در صورت ابتلای دام به تب برفکی چه اقداماتی باید انجام داد؟

 1. در این حالت اولین کاری که باید انجام دهید جداسازی و قرنطینه کردن دام بیمار است.
 2. تمام وسایلی که دام بیمار با آنها در تماس بوده را جدا کرده و ضدعفونی کنید. همچنین هر گونه آب و خوراک آلوده باید از محل پرورش دامها خارج شده و به جای آن آب و خوراک سالم برای دامها آورده شود.
 3. محیط زندگی و پرورش دامها باید ضدعفونی شود. برای کنترل این بیماری باید اصول قرنطینه فردی، اقدامات بهداشتی و نحوه صحیح ضدعفونی کردن جایگاه را شناخت. بهترین مواد ضدعفونی برای این کار را در ادامه ذکر کرده ایم:
 • فرمالین ۵ درصد
 • سدیم هیدروکسید ۲ درصد
 • آهک برای ضدعفونی کردن محوطه پرورش دام

در صورت ابتلای دام به تب برفکی چه اقداماتی باید انجام داد؟

در صورت ابتلای گله به تب برفکی چه کارهایی باید انجام داد؟

 1. یکی از اصلی ترین علائم بیماری تب برفکی بروز تب در دام است. در صورت ابتلای گله به این بیماری اولین اقدام باید در راستای پایین آوردن تب در دام باشد. بدین منظور میتوان از داروهای ضد تب استفاده کرد.
 2. اگر ریه های دام بیمار درگیر بیماری شد و زخم ها عفونی شدند در صورت صلاح دید دامپزشک باید از آنتی بیوتیک برای درمان بیماری استفاده کرد.
 3. برای درمان زخم سم ها میتوانید از اسپری های otc مانند استفاده کنید و زخم های دهان را نیز روزی دو یا سه بار با ضدعفونی کننده هایی چون گلیسیرین ید و میرتووت ضدعفونی کنید.
 4. استفاده از مولتی ویتامین های خوراکی یا تزریقی میتواند موجب بهبود سریعتر زخم های دام مبتلا شوند. پیش از دادن هر نوع دارو به دام حتما با دامپزشک مشورت کنید.

در صورت ابتلای دام به تب برفکی چه اقداماتی باید انجام داد؟

راهکارهایی برای کاهش میزان تلفات ناشی از بت برفکی در گله

زخم هایی که بر اثر این بیماری در دهان دام ایجاد می شوند بسیار دردناک بوده و خوردن را برای دام بیمار سخت میکنند. این مساله موجب ضعف و گرسنگی شدید در دام بیمار شده، بهبود آن را به تاخیر می اندازد و میزان تلفات ناشی از بیماری تب برفکی را نیز افزایش می دهد. برای کاهش میزان تلفات دام بر اثر بیماری تب برفکی میتوان اقدامات زیر را انجام داد:

 1. معمولا دام های جوان مانند گوساله های جوان اشتهای زیادی داشته و باید در طول روز چند بار تغذیه شوند. برای حل مشکل تغذیه دام های مبتلا که به علت درد شدید زخم دهان قادر به جویدن و بلع خوراک نیستند می توانید با خیس کردن کنستانتره یا سبوس گندم مشکل را حل کنید. اگر دام باز هم قادر به خوردن خوراک خود نیست بهتر است ماده غذایی را در قسمت عقبی دهان دام قرار دهید تا بتواند آن را ببلعد. در این حالت دام بیمار برای ادامه خوراک دهی با شما همکاری می کند.
 2. برای دام هایی با مشکلات تغذیه ای شدید با مشورت دامپزشک میتوانید از روش سرم درمانی استفاده کنید.
 3. برای تغذیه گاوهای بزرگ که دچار زخم های های ناشی از بیماری تب برفکی شده اند توصیه می شود که پرس یونجه یا کلش گندم را چند ساعتی در آب بگذارید تا کاملا خیس و نرم شود. دام با خوردن این مواد غذایی نرم و خیس کمتر احساس درد خواهد کرد.
 4. برای کاهش درد زخم دهان دام بیمار توصیه می شود که پیش از خوراک دهی، دهان دام را با مواد ضدعفونی ذکر شده در بالا شستشو دهید. این کار تا حد زیادی درد دهان را کاهش داده و خوردن غذارا برای دام بیمار ممکن می سازد.

راهکارهایی برای کاهش میزان تلفات ناشی از بت برفکی در گله

هر چند بیماری تب برفکی یک بیماری کشنده برای دام هاست اما میتوان این بیماری را ( به جز در بیماری تب برفکی قلبی شکل) با خوراک دهی به موقع و صحیح به دام درمان کرده و تلفات گله را به حداقل رسانید.

 

یک دیدگاه در “در صورت ابتلای دام به تب برفکی چه اقداماتی باید انجام داد؟”

 1. به نام یزدان پاک ،در موارد تب برفکی ابتدا بایستی شدت آن را تشخیص داد و سپس به آنتی بیوتیک تراپی به همراه ویتامین های AD3E و ویتامین C استفاده نمود اگر هم آبستن نباشد ازکورتون تراپی بهره برد جدا از اینکه اگر تب برفکی درجه یک و دو (شدت بالا )داشته باشد حتما تب حاصله باعث سقط میگردد و دامداران به دام هندوانه خورد شده و مشابه این غذا ها را به دام میدهند که بسیار خوب و مؤثر در درمان. وبهبودی دام است ((اگر فقط دهان و منخرین و لثه ها را درگیر کرده باشد زیاد خطرناک نیست و با آنتی بیوتیک تراپی عفونت ثانویه کنترل شده و خطرناک نیست ::درجه ۳))ولی اگر دست ها و پاها (مفاصل )را درگیر کرده باشد خطرناکتر ::(درجه ۲)واگر پستان را هم درگیر کرده باشد بسیار خطرناک بوده (درجه یک۱) و بایستی آنتی بیوتیک تراپی شدیدو آنهم داخل سیاهرگی و سرم تراپی بهمراه ویتامین تراپی باید صورت گیرد و از طریق سوند مری به دام غذاهای محلول در آب و مواد تقویتی و ویتامین ها و …به دام داده شود .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.