اقاکاشیهماژیکفکردیم سیخی هزارو هشتصد….
    گفتیم اوستا ده تا جگر با ستا قلوه بیار. حالا که آورد دیدیم یه کپه جگر اورد به عیال گفتم فقط جگر بخور
    وسطا جیگر خوردن یه مشتری اومد پرسید آقا جگر سیخی چند ؟؟ مغازه دار گف سیخی هشت هزار تومن!!!!
    ما تا شنیدیم هشت تومن جیگر پرید تو گیال گفت مرد تو چیکار کردی اینهمه جیگر با این قیمت.خلاصه مانم شدیم زردک گفتیم عیال فقط بخور پولمرفت ..هیچی نگو که عابرومجگروپولمونعابرومونممیرهول خخخ
    بعدش کلی خندیدیم صدو خورده ای پولم رفت

  5. ما امروز رفتیم جگرکی با عیال و بچه.خلاصه رو دیوار کاشرکی نوشته بود با ماژیک ۱۰دل و جگر گوسفندی سیخی ۱۸۰۰۰…خلاصه ماهم گشنه فکردیم نوشته اقاکاشیهماژیکفکردیم سیخی هزارو هشتصد….
    گفتیم اوستا ده تا جگر با ستا قلوه بیار. حالا که آورد دیدیم یه کپه جگر اورد به عیال گفتم فقط جگر بخور
    وسطا جیگر خوردن یه مشتری اومد پرسید آقا جگر سیخی چند ؟؟ مغازه دار گف سیخی هشت هزار تومن!!!!
    ما تا شنیدیم هشت تومن جیگر پرید تو گیال گفت مرد تو چیکار کردی اینهمه جیگر با این قیمت.خلاصه مانم شدیم زردک گفتیم عیال فقط بخور پولمرفت ..هیچی نگو که عابرومجگروپولمونعابرومونممیرهول خخخ
    بعدش کلی خندیدیم صدو خورده ای پولم رفت

  6. سلام وخسته نباشید من از مایش دادم گفته گلبول قرمز لاغر شده ایا جگر بخورم خوب میشه همش سرگیجه دارم

    1. دوست عزیز گلبول قرمز لاغر نمیشه 🤣 از تعدادش کم میشه ، جگر برای تولید گلبول قرمز فوق العاده خوبه یعنی داروشه ، اون سر گیجتم به خاطر احتمالا کم خونیته ولی بازم به دکتر مراجعه کن

  7. اگه جیگر تازه تلخ باشه مشکل داره؟
    اگه رگه های رنگ سبز رو جیگر تازه باشه دیگه قابل مصرف نیست.؟
    با خوردنش مسمومیت نمیاره؟

  8. باسلاموخسته نباشید
    میخاستم ازخدمتتون بپرسم که ایا جگر باعث از بین رفتن ضعف جسمانى میشه؟
    چون بنده چند روزه ضعف جسمانى دارم
    برم بگیرم جگر مصرف کنم؟
    باتشکر بسیار😘🌹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.