آموزش نحوه دوقلو زایی گوسفند

شاید خیلی از کسانی که در پرورش گوسفند هستند مایل به خرید گوسفندان دو قلو زا یا به دنبال یافتن نژاد گوسفندان چند قلوزا هستند. گوسفند رومانف یکی از بهترین گوسفندان چندقلوزا در جهان است که حتی رکورد 9 قلو در روسیه را هم شکسته است. اما در این مقاله می خواهیم به شما بگوییم که شما قادر هستید با استفاده از فلاشینگ گوسفندان باعث شوید که گوسفند چندقلوزا داشته باشید. باید در هنگام آموزش نحوه دوقلو زایی گوسفند به دقت عمل کنید و حتما واکسن های ضد انگلی را به گوسفندان بزنید.

فلاشینگ در گوسفندان چیست؟

فلاشینگ به روش جیره ای گفته می شود که باعث به وجود آمدن قابلیت چندقلو زایی در میش می شود. تنها کافیست جیره فلاشینگ گوسفندان را اعمال کنید تا از این پس گوسفندان شما با هر نژادی بتواند دوقلو یا چند قلو بزاید.

مراحل قبل از فلاشینگ

به دلیل وجود انواع بیماری های گوسفندان که ممکن است مبتلا به بیماری های انگلی و آنتروتوکسمی باشد بهتر است داروهای ضد انگلی را به صورت خوراکی یا تزریقی به دام ها بدهید. حتما قبل از انجام جیره فلاشینگ ابتدا دام ها توسط دامپزشک معاینه شود و با توجه به نظر و تجویز دام پزشک واکسن های تب برفکی، آگالاکسی ، بروسلوز، آبله و شاربن را به دام ها تزریق کنید.

حتما ده روز گوسفندان را با علوفه های کم ارزش تغذیه کنید و تا می توانید به گوسفندان واکسن آنتروتوکسمی واکسینه کنید. زیرا بیماری آنتروتوکسمی بر اثر مصرف بیش از حد مصرف شیر و غلات صورت می گیرد به همین دلیل به این بیماری حتی بیماری پر خوری گوسفند گفته می شود.

گوسفند دوقلو

کاهش درصد بارداری گوسفند مبتلا به بیماری آنترو‌‌توکسمی

به واقع بیماری آنتروتوکسمی یا همان کتوز شایع ترین بیماری بر اثر اختلالات تغذیه ای است که بر اثر مصرف بیش از حد شیر و غلات انجام می شود. به نوعی گوسفندان مبتلا به بیماری آنتروتوکسمی بره هایی ضعیف به دنیا می آورند، چونکه بیماری آنتروتوکسمی به بیماری پرخوری گوسفندان معروف است باعث افزایش میزان چربی بدن می شود و همین عاملی بر کاهش درصد باروری گوسفندان و بدنیا آمدن بره های ضعیف و معلول است.

آمادگی گوسفندان برای تخمک گذاری

به واقع گوسفندان هم به مانند ما انسان ها تخمک گذاری دارند پس بهتر است با تغذیه مناسب شرایط لازم را فراهم کنیم. ثابت شده است که تخمک گذاری در گوسفندان چاق صورت نمی گیرد، از این جهت ده روز اول دوره فلاشینگ گوسفندان به میش ها علوفه های کم ارزش بدهید. در ده روز اول فلاشینگ از دادن  گیاهان استروژنی چون شبدر قرمز، یونجه و تره فرهنگی اجتناب کنید، زیرا تمامی این گیاهان باعث کاهش اختلال در باروری میش ها می شود.

مراحل چند قلو زایی گوسفندان

 • در اولین مرحله از فلاشینگ باید 10 روز گوسفند ها را در مراتع فقیر و فاقد مقادیر چشم گیر علف به چرا ببریم و اگر گوسفند ها را در پرورشگاه ها نگه داری می کنید در طی مدت 10 روز از علوفه های کم ارزش برای تغذیه ی آنان استفاده کنید و تا جایی که ممکن است گوسفندان را با واکسن دام آنتروتوکسمی واکسینه کنید.
 • در دومین مرحله از فلاشینگ باید به مدت 15 روز گوسفندان را با یونجه های تازه و مواد دانه ای مانند جو و یا تریتیکاله و حتی ترکیبی از این دو مواد به صورت پلکانی تغذیه کنیم. در روز سیزدهم برنامه ی تغذیه ی 15 روزه ی گوسفندان مرحله ی سوم فلاشینگ شروع خواهد شد. در واقع مرحله ی سوم فلاشینگ در میان مرحله ی دوم آغاز می شود.
 • در روز سیزدهم مرحله ی دوم، باید قوچ هارا به مدت 3 روز طوری در مجاورت میش ها قرار دهیم که فقط یکدیگر را ببینند اما نتوانند تماسی باهم داشته باشند.
 • بعد از پایان یافتن روز 15 در مرحله ی دوم، یعنی در روز 16 تغذیه ی یونجه ی دام ها را قطع کرده و قوچ ها را در میان میش ها رها کنید. اما در این هنگام تغذیه ی دام ها توسط مواد دانه ای را به مدت زمان 10 روز دیگر ادامه دهید. بعد از پایان یافتن این ده روز باید به دام ها و گوسفندان جیره ی نگهداری بدهید.
خواص استفاده از یونجه برای پرورش گوسفندان
خواص استفاده از یونجه برای پرورش گوسفندان

وضعیت بدنی مناسب برای انجام فلاشینگ گوسفندان

شاید برخی از شما بگویید که روش فلاشینگ گوسفندان ربطی به افزایش درصد باروری و دو قلو زایی گوسفندان ندارد و تنها نژاد گوسفند است که تعیین کننده است. به واقع یک گوسفند به مانند نژاد رومانف هم اگر وضعیت بدنی مناسبی نداشته باشد و دقیقا آمادگی برای تخمک گذاری نداشته باشد نه تنها امکان دوقلوزایی و چندقلوزایی گوسفندان وجود ندارد حتی امکان باروری گوسفندان هم شاید به صفر برسد. پس شما باید در ابتدای کار با دادن علوفه های کم ارزش از وجود بیماری توکسمی جلوگیری کنید سپس با دادن علوفه های با ارزش و یونجه تحریک پذیری گوسفندان را بالا ببرید.

در انتها توجه به دوران شیردهی گوسفندان و اینکه مانع از ایجاد بیماری تب شیر در گوسفندان شوید هم خیلی حائز اهمیت است. نحوه دوقلوزایی گوسفندان با فلاشینگ گوسفندان یکی از رایج ترین روش های تولید مثل بهتر گوسفندان و سود آوری بیشتر است.

بهترین نژاد گوسفندان چند‌قلوزا

 1. گوسفند رومانف
 2. گوسفند سافولک
 3. گوسفند فین شیپ
 4. گوسفند شیری لاکن
 5. گوسفند آواسی

 گوسفند نژاد رومانف (Romanov)

گوسفند نژاد سافک (Suffolk)

منبع : sheep101

44 دیدگاه در “آموزش نحوه دوقلو زایی گوسفند”

 1. ممنون از اين مطلب. من دوسال اينكارو كردم ولي بخاطر نژاد گوسفندم (ناييني) نتونستم دوقلو ازشون بگيرم.

 2. با تشکر از برنامه های با ارزش جنابعالی: آقای مهندس اسماعیلی لطفا در این زمینه اطلاعات بیشتر را منعکس فرمائید تا این امر در همه مراکز تولیدی و دامداران قابل اجرا باشد . با تشکر

 3. ده درصد جواب میده اون ده درصدم ربطی به این روش نداره بین میش ها خواه ناخواه دو یا چند قلو زایی اتفاق میوفته این چرت ترین شیوه ای بود که تا حالا شنیدم
  نژاد دام هاتونو اصلاح کنید با روش های تجربیه بیخود وقت و هزینه الکی صرف نکنید

  1. با سلام. دوست عزیز ما سال هاست تو کار دام هستیم. کار امروز و دیروز نیست. مقاله های ما یا ترجمه سایت های خارجی هستند یا گردآوردی شده از منابع معتبر

 4. سلام.ما دامداری داریم اما بز،میخوام پرورش گوسفند انجام بدم،نژاد دو قلو زا تو هرمزگان نیست باید از کجا تهیه کنم.
  میخوام با سرمایه 20میلیونی وارد شم.لطفا راهنمایی کنید.

 5. سلام آقای اسماعیلی–شما میفرمایید سالهای سال تو کار دام هستید و مقاله هاتون اکثرا ترجمه یا از منابع دیگر هست-که هر دو مورد مال دیگران هست و هیچ ارتباطی به شما و اینکه سالهای سال هست تو کار دام هستید نداره-اگر لطف کنید و اونچه که تجربه خودتون طی سالها هست و بذارید-هرچند اندک -خیلی بهتره—چون مختص اقلیم و آب و هوای ایرانه-نه خارج کشور که ممکنه اصلا جواب معکوس بده تو ایران-
  مورد بعدی هم اینکه لطف کنید منبع رو ذکر کنید -خیلی بهتره-اخلاقی و ممکنه باعث پیگیری و پیشرفت دیگران بشود…

 6. پس میگن میش چند قلوزا هست که ربطی بع این کارای که شما میگی بکنیم نداره نژاد اینا طوری که خودشون بدون هیچ کدوم اینکارا چند قلو میزان فقط باید مکان مناسب و تغذیه مناسب داشته باشن

 7. اسماعیل بزرگی هستم. موفق باشید کاش این حرفا که درباره دام چندقلوزاتوسایتتون نوشته بصورت عملی درروستا ها آموزش داده شود چون اکثردامداران ازاین اطلاعی ندارن

 8. به این سادگیا که میگی نیستش.اول باید رحم از لحاظ عفونت چک بشه.بعد سلامت قوچ و تعدادقوچ نسبت به تعداد میشه ها در نظرگرفته بشه.برای عملکرد بهتر و همزمانی باید از هورمون وسیدرنیز استفاده شود

 9. سلام آقای اسماعیلی . من تازه میخوام دام داری رو شروع کنم . البته در فاز چند قلو زایی گوسفند . ممنون میشم چند تا راهنمایی ذکر کنید که از کجا کنم .؟ چه نژادی اقتصادی تره؟

 10. دوستان من خودم گوسفند نگه میدارم و به تجربه فهمیدم که عامل اصلی دو قلو زایی توی گوسفندان در مرحله اول تغذیه میش و داشتن قوچ خوب هستش . اگه شما نزاد رومانف رو بیارید و فقط توی مراتع ایران که اکثرا هم ضعیف هستن چرا بدین خوب معلومه نمی تونه چند قلو به دنیا بیاره یا اگه هم چند قلو به دنیا بیاره ضعیف میشن و صرفه اقتصادی ندارن . تمام نزادهای ایرانی از قبیل افشار ، مهربان ، شال و … قابلیت دو قلو زایی دارن البته به شرطی که درست تغذیه بشن . نزادهای ایرانی در سال می تونن دو بار زایمان کنن و بین 2 تا 4 بره به دنیا بیارن البته در سال . که همین آمار با نژاد رومانف برابری میک نه چون نزاد رومانف در سال فقط یکبار بره میاره . نزادهای ایرانی مخصوصا افشار بسیار درشت و سنگین وزن میشن و رشد سریعی هم دارن ولی متاسفانه مراتع رو از بین می برن چون هرچیزی که پیدا کنن می خورن و هیچی نمی ذارن بمونه . به نظر من میش ها رو مهربان انتخاب کنید و قوچ رو از نژاد افشار تا بره های خوبی بدن . بره های تازه به دنیا اومده رو تا دو ماهگی بیرون نبرین و بزارین از شیر مادر و یونجه تغذیه کنن چون دو ماه اول خیلی مهم هست تا بره های درشتی داشته باشین . بره های رو هم حداکثر قبل از 3 ماهگی از مادر جدا کنید . علاوه بر اینکه میش ها رو به چراگاه می برین حتما ظهر و شب توی خونه هم با مقداری جو ، ذرت و یونجه تغذیه بشن . توی این شیوه ممکنه هزینه هاتون بالا بره ولی مطمئن باشین دو برابر اون هزینه رو براتون در میاره . توی این شیوه بره ها توی 5 ماهگی به وزن 40 تا 50 کیلو میرسن و اگه 3 ماهی هم پروار کنید بین 60 تا 80 کیلو میشن ( البته بره های نر )

 11. ویتامین ای سلنیوم خیلی خوب جواب میده،هر گوسفند 5 سی سی زیر پوستی یا عضلانی،باعث تقویت سیستم ایمنی دام هم میشه،از بیماری کمبود سلنیوم هم جلوگیری میکنه

 12. ایا گوسفند چند قلوزا رو میتوان در یک محیط بسته بدون بردن به مراتع نگه داشت واینکه تاثیری در باربری انها دارد ممنون میشم از جواب شما

  1. میش رو چون برای زایش نگه می دارند و ممکنه یک میش تا چند سال هم نگهداری بشه حتما باید پیاده روی داشته باشه. این پیاده روی برای سلامت میش و بره ها لازم هست . محیط بسته فقط برای روار بندی خوبه .

 13. سلام دوستان
  شما باید اول فکر کنید ببینید که چی میشه که گوسفند دوقلو میزاد ..؟
  اگه گوسفند دو عدد تخمک در رحمش آزاد کنه باعث میشه دو قلو بزاد
  تا حالا فکر کردین که چرا بز ها دو قلو یا چند قلو میزان ؟
  علت ؟
  چون بز ها توانایی اونو دارن که از درخت بالا برن …!!
  و در برنامه غذاییشون گیاهی رو بخورن که اون گیاه باعث چند قلو زایی اون میشه
  تغذیه تحریکی در حیوانات فقد به ما کمک میکنه ارزش غذایی و ویتامین و پوتئین مورد نیاز حیوان را تامین کنیم نا کمتر نه بیشتر …
  هر کی علاقه داره بدونه که جریان چیه زنگ بزنه براش توضیح میدم
  دکتر ابی ۰۹۳۵۹۸۷۹۴۷۱ در خدمتم…هر ساعت از روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.