مواد قابل استفاده درتغذیه گوسفند پرواری

مواد قابل استفاده درتغذیه گوسفند پرواری

استفاده از مواد پروتینی، مواد مغزی، آب و ویتامین هایی چون کلسیم و ویتامین D برای رشد و پرواربندی گوسفندان مهم می باشد و اینکه شما باید بتوانید به موقع مواد خوراکی دام خود را تامین کنید و توجه داشته باشید که تمامی این گوسفندان نیاز به نگهداری به موقع هستند. شما با نگهداری به موقع و تهیه به موقع مواد غذایی گوسفندان در طول یکصد روز می توانید به سوددهی برسید و با چاق شدن گوسفندان آنها را بفروشید.

فراهم کردن مواد پروتینی، مواد مغذی، علوفه و…. را یک جیره متعادل می نامند که برای تغذیه گوسفند لازم و ضروی است.

مواد غذایی مورد استفاده برای گوسفندان:

دانه جو، کنجاله روغنی چون کنجاله تخم پنبه، کنجاله سویا، کاه ،سبوس، یونجه و تفاله وماس چغندر از مواد غذایی مورد نیاز یک راس گوسفند می باشد که علاوه بر این شما باید بتوانید آنها  را به مقدار مناسب با کنسانتره ترکیب کنید تا بتوانید در زمان پرواربندی گوسفندان و پایان این مدت گوسفندان چاقی را تحویل بگیرید. هر کدام از این مواد غذایی خاصیت های منحصر به فردی دارد.

دانه جو: دانه جو دارای منابع انرژی زیادی برای گوسفندان و دام ها می باشد که باید به صورت بلغوری از آن استفاده شود.

کنجاله های کارخانه های روغن کشی چون کنجاله تخم پنبه، کنجاله سویا مواد پروتینی می باشند که برای پرواربندی گوسفندان بسیار عالی می باشند.

تفاله وملاس چغندر:

مازار کارخانه های قندی می باشد که دارای مواد قندی مورد نیاز برای پروار شدن گوسفندان می باشند.

مواد معدنی :

نمک یکی از مواد معدنی مورد نیاز برای دام ها می باشد که با استفاده از آن می توانید کلسیم، سدیم، فسفر، ید و آهن بدن گوسفندان و تمامی دام ها را تامین می کند.

برای پرواربندی گوسفند باید به این نکته دقت کنید که بره های مناسبی را انتخاب کنید و در عین حال به نکاتی چون اخته نکردن بره های نر توجه کنید زیرا وجود هورمون های جنسی در بره های نر باعث می شود که آنها سریعتر رشد کنند. سرعت رشد بره های نر نسبت به بره های ماده بیشتر می باشد و سریعتر و زودتر چاق می شوند.

مواد تغذیه ای که برای گوسفندان نژاد مهربانی را در نظر میگیرین برای شما شرح می دهیم. برای هر راس دام ۱۳۰۰ گرم مواد خوراکی در نظر گرفته می شود که مقدار کنسانتر ۷۸۰ گرم و مقدار علوفه ۵۲۰ گرم می باشد اما هر چه روزهای پرواربندی گوسفندان بیشتر می شود این مقدار مواد تغذیه برای گوسفندان کم می شود به طوری که در ماه دوم پرواربندی دام ۱۶۰۰ گرم در نظر گرفته می شود که از این مقدار ۱۲۸۰ گرم کنسانتره و ۳۲۰ گرم یونجه به صورت مخلوط در نظر گرفت می شود البته این مقدار خوراک مصرفی برای هر وعده در نظر گرفته می شود که باید شما بتوانید در سه وعده آنها را تامین کنید.

شما می توانید با استفاده از اطلاعاتی که در سایت گذاشته می شود اقدام به خرید گوسفند زنده کنید و با توجه به مقدار قیمت گوشت گوسفند هر چه سریعتر گوسفند زنده را از مراکز فروش گوسفند زنده خریداری کنید.

2 دیدگاه در “مواد قابل استفاده درتغذیه گوسفند پرواری”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.