تفاوت گوشت میش، بز، قوچ و بره

همانطور که می دانید خواص گوشت گوسفند از کسی پنهان نیست. و همه ما می دانیم از قدیم حتی انسانهای اولیه از گوشت گوسفند تغذیه می کردند. اما اینکه شما هنگام خرید گوشت گوسفند نتوانید تفاوت گوشت میش، بز، قوچ و بره تشخیص دهید شاید برای شما سخت باشد. در این مقاله تمام این موارد را به صورت کامل شرح می دهیم.

فرق قوچ و میش

در ابتدا باید به شما بگوییم که گوسفند ماده به نام میشن شناخته می شود. به واقع میش به گوسفندی گفته می شود که زایمان کرده باشد. اما به گوسفندان نر پیر هم قوچ گفته می شود و در بیشتر نژادهای گوسفندان قوچ ها دارای شاخ هستند اما میش شاخ ندارد.

گوشت بره گرانترین گوشت جهان

به گوسفندانی که زیر ۱۲ ماه سن دارند و بدون دندان هستند بره گفته می شود که گوشت آن فوق العاده لذیذ است. طبع گوشت بره گرم و تر است.

فواید گوشت گوسفند و بره
فواید گوشت گوسفند و بره

تفاوت بین گوشت میش، بز، قوچ و بره

به واقع گوشت میش و بز نسبت به گوشت بره دیرپز است اما در عین حال گوشت بز هم نسبت به گوشت میش سفت تر است. اما به گوسفندی که نر و بالغ است شیشک گفته می شود و گوشت شیشک هم نسبت به گوشت میش هم لطیف تر است. گوشت قوچ هم مقوی است و برای جوانان توصیه می شود. و البته از گوشت شیشک هم دیرپز تر است.

توجه کنید که گوسفندان پیر را هم قوچ می گویند اما گوشت آنها نسبتا سخت و سفت است.

نحوه تشخیص گوشت میش، بز، قوچ و بره از همدیگر

در اینجا قصد داریم روشی به شما بگوییم که هنگام رفتن به قصابی بتوانید تفاوت بین گوشت ها را از طریق نگاه کردن به آن بفهمید. اگر به غضروف بره نگاه کنید رنگ آن سفید متمایل به سبز یا سفید متمایل به آبی است. اما غضروف گوسفند اگر سفید متمایل به زرد بود گوشت گوسفند پیر و گوشت میش است. البته از نحوه نگاه کردن به ران و شکل آن هم می توان گوشت را تشخیص داد مثلا گوشت بز نسبت به گوشت بره تیره تر است و ران بز به شکل مخروطی شکل و کشیده است.

خرید گوشت گوسفندی
راهنمای خرید گوشت گوسفندی سالم
راهنمای خرید گوشت گوسفندی سالم

13 دیدگاه در “تفاوت گوشت میش، بز، قوچ و بره”

  1. گوشت بره نر جوان از همه بهتره زیر ۱۲ ماه(شیشک) بعد از اون بزغاله نیمچه عالیه که البته دامدارها کمتر راضی به فروش نیمچه برغاله میشوند.چون تازه از زحمت در اومده و نمیصرفه برای فروش، گوشت های دیرپز هم پیره میش( میش ۲الی۳ ساله که زایمان کرده) کل های بالای ۱۸ ماه (بزهای سالخورده) و دوبور و سه بور که محلی ها به ازای هر سال بره نر اصطلاحا بور میگویند. قوچ سه بور و چهار بور برای جوانها عالیه برای تقویت قوه باه و جنسی البته بهترین روش پخت گوشت های قوچ پیر قراردادن اون درضروف شیشه ای دردار مثل ضرف مربا ئ ربهای شیشه ای هست که وقتی گوشت داخل شیشه ریختید اون رو به مدت چند ساعت در قابلمه چر از اب بذارید تا خوب بپزه

  2. گرایش تخصصی در زمینه تهیه طرحهای توجیهی وگزارش مالی ونظارت جهت گرفتن وام در راستای تولیدی کشاورزی صنعتی ودامداری میتوانید برای مشاوره به شماره ۰۹۳۶۸۴۱۵۲۵۳ تماس حاصل فرمائید

  3. بهترین گوشت گوسفند وبز گوشت ترک است ترک به این معنی که دام از علفهای سبز ومعطر کوهستان چرا میکند وگوشت شیشک وکل کاهار یعنی بزنر اخته یکساله ازهمه بهتر ند گوشت خوب گوشتی است که اگر درآب پخته شود حالت چسبندگی پیدا کند گوشتهای یخی وگاوی دست را رها میکنند در ضمن گوشت یا ترک است یا پروار پروار یعنی از علوفه خشک تغذیه میکند ومزه کمتری دارد خوردن گوشت کم وبصورت پخته توصیه میشود گوشت سرخ شده بسیار مضر وکباب ضرر کمتری دارد درضمن درایران گوسفندان سنگسری وقره گل وبعضی ازنژادهای ریزتر بامزه ترند گوشت گاو ضرردارد مردانگی وعیاری ایجاب میکند افراد متمکن این روزها که گوشت ازدسترس اکثر مردم دورشده بعضا یک چلوقیمه درراه رضای خداد وانسانیت به همسایگان وتهیدستان هدیه کنند یادمان باشد فقرا سهمی دراموال اغنیا دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.