مواد قابل استفاده درتغذیه گوسفند پرواری

مواد قابل استفاده درتغذیه گوسفند پرواری

استفاده از مواد پروتینی، مواد مغزی، آب و ویتامین هایی چون کلسیم و ویتامین D برای رشد و پرواربندی گوسفندان مهم می باشد و اینکه شما باید بتوانید به موقع مواد خوراکی دام خود را تامین کنید و توجه داشته باشید که تمامی این گوسفندان نیاز به نگهداری به موقع هستند. شما با نگهداری به موقع و تهیه به موقع مواد غذایی گوسفندان در طول یکصد روز می توانید به سوددهی برسید و با چاق شدن گوسفندان آنها را بفروشید.

فراهم کردن مواد پروتینی، مواد مغذی، علوفه و…. را یک جیره متعادل می نامند که برای تغذیه گوسفند لازم و ضروی است.

مواد غذایی مورد استفاده برای گوسفندان:

دانه جو، کنجاله روغنی چون کنجاله تخم پنبه، کنجاله سویا، کاه ،سبوس، یونجه و تفاله وماس چغندر از مواد غذایی مورد نیاز یک راس گوسفند می باشد که علاوه بر این شما باید بتوانید آنها  را به مقدار مناسب با کنسانتره ترکیب کنید تا بتوانید در زمان پرواربندی گوسفندان و پایان این مدت گوسفندان چاقی را تحویل بگیرید. هر کدام از این مواد غذایی خاصیت های منحصر به فردی دارد.

دانه جو: دانه جو دارای منابع انرژی زیادی برای گوسفندان و دام ها می باشد که باید به صورت بلغوری از آن استفاده شود.

کنجاله های کارخانه های روغن کشی چون کنجاله تخم پنبه، کنجاله سویا مواد پروتینی می باشند که برای پرواربندی گوسفندان بسیار عالی می باشند.

تفاله وملاس چغندر:

مازار کارخانه های قندی می باشد که دارای مواد قندی مورد نیاز برای پروار شدن گوسفندان می باشند.

مواد معدنی :

نمک یکی از مواد معدنی مورد نیاز برای دام ها می باشد که با استفاده از آن می توانید کلسیم، سدیم، فسفر، ید و آهن بدن گوسفندان و تمامی دام ها را تامین می کند.

برای پرواربندی گوسفند باید به این نکته دقت کنید که بره های مناسبی را انتخاب کنید و در عین حال به نکاتی چون اخته نکردن بره های نر توجه کنید زیرا وجود هورمون های جنسی در بره های نر باعث می شود که آنها سریعتر رشد کنند. سرعت رشد بره های نر نسبت به بره های ماده بیشتر می باشد و سریعتر و زودتر چاق می شوند.

مواد تغذیه ای که برای گوسفندان نژاد مهربانی را در نظر میگیرین برای شما شرح می دهیم. برای هر راس دام 1300 گرم مواد خوراکی در نظر گرفته می شود که مقدار کنسانتر 780 گرم و مقدار علوفه 520 گرم می باشد اما هر چه روزهای پرواربندی گوسفندان بیشتر می شود این مقدار مواد تغذیه برای گوسفندان کم می شود به طوری که در ماه دوم پرواربندی دام 1600 گرم در نظر گرفته می شود که از این مقدار 1280 گرم کنسانتره و 320 گرم یونجه به صورت مخلوط در نظر گرفت می شود البته این مقدار خوراک مصرفی برای هر وعده در نظر گرفته می شود که باید شما بتوانید در سه وعده آنها را تامین کنید.

شما می توانید با استفاده از اطلاعاتی که در سایت گذاشته می شود اقدام به خرید گوسفند زنده کنید و با توجه به مقدار قیمت گوشت گوسفند هر چه سریعتر گوسفند زنده را از مراکز فروش گوسفند زنده خریداری کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 دیدگاه در “مواد قابل استفاده درتغذیه گوسفند پرواری”

  1. سلام ببخشید برای پروار کردن گوسفندان یونجه و جو را قاطی کنیم یا هر کدام را به طور جداگانه به گوسفندان بدهیم بهتر است؟

  2. سلام فروش یک عدد قوچ رومانف امیخته بالای۸۸درصد با وزن بالای ۷۰ کیلو گرم سه راس نر ۷ماهه تا یک سال جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره ی زیر تماس بگیرین
    ۰۹۱۴۱۷۰۴۲۶۴اقای طباطبایی اذربایجان شرقی-شبستر

  3. با سلام، محمدی هستم از مازندران شهرستان بهشهر روستای ییلاقی پجیم… آیا برای درمان گری برای بره ها و رشد آنها آیورمکتین توصیه میشود؟ نظر شما بایمان ارزشمند است

  4. جواد از مشهد جایی که برای پروار بندی میخام اجاره کنم ۶۰۰ متر میباشد رهن ۴ م اجاره ۳۵۰ ایا با بیست بره میتوانم کار پرواربندی رو شروع کنم آیا برام سود دارد ؟

    1. برای راه اندازی دامداری بستگی به سرمایه شما دارد. و اینکه منطقه شما چراگاه دارد یا خیر و اینکه میخواید صنعتی راه اندازی کنید یا سنتی

    2. مهم اینکه خودت کننده کار باشی چوپان وکارگر حتی برادر فایده نداره من با ده تومن شروع کردم امسال تا پنجاه رسوندم اما حالا مجبورم بفروشم کارگرم کار درست نمیکنه خودم هم نمیرسم