ویکی گوسفند

Bernhard_Plockhorst_-_Good_Shephard

????گروه گوسفنده زنده به طور شبانه روزی و در هر کجای تهران در خدمت شماست. برای خرید گوسفند زنده ،گوساله و یا خروس زنده خود تنها کافی است با شماره های موجود در سایت با ما تماس بگیرید. گوسفند زنده همچنین اقدام به ارسال دام و قصاب همراه با باسکول به آدرس مورد نظر شما خواهد نمود.

گوسفند زنده و خروس زنده

ویکی گوسفند راهنمایی جامع برگرفته از ویکی پدیا میباشد که به شرح کامل گوسفند و جزییات آن میپردازد. امیدواریم از خواندن این مقاله و اطلاعات مفید آن کمال استفاده را ببرید. ترجمه از تیم گوسفند زنده پیام

????شناخت گوسفند

گوسفند حیوانی چهارپا، نشخوار کننده و پستانداری که به طور معمول به عنوان دام اهلی نگهداری می گردد. مانند باقی نشخواران گوسفند نیز عضوی از رسته Artiodactyla می باشد. نام “گوسفند”  برای اکثر نژادها به کار برده می شود حتی نژادهای نامانوسی مانند ovis به همین دلیل نیز ما در این مقاله از کلمه گوسفند به طور جامع استفاده می نمائیم. در گفتگوهای روزمره ovis را به گوسفند پرواری هم اطلاق می کنند.

چیزی در حدود 1 میلیارد گوسفند زنده در زمین زندگی میکند. گوسفندان اهلی بیشترین جمعیت گوسفندان را تشکیل می دهند. به گوسفندان ماده در فرهنگ ایرانی میش گفته می شود و به نرهای بالغ در فرهنگ ایرانی قوچ اطلاق میگردد همچنین به گوسفندان نابالغ که سن کمی دارند بره گفته می شود.

????چیزی در حدود 1 میلیارد گوسفند زنده در زمین زندگی میکند. گوسفندان اهلی بیشترین جمعیت گوسفندان را تشکیل می دهند.

[one_half]

به احتمال زیاد شروع نسل گوسفند ها از گوسفندان موفلون وحشی که در اروپا و آسیا بوده اند آغاز گشته است. گوسفندان جزء اولین حیواناتی بوده اند که برای اهداف کشاورزی به کار گرفته شدند. هدف از پرورش گوسفندان بیشتر استفاده از پشم، گوشت و شیر این حیوانات میباشد.

گوسفندان در میان حیوانات بیشترین پشم را دارند و معمولا برای استفاده آنها را با قیچی برش میدهند و سپس آنها را با ریسیدن به رشته های تو در تو تبدیل می کنند(نحوه تبدیل پشم). زمانی که گوسفند نابالغ است گوشت خوشمزه تری دارد و معمولا به آن گوشت بره اطلاق میگردد که قیمت بالا تری نسبت به گوشت گوسفندی دارد که سن آن بیشتر میباشد. امروزه پشم و گوشت گوسفندان به بخش لاینفکی از زندگی روزمره انسان ها تبدیل شده شده است. گهگاهی هم انسان ها از  آنها را برای خوراک سگ و گربه پرورش میدهند همچنین دیده شده است نمونه های زنده ای که در تحقیقات علمی به کار گرفته شده است.

پرورش گوسفند در تمام نقاط دنیا تقریباً در حال انجام میباشد. و پایه و اساس بسیاری از تمدن های قدیم بوده است. در عصر جدید بیشتر گوسفندان در مناطقی مانند نیوزیلند، استرالیا، جنوب و مرکز آمریکای جنوبی و در جزایر بریتانیا پرورش و فراورده های دامی آن به اکثر نقاط دنیا ارسال میگردد. در کشور خودمان هم در دهه 70 پنیر هایی از کشور دانمارک وارد میشد که خیلی مزه و طعم مطلوبی داشت 🙂

[/one_half]

Bernhard_Plockhorst_-_Good_Shephard

????پرورش گوسفند در هر منطقه و در هر شرایط جغرافیایی متفاوت میباشد و بدین شکل نمی باشد که بتوان با یک راهکار در تمام مناطق عمل نمود و بایستی بنا به شرایط زیست محیطی آن منطقه تصمیم گیری نمود. لغت انگلیسی sheep از مرکز انگلستان و مشتق شده از لغت انگلیسی scēap می باشد. که برای مفرد و جمع استفاده میگردد مانند لغت fish اما در زبان فارسی با حروف جمع ” ان ” معمولا جمع بسته می شود مانند گوسفندان.

????حیوانات بخش جدا ناپذیری در فرایند تاریخ کشاورزی در دنیا میباشند، گوسفندان دارای جایگاه عمیق در فرهنگ انسانی هستند و شناخته میشوند بعنوان نماینده ای  زبان مدرن و نماد شناسی. در دین های ابراهیمی گوسفندان به طور معمول قربانی می شوند . قربانی کردن مفهومی است که با عنوان دفع چشم زخم. بندگی و … به کار برده می شود.

????مشخصات ظاهری گوسفند اهلی نسبت به گوسفند وحشی

⬅️گوسفندان اهلی به نسبت گوسفندان وحشی دارای جثه ای نسبتا کوچک دارند و در عین حال موی آنها که پشم نامیده می شود به صورت فرفری و بیشتر به رنگ سفید و قهوه ای مشاهده می شود. گوسفندان اهلی شباهت هایی هم نسبت به گوسفندان وحشی دارند و آن داشتن دم کوتاه بین برخی از نژادهای گوسفندان می باشد. به طور مثال برخی از نژاد های گوسفندان میش و قوچ آنها دارای شاخ می باشد اما برخی دیگر از نژادها تنها قوچ آنها دارای شاخ می باشد. شاخ گوسفندان اهلی به صورت مارپیچ می باشد.

⬅️یکی دیگر از تفاوت هایی که بین گوسفندان اهلی و وحشی است رنگ آنها می باشد. رنگ گوسفندان اهلی معمولا سفید، مشکی و قهوه ای تیره می باشد و حتی برخی اوقات گوسفندان اهلی را با رنگ های خال خالی مشاهده می کنیم. البته باید به شما بگوییم که گوسفندان وحشی دارای تنوع رنگی زیادی می باشند. توجه داشته باشید که از پشم گوسفندان اهلی بعنوان تجارت اقتصادی استفاده می شود و از آن بعنوان وسیله ای برای ساخت چکمه، لباس، روی صندلی ماشین و… استفاده می شود.

⬅️اگر بخواهیم به بررسی وزن گوسفند بپردازیم باید به شما بگوییم که بسته به نژاد گوسفند و نوع جنسیت آنها وزن گوسفند متفاوت است. معمولا وزن میش بین 45 تا 100 کیلوگرم و وزن قوچ بین 45 تا 160 کیلوگرم می باشد.

⬅️گوسفندان در بدو تولد دارای 20 دندان می باشند اما هنگام بلوغ تعداد دندان های گوسفند به 32 دندان می رسد.

⬅️علاوه بر خصوصیات بالا گوسفندان دارای شنوایی و حس بویایی قوی هستند.

????تفاوت بین بز و گوسفند

بز و گوسفند تقریبا به هم نزدیک هستند اما از لحاظ ظاهری تفاوت های زیادی به هم دارند بعنوان مثال بز دارای ریش می باشد و البته گوشت گوسفند از بز بهتر است.

تفاوت بین بز و گوسفند
تفاوت بین بز و گوسفند

????نژاد گوسفندان

در دنیا بیش از 200 نژاد مختلف از گوسفند وجود دارد که  با توجه به شرایط آب و هوایی همه آنها به دسته بندی های مختلفی از نظر نوع پشم تقسیم می شوند. البته این تقسیم بندی ها تنها باعث میشود که گوسفندان از لحاظ رنگ و جثه متفاوت باشند و شکل و شمایل آنها یکی باشد. از تمامی گوسفندان بعنوان یک حیوان اهلی استفاده می شود که از پشم، گوشت و شیر آن استفاده اقتصادی می شود و با پرورش گوسفندان و داشتن دانش خوبی راجب نگهداری گوسفندان دامداران می توانند درآمد گزافی به دست بیاورند.

تمامی گوسفندان جهان به چندین دسته تقسیم می شوند  که شامل موارد زیر هستند.

  1. نژادهایی با پشم نسبتاً ظریف : گوسفند نژاد دورست، گوسفند فنلاندی، گوسفند نژاد همشایر، گوسفند نژاد مونتادال، گوسفند نژاد آکسفورد، گوسفند نژاد شروپ شایر، گوسفند نژاد سات داون، گوسفند نژاد سافک، گوسفند نژاد تونس
  2. گوسفندان نژادهای پشم دراز : گوسفند نژاد کاتسولد، گوسفند نژاد لایسستر، گوسفند نژاد لینکلن، گوسفند نژاد رامنی
  3. گوسفندان نژادهای پشم تلاقی یافته : گوسفند نژاد کلمبیا، گوسفند نژاد کوریدال، گوسفند نژاد پاناما، گوسفند نژاد راملدال، گوسفند نژاد تارگی، گوسفند نژاد بدون دم ، گوسفند نژاد سوت دال
  4. گوسفندان با نژادهای پشم قالی : گوسفند نژاد صورت سیاه‌ها اسکاتلند

????تغذیه گوسفند

گوسفندان جز دسته از پستانداران گیاهخوار می باشد که با چراندن در چمنزار و با خوردن علف و گیاهان رشد می کنند. سیستم گوارشی این حیوانات به مانند نشخوار ها بسیار قوی است و با استفاده از زبان و لب خود علوفه و یونجه را هضم می کنند تا با بزاق دهان وارد شکمبه آنها شود و به مراتب با این کار بزرگتر شوند.

گوسفندان به غیر از خوردن علوفه و گیاهان مراتع مواد غذایی دیگری را می خورند.

  • ????از یونجه خشک زمانی استفاده می کنند که در زمستان نمی توان گوسفندان را به چرا برد.
  • ????کنسانتره جز مواد مکملی و کمکی است که به علاوه یونجه به گوسفندان داده می شود.
  • ????مواد معدنی و نمک هم جز مواد غذایی گوسفندان می باشد.

تفاوتی که بین گوسفندان و گوزن و بزها می باشد این است که این حیوان علف های کوتاه را می خورد و هنگام بردن آنها به مراتع انگار که پرواز می کنند. در واقع گوسفندان را به زمین های مجاور روستا می برند که کاه گندم و جو در زمین باقی مانده است و از آن تغذیه می کنند.

منبع: https://en.wikipedia.org/wiki/Sheep

خلاصه مقاله
ویکی گوسفند
نام مقاله
ویکی گوسفند
خلاصه متن
ویکی گوسفند راهنمایی جامع برگرفته ار ویکی پدیا گوسفند که تمام اطلاعات و نکات در مورد گوسفند را به طور کامل با جزییات مثل زدنی تشریح کرده ایم.
نویسنده
ناشر
گوسفند زنده

فهرست مطالب

5 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.