گوسفندان نژاد ایرانی

گوسفندان نژاد ایرانی

گوسفندان ایرانی را از لحاظ پشم می توان در درسته پشم های ضخیم  و یا قالی نامید. و همچنین این گوسفندان دارای گوشتی مرغوب می باشند. البته رنگ ظاهر گوسفند بسته به شرایط آب و هوا متفاوت است و دارای رنگ سیاه، خرمایی، قهوه ای، نخودی، خاکستری است.

گوسفند نژاد آتابای

این نوع گوسفند در واقع از جفت گیری گوسفند زل و گوسفندان ترکمن حاصل شده است و در دارای بدنی قوی در برابر آب و هوای خشک می باشند. این نوع گوسفند جثه ای بزرگتر از گوسفند زل دارد و اصطلاحا آنرا گوسفندان نیم دنبه ترکمنی می نامند.

گوسفند طالشی و اتابای

گوسفند نژاد افشاری

این نوع گوسفند عموما در استان های زنجان، آذربایجان غربی  و شرقی و گاها کردستان یافت می شود. غالبا رنگ پشم این گوسفندان قهوه ای و به ندرت سیاه و سفید می باشد. این نوع گوسفندان گوشهای درازی دارند اما آنها را از نوع بی گوش یا نیم گوش می شناسند.

نژاد افشاری

گوسفند نژاد بلوچی

این نوع گوسفند عموما در شرق کشور ایران یافت می شود و شاید بتوان گفت ده درصد جمعیت گوسفند ایرانی را شامل می شود. این نوع گوسفند از نوع نژاد پوستی- گوشتی می باشد ودارای رنگ سیاه و سفید می باشد.

گوسفند نژاد تالشی

این نوع گوسفندان از دید کارشناسان حاصل جفت گیری گوسفندان زل و گوسفندان مغانی می باشد و معمولا رنگ آن نخودی رو به سفید می باشد. زیست بوم اصلی این نوع گوسفند در طالش گیلان می باشد.

گوسفند طالشی

گوسفند نژاد بهمنی

این نوع گوسفند در مناطق استان کهگیلویه و بویر احمد  می باشد و دارای رنگی یکدست سفید با لکه های سفید دور چشم و گوش می باشد. این گوسفند جز نژاد گوشتی می باشد.

گوسفند نژاد قشقایی

 1. دارای سر حالت کشیده و مثلثی می باشد و همچنین دنبالچه ای صاف و بدون برجستگی دارد.
 2. این نژاد گوشتی می باشد و عمدتا توسط ترک قشقایی نگهداری می شود و زیست بوم آنها در فارس می باشد.

گوسفند نژاد زل

این نژاد به دلیل مرغوبیت گوشت مشهور هستند. در واقع این نوع گوسفند دارای گوش های کوچکی می باشد و زیست بوم اصلی آن جنگل های مازندران است.

گوسفند زل

گوسفند نژاد زندی

محل اصلی گوسفندان زندی در قم، ورامین، شهریار، شمیرانات، دماوند، ری، ساوه می باشد. البته این نوع گوسفندان در ابتدای تولد سیاه هستند اما با رشد آنها رنگی قهوه ای به خود می گیرند. این گوسفندان به نژاد گوسفندان پوستی-گوشتی شناخته می شوند.

گوسفند زندی

گوسفند نژاد سنجابی

منشا زادگاه این گوسفندان در شهرهای روانسر، قصرشیرین کرمانشاه می باشد و آنها جز دسته گوسفندان پشمی-گوشتی نامیده می شوند. و از کیفیت عالی پشم و گوشت بهره مند هستند.

گوسفند سنجابی

گوسفند نژاد شال

این گوسفند دارای گوشتی مرغوب و با تولید خوب شیر همرا است به همین دلیل آنرا دسته گوسفند گوشتی-شیری می نامند. ظاهر آنرا در تصویر زیر می بینید.

گوسفند نژاد شال

گوسفند نژاد عربی

زیست بوم اصلی این گوسفند در منطقه خوزستان می باشد و دارای گوشت مرغوبی می باشد.

گوسفند عربی

گوسفند نژاد فراهانی

این نوع گوسفندان دارای نژاد پوستی – گوشتی می باشند و محل پرورش آنها در شهرستان های فراهان، آشتیان، اراک است.

گوسفند فراهانی

گوسفند نژاد فشندی

این نوع گوسفند جز نژاد شیری- گوشتی می باشد و کیفیت گوشت و شیر خوبی دارد. ییلاق این گوسفند در مراتع مرتفع طالقان، کندوان، کرج، شمیرانات و قشلاق آن در حاشیه دشت قزوین، اوجبلاغ و شهریار می‌باشد.

 

گوسفند نژاد کرمانی

گوسفندان کرمانی را اغلب می توان در شهر هایی مانند جیرفت، شهر بابک، کهنوج، سیرجان و شهرستان بافت مشاهده کرد. این گوسفندان جز نژاد پشمی-گوشتی می باشد و هم پشم و هم گوشت مرغوبی دارند. و رنگ پشم آن نخودی می باشد.

گوسفند نژاد کرمانی

گوسفند نژاد کردی

این گوسفند به دو دسته تیپ دشتی و کوهستانی شناخته می شود. در زمان شاه سلطان صفوی به دلیل مهاجرت کردها این گوسفندان در خراسان پرورش یافته اند حتی به نام گوسفند نژاد کردی خراسانی آنرا می شناسند اما زادگاه اصلی آن در کردستان می باشد. و جز بهترن نژاد گوشتی در ایران می باشد.

گوسفند نژاد کردی

گوسفند نژاد لری بختیاری

این نوع گوسفندان دارای جثه ای بزرگتر از دیگر گوسفندان ایرانی دارند.

گوسفند لری بختیاری

گوسفند نژاد ماکویی

گوسفند ماکویی

گوسفندان نژاد پوستی

گوسفند نژاد قره گل (Karakul)

منشا این گوسفند در بیابان های سرخس می باشد و کاملا سازگار با آب و هوای تابستان تا دمای چهل درجه و زمستان تا دمای زیر ۳۰ درجه را دارند. این نوع گوسفند دارای پشمی عالی برای تهیه البسه گران قیمت می باشد. در ضمن این گوسفند دارای تولیدات گوشتی و در دسته گوسفندان نژاد پوستی قرار دارد.

نژاد قره گل
نژاد قره گل

گوسفندان نژادهای گوشتی

گوسفند سنگسری بهترین گوسفند نژاد گوشتی می باشد که محصول گوشت تقریباً ٪۶۰ وزن گوسفند پیش از ذبح شدن می باشد و به نوعی از لحاظ پرواربندی بهترین گوسفند می باشد. زیست بوم این نوع گوسفند در شهرستان سمنان می باشد.

گوسفند سنگسری
گوسفند سنگسری

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 دیدگاه در “گوسفندان نژاد ایرانی”

 1. ویژگی های تیپیک گوسفند بختیاری : جثه ی بزرگی نسبت به سایر نژادها داره. چهارچوپ بدنی و استخوان بندی درشت و کشیده ای داره. سرش بزرگ و محدبه. گوش های نسبتا بزرگ و آویخته ای داره. دست و پاها مودار و همچنین کاکلی هم روی سرش داره. دنبه بزرگ و آویزون و کاملا دوشاخه ست. دنبالچه قابل رویت نیست.قوچ ها ممکنه بدون شاخ یا دارای شاخ های بزرگ مارپیچی باشن. میش ها معمولا بدون شاخ هستن و فقط تعداد خیلی کمی از جمعیت ممکنه شاخ های کوچکی داشته باشن. تنوع رنگش از سفید تا سیاهه اما رنگ روشن بیشتر دیده میشه. در بیشتر موارد لکه های سیاه یا قهوه ای اطراف چشم ها، روی گوش ها، نوک پوزه و روی دست و پا دیده میشه. هرچند معمولا این نژاد رو جزو نژادهای گوشتی طبقه بندی میکنند اما درزمینه ی تولید پشم و شیر هم حرف هایی واسه گفتن داره. توی استان چهارمحال و بختیاری و بخش های بختیاری نشین خوزستان، جمعیت غالب گوسفندها از این نژاد هستند.

 2. سلام جهت خرید بهترین نژاد دو قلو زا در ایران که متناسب و سازگار با آب و هوای اذربایجان شرقی میباشد اطلاعات میخواستم با تشکر

 3. سلام نژاد دوقلو زا در ایران که متناسب رشد و زیست نواحی اذربایجان شرقی میباشد چیست؟و جهت خرید با قیمت مناسب کجاست؟

  1. بهترین طعم گوشت در نژاد های ایرانی اول نژاد کرمانی بعد مهربان
   در خارجی اول روژ بعد سافولک

 4. سلام
  با تشکر از زحماتتون
  کدوم نژاد گوسفند بیشترین و با کیفیت ترین گوشت رو تولید میکنه و سریع هم رشد میکنه؟
  نژادی که با آب و هوای گیلان هم سازگار باشه
  پشمش هم اصلا مهم نیست

 5. سلام و تشکر.
  اگر به مطالبتون موارد زیر را اضافه کنید ممنون می شویم و بیشتر به کارمان می آید:
  1.در مورد اینکه هر نژاد چقدر پشم در سال تولید میکند.
  2.آن نژاد شاخدار است یا بدون شاخ
  3. متوسط ضخامت پشم چند میکرون است.
  4.طول بلندترین الیاف بدن آن چقدر است؟
  5.انعطاف یا تعداد فلس آن در واحد سانتیمتر چقدر است.
  با تشکر از لطف و زحمت شما