گوسفند نژاد فشندی یکی از نژادهای گوسفند موجود در ایران است و خاستگاه آن ساوجبلاغ میباشد. نژاد آن گوشتی-شیری است و رنگ آن عموما در بدو تولد قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره و در بالوغ از کرم، کهربایی روشن و قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره میباشد. این گوسفند که تا حد زیادی به گوسفند زندی شباهت دارد دارای جثه ای بزرگ میباشد. جمعیت این نژاد حدودا ۲۵۰ هزار راس است.

ییلاق نژاد فشندی در کوهستان های مرتفع طالقان، کندوان، کرج، شمیرانات و قشلاق آن در حاشیه دشت قزوین، ساوجبلاغ و شهریار می‌باشد. از نظر تولید پشم نیز پشم این گوسفند از نوع پشم نسبتا ضخیم محسوب می شود.

ویژگی های ظاهری:

گوسفند فشندی جثه ای متوسط تا بزرگ دارد و در رنگ‌های کرم، قهوه‌ای سیر، قهوه‌ای روشن و قرمز روشن ‌دیده می‌شود. در این گوسفند عموما چهار قلم، زیر شکم و سر حیوان رنگ تیره ‌تری دارند. در این نژاد سر دارای لکه سفید کوچک و با نوار سراسری مشاهده میشود که گاهی روی پیشانی قرار دارد.

بیشترین تجمع این حیوان در شهر ساوجبلاغ می باشد. نژاد گوسفند فشندی از نظر مقاوم بودن در برابر سرما و عوامل محیطی مشهور بوده و تولیدمثل و سرعت رشد خوبی دارد.

این نژاد به دلیل سازگاری بالا با محیط، هم در کوهستان های مرتفع و هم در دشت ها تولید مثل و شیردهی خوبی دارد. این نژاد معمولا اگر در دشت ها چرا کند جثه بزرگتری پیدا میکند. علاوه بر شیردهی خوب، این نژاد از نظر تولید گوشت نیز آمار قابل توجهی دارد و به همین دلیل یک نژاد گوشتی-شیری میباشد. بره های این نژاد خیلی سریع به فروش میرسند. در این نژاد میش بدون شاخ، و قوچ ها در مواردی شاخ دار و گاهی بدون شاخ هستند.

وضعیت دنبه:

این نژاد دارای دنبه ای بزرگ با شکاف ۵ تا ۷ سانتی متری و دنبالچه افتاده به طرف پایین می باشد.

ویژگی های تولیدمثلی:

فصل زایش در این نژاد زمستان است و درصد باروری آن ۹۵ درصد می باشد. در گوسفند فشندی درصد زایش ۹۴/۲و درصد بره زایی ۴/۱۰۸ می باشد. درصد چندقلوزایی نیز ۰/۵ میباشد.

ویژگی های تولیدی:

این نژاد که یک نژاد گوشتی-شیری میباشد در هر دوره شیردهی حدودا ۸۵-۱۰۰ kg شیر تولید میکند. طول دوره بارداری آن ۱۴۷ روز بوده و طول دوره شیردهی ۱۳۲ روز است.

در نژاد فشندی گوسفند ماده در هنگام تولد ۳/۷۷ kg و در پایان شیرخوارگی ۲۴/۶۵ kg و در شش ماهگی حدودا ۳۵/۳۱ kgوزن دارند. در حالی که گوسفند نر در هنگام تولد ۴/۲۹ kg و در پایان شیرخوارگی ۲۶/۴ kg و در شش ماهگی حدودا ۳۷/۵۰ kgوزن دارند. پس از پایان یک سال گوسفند ماده تقریبا ۵۳/۵۴ kg و گوسفند نر ۷۳/۳۰ kgوزن خواهند داشت. در زمینه تولید پشم نیز، گوسفند نر نژاد فشندی در یک سالگی تقریبا ۱/۵kg و گوسفند ماده این نژاد ۱/۱ kg تولید پشم خواهند داشت.

14 دیدگاه در “آشنایی با گوسفند نژاد فشندی”

  1. بهترین نژاد نژاد شالی میباشد چون کم دنبه ودارای کمر پهن و درصد دوقلورایی خوب میباشد هرچند هر نژادی ویژگی های خودش و مزایا و معایب خودش را دارد وبه طور قاطع نمیتوان گفت فقط فلان نژاد هر نژاد باید بوم کند

  2. Cm برای مناطق سردسیر و کوهستانی کدام نژاد بهتره ۱. قزل افشار ۲.سیاه کبود ۳ .فشندی با ذکر علت ؟متشکرم 🙏🙏

  3. نژاد فشندی درمقابل نژادهای افشار و شال هیچ حرفی برای گفتن نداره از امتیازهای منفی این نژاد دارا بودن دمبه بزرگ که در فصول گرم زخم شدن و کرم زدگی دمبه دیده میشود

    1. سلام. این نژاد فشندی روزی ۲۰۰ گرم اضافه میشه چقدر اذوقه در روز میخواد از نظر حجم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.