بیماری اسکرپی در گوسفندان

بیماری اسکرپی در گوسفندان

یکی دیگر از بیماریهای مسری در بین گوسفندان بیماری اسکرپی است که باعث حفره حفره شدن مغز دام می شود. این بیماری شگفت آور به نام Scrapie نزدیک به دویست سال است که رایج است و مهمترین علائم آن خارش بدن و مالیدن بدن گوسفند به اشیا است که حدود دو سال طول می کشد و معمولا گوسفندان مبتلا بعد از شش ماه می میرند.

بیماری اسکرپی گوسفندی را یکی از انواع بیماری انسفالوپاتی اسفنجی شکل می نامند که با حفره حفره شدن مغز گوسفند ایجاد می شود. یک گوسفند مبتلا به این بیماری دچار لرزش در ناحیه سر و گردن می شود و تعادل نداردد و معمولا گوسفندان ۳ تا ۵ ساله دچار این بیماری می شوند و بعد از شش ماه ابتلا میمیرند.

علائم بیماری اسکرپی در گوسفندان

  1. لرزش در ناحیه گردن و سر
  2. خارش ناحیه های مختلف بدن به اشیا
  3. از دست دادن هماهنگی عضلانی

معمولا دانشمندان دلیل وجود این بیماری را استفاده از مراتع مشترک می نامند و در کالبد شکافی دام با حفره حفره شدن مغز گوسفند مواجه شده اند که نشان دهنده از بین بردن سیستم عصبی دام و در اخر مرگ آن می شود.

خارش بیش از حد دام های مبتلا به این بیماری باعث می شود که پشمهای آنها بریزد و حتی با سوراخ شدن پوست دام مواجه شوند و در آخر با مرگ به اتمام برسد. این بیماری هیچ درمانی ندارد .

خلاصه مقاله
بیماری اسکرپی در گوسفندان
نام مقاله
بیماری اسکرپی در گوسفندان
خلاصه متن
بیماری اسکرپی گوسفندی را یکی از انواع بیماری انسفالوپاتی اسفنجی شکل می نامند که با حفره حفره شدن مغز گوسفند ایجاد می شود.
نویسنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.