معرفی گوسفند سافولک

زمان مطالعه: 2 دقیقه

معرفی گوسفند نژاد سافولک

یکی از مشهورترین نژادهای گوسفند در جهان نژاد سافولك می باشدکه خاستگاه آن را کشور فرانسه می دانند. این نژاد از ترکیب دو نژاد میش های Norfolk و قوچ های Southdown به وجود آمده و به دلیل ویژگی های جالب توجهش از جمله نژادهای به کار رفته در مبحث اصلاح نژادی است.

ویژگی های وزنی نژاد سافولک:

در این نژاد وزن قوچ بالغ حداکثر 125 – 135 كیلوگرم و وزن میش این نژاد حدودا 75 – 90 كیلوگرم می باشد. در این نژاد افزایش وزن به طور روزانه در دو ماهه اول زندگی 400 گرم بوده که این مقدار برای نرهای دو قلو 296 گرم می باشد.

در این نژاد میانگین درصد چند قلوزایی 160درصد می باشد.

در این نژاد گوسفندان نر هنگام از شیرگیری  35 کیلوگرم و ماده ها 32 کیلوگرم وزن دارند. پیش از شیرگیری متوسط افزایش وزن روزانه برای گوسفندان نر و ماده به ترتیب 335 و 309 گرم در روز است که میزانی قابل توجه می باشد به طوری که بره های نژاد سافولک در 70 روزگی وزنی در حدود 30 تا 33 کیلوگرم دارند.

به دلیل این سرعت رشد بالا دام خیلی سریع به کیفیت مطلوب و میزان بالای گوشت برای فروش می رسد که این مساله موجب بازگشت سریع سرمایه و شروع سوددهی برای دامدار خواهد شد. در واقع این نژاد هم از نظر شیردهی و هم گوشت تولیدی بسیار جالب توجه است.

معرفی نژاد سافولک

نژاد سافولک به دلیل تولید بالای گوشت و لاشه باکیفیت یکی از بهترین نژادهای گوسفند مطرح در اروپا و تمامی جهان است و این مساله موجب علاقه به پرورش این نژاد در تمام نقاط دنیا شده است.

نژاد سافولک علاوه بر تولید بالای گوشت دارای راندمانی بسیار خوب در زمینه شیردهی نیز می باشد. این نژاد به دلیل دارا بودن صفات گوشتی و شیری بسیار مطلوب یکی از بهترین نژادهای گوسفند جهت انجام اصلاح نژادی در تمامی جهان می باشد.

نژاد گوسفند سافوک در شرایط مختلف طبیعی بسیار مقاوم و سازگار بوده و خیلی سریع با محیط های مختلف سازگاری پیدا می کند. این نژاد در مدت زمانی کمتر نسبت به دیگر نژاد های گوسفند رشد کرده و به وزن ایده آل می رسد.

یکی دیگر از نکات جالب توجه این نژاد درصد بسیار پایین چربی آن و در نتیجه تولید گوشت خالص و با کیفیت است. این نژاد یکی از بهترین نژادهای گوسفند در جهان جهت دامداری اقتصادی و سوددهی بالا می باشد.

در سال های اخیر نژاد گوسفند سافولک در ایران نیز پرورش داده می شود.

اگر قصد پرواربندی نژادهای مختلف گوسفند و پرورش آن را دارید باید بدانید که خرید بره های سالم نیمی از هزینه های پرواربندی می باشد. مرکز فروش گوسفند زنده در هر ساعت شبانه روز و در هر کجای تهران آماده فروش بره های سالم از هر نژادی و مورد تایید شهرداری به شما می باشد.

Rate this post

فهرست مطالب

‫53 نظرها

  1. سلام خریداردوبره ماده ونرازنژادسالفوک هستم لطفابااین شماره تماس بگیردمرسی۰۹۱۹۹۲۰۳۸۱۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *