آشنایی با گوسفند نژاد فشندی

گوسفند نژاد فشندی یکی از نژادهای گوسفند موجود در ایران و نژاد گوشتی-شیری است و خاستگاه آن ساوجبلاغ می باشد. رنگ آن عموما در بدو تولد قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره و در بالوغ از کرم، کهربایی روشن و قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره میباشد. این گوسفند که تا حد زیادی به گوسفند زندی شباهت دارد دارای جثه ای بزرگ می باشد. جمعیت این نژاد حدودا 250 هزار راس است.

ییلاق نژاد فشندی در کوهستان های مرتفع طالقان، کندوان، کرج، شمیرانات و قشلاق آن در حاشیه دشت قزوین، ساوجبلاغ و شهریار می‌باشد. از نظر تولید پشم نیز پشم این گوسفند از نوع پشم نسبتا ضخیم محسوب می شود.

ویژگی های ظاهری گوسفند نژاد فشندی

 • گوسفند فشندی جثه ای متوسط تا بزرگ دارد و در رنگ‌های کرم، قهوه‌ای سیر، قهوه‌ای روشن و قرمز روشن ‌دیده می‌شود. در این گوسفند عموما چهار قلم، زیر شکم و سر حیوان رنگ تیره ‌تری دارند. در این نژاد سر دارای لکه سفید کوچک و با نوار سراسری مشاهده می شود که گاهی روی پیشانی قرار دارد.
 • بیشترین تجمع این حیوان در شهر ساوجبلاغ می باشد. نژاد گوسفند فشندی از نظر مقاوم بودن در برابر سرما و عوامل محیطی مشهور بوده و تولیدمثل و سرعت رشد خوبی دارد.
 • بره های این نژاد خیلی سریع به فروش می رسند. در این نژاد میش بدون شاخ، و قوچ ها در مواردی شاخ دار و گاهی بدون شاخ هستند.

وضعیت دنبه:

این نژاد گوشتی-شیری دارای دنبه ای بزرگ با شکاف 5 تا 7 سانتی متری و دنبالچه افتاده به طرف پایین می باشد.

ویژگی های تولیدمثلی:

فصل زایش در این نژاد زمستان است و درصد باروری آن 95 درصد می باشد. در گوسفند فشندی درصد زایش 94/2و درصد بره زایی 4/108 می باشد. درصد چندقلوزایی نیز 0/5 می باشد.

ویژگی های تولیدی:

این نژاد که یک نژاد گوشتی-شیری می باشد در هر دوره شیردهی حدودا 85-100 kg شیر تولید می کند. طول دوره بارداری آن 147 روز بوده و طول دوره شیردهی 132 روز است.

در نژاد فشندی گوسفند ماده در هنگام تولد 3/77 kg و در پایان شیرخوارگی 24/65 kg و در شش ماهگی حدودا 35/31 kgوزن دارند. در حالی که گوسفند نر در هنگام تولد 4/29 kg و در پایان شیرخوارگی 26/4 kg و در شش ماهگی حدودا 37/50 kgوزن دارند. پس از پایان یک سال گوسفند ماده تقریبا 53/54 kg و گوسفند نر 73/30 kgوزن خواهند داشت. در زمینه تولید پشم نیز، گوسفند نر نژاد فشندی در یک سالگی تقریبا 1/5kg و گوسفند ماده این نژاد 1/1 kg تولید پشم خواهند داشت.

نتیجه گیری :

این نژاد به دلیل سازگاری بالا با محیط، هم در کوهستان های مرتفع و هم در دشت ها تولید مثل و شیردهی خوبی دارد. این نژاد معمولا اگر در دشت ها چرا کند جثه بزرگتری پیدا می کند. علاوه بر شیردهی خوب، این نژاد از نظر تولید گوشت نیز آمار قابل توجهی دارد و به همین دلیل یک نژاد گوشتی-شیری می باشد.

برای خرید گوسفند زنده می توانید لینک زیر را مطالعه نمایید:

خرید و قیمت گوسفند زنده روز از بزرگترین سایت فروش دام زنده پیام

فهرست مطالب

14 پاسخ

 1. بهترین نژاد نژاد شالی میباشد چون کم دنبه ودارای کمر پهن و درصد دوقلورایی خوب میباشد هرچند هر نژادی ویژگی های خودش و مزایا و معایب خودش را دارد وبه طور قاطع نمیتوان گفت فقط فلان نژاد هر نژاد باید بوم کند

 2. Cm برای مناطق سردسیر و کوهستانی کدام نژاد بهتره ۱. قزل افشار ۲.سیاه کبود ۳ .فشندی با ذکر علت ؟متشکرم ????????

 3. این گوسفند دنبه اش کوچک است ، هم کوه و هم دشت مشکلی نداره ، سخت جان هم هست ، از شال صد در صد بهتره

 4. نژاد فشندی درمقابل نژادهای افشار و شال هیچ حرفی برای گفتن نداره از امتیازهای منفی این نژاد دارا بودن دمبه بزرگ که در فصول گرم زخم شدن و کرم زدگی دمبه دیده میشود

  1. دنبه گوسفند شال و افشار خیلی بزرگتر از نژاد فشندی میباشد گوسفند فشندی اصلاح شده نژاد قزل است

  1. سلام. این نژاد فشندی روزی 200 گرم اضافه میشه چقدر اذوقه در روز میخواد از نظر حجم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *