تفاوت گوشت میش، بز، قوچ و بره

زمان مطالعه: 7 دقیقه

همانطور که می دانید خواص گوشت گوسفند از کسی پنهان نیست و همه ما می دانیم از قدیم حتی انسانهای اولیه از گوشت گوسفند تغذیه می کردند. اما اینکه شما هنگام خرید گوشت گوسفند نتوانید تفاوت گوشت میش، بز، قوچ و بره تشخیص دهید شاید برای شما سخت باشد. در این مقاله تمام این موارد را به صورت کامل شرح می دهیم.

فرق قوچ و میش

در ابتدا باید به شما بگوییم که گوسفند ماده به نام میشن شناخته می شود. به واقع میش به گوسفندی گفته می شود که زایمان کرده باشد. اما به گوسفندان نر پیر هم قوچ گفته می شود و در بیشتر نژادهای گوسفندان قوچ ها دارای شاخ هستند اما میش شاخ ندارد.

گوشت گوسفند و بز چه تفاوتی با هم دارن

گوشت بره گرانترین گوشت جهان

به گوسفندانی که زیر 12 ماه سن دارند و بدون دندان هستند بره گفته می شود که گوشت آن فوق العاده لذیذ است. طبع گوشت بره گرم و تر است.

تفاوت بین گوشت میش، بز، قوچ و بره

به واقع گوشت میش و بز نسبت به گوشت بره دیرپز است اما در عین حال گوشت بز هم نسبت به گوشت میش سفت تر است. اما به گوسفندی که نر و بالغ است شیشک گفته می شود و گوشت شیشک هم نسبت به گوشت میش هم لطیف تر است. گوشت قوچ هم مقوی است و برای جوانان توصیه می شود و البته از گوشت شیشک هم دیرپز تر است.

توجه کنید که گوسفندان پیر را هم قوچ می گویند اما گوشت آنها نسبتا سخت و سفت است.

گوشت میش، بز، قوچ و بره از نظر ساختاری و ویژگی‌های فیزیکی متفاوت هستند. گوشت قوچ نسبت به گوشت میش و بز، بافت نرم‌تر و لطیف‌تری دارد و طعم و عطر بهتری نیز دارد. گوشت قوچ دارای میزان چربی بیشتری نسبت به گوشت بز و میش است و رنگ بافت آن کمرنگ‌تر و به رنگ قرمز روشن‌تری دارد. همچنین، در طب سنتی، گوشت قوچ به عنوان یک ماده گرم و تر شناخته می‌شود. از لحاظ قیمت، گوشت قوچ معمولاً گران‌تر از گوشت بز و میش است.

تفاوت بین بز و گوسفند چیست؟

از گوشت گوسفند و بز در غذاهای مختلف در سراسر جهان استفاده می شود. این گوشت های لذیذ و آبدار سرشار از مواد مغذی و پروتئین هستند و به همین دلیل یکی از سالم ترین گوشت های قرمز برای مصرف هستند. گوشت گوسفندی که کلسترول و چربی اشباع کمتری دارد، نسبت به سایر گوشت‌های سفید و قرمز آهن بیشتری دارد. بسیاری از غذاهای لذیذ در سراسر جهان با استفاده از گوشت بز و گوسفند تهیه می شوند. بنابراین، تفاوت بین بز و گوسفند چیست؟ بیایید به گوشت بز و گوسفند و تفاوت های مهم آنها نگاه کنیم.

نژاد انواع گوسفند ایران

 

بز در مقابل گوسفند: چگونه می توانید تفاوت بین گوسفند و بز را تشخیص دهید؟

در برخی از نقاط جهان، گوشت گوسفند و بره به گوشتی اطلاق می‌شود که از گوسفند به دست می‌آید، تنها تفاوت آن در سن است. بنابراین گوشت گوسفند از گوسفند مسن تر و گوشت بره از گوسفندان جوان تهیه می شود. در سایر نقاط جهان، گوشت گوسفند به گوشت بز اطلاق می شود. در اینجا تفاوت های قابل توجه بین این دو وجود دارد.

رژیم غذایی: گوسفندان در مراتع می چرند، یعنی هر چه با علف می آید می خورند. به همین دلیل است که گفته می شود گوشت بز بهتر است، زیرا آنها به دلیل طبیعت گردی خود از گیاهان تازه از بوته های کوهستانی استفاده می کنند.

رفتار: کنترل گوسفندها آسان است زیرا تقریباً با هر آب و هوایی روبرو می شوند. آنها می توانند زیر باران بایستند و سرما را به خوبی مدیریت کنند. بزها وقتی احساس می کنند هوا تغییر می کند به انبار خود می دوند.

طعم: گوشت بز در مقایسه با گوشت بره ملایم تر و کمی شیرین تر است. گوشت بره غنی‌تر است و طعم شکارچی دارد.
تغذیه: بز پروتئین بیشتری نسبت به گوشت گوسفند یا بره دارد. از نظر میزان چربی، گوشت بره بیشتر از گوشت بز است. گوشت بره سرشار از ویتامین است، در حالی که گوشت بز سرشار از مواد معدنی است.

تفاوت معنی داری بین گوشت بز و گوسفند میزان چربی آن است. بز چربی کمتری نسبت به گوشت بره دارد که ممکن است برای افرادی که نگران مصرف بیش از حد چربی هستند ایده آل باشد. گوشت بز سفت تر است. از این رو برای پخت آهسته مانند آب پز کردن، دود کردن یا برشته کردن عالی است. گوشت بز پروتئین و کالری بیشتری نسبت به گوشت بره یا گوسفند دارد و اعتقاد بر این است که سالم تر و بهتر است. با این حال، گوسفند و بز حاوی مواد معدنی و ویتامین های مفید از نظر ریزمغذی ها هستند.

بنابراین، انتخاب گوشت بز یا گوسفند به انتخاب شخصی و نوع دستور پخت شما بستگی دارد.

به چه گوسفندی میش گفته میشود ؟

گوسفندی که برای تولید گوشت به‌کار می‌رود و قبل از تولید شیر باشد، به طور معمول به عنوان “میش” شناخته می‌شود. میش گوسفندانی هستند که مخصوصاً برای تولید گوشت پرورش داده می‌شوند و به طور خاص برای استفاده از گوشتشان تولید می‌شوند. این نوع گوسفندان به دلیل گوشت نسبتاً خوشمزه و بافت نرم‌تر گوشتشان مورد توجه قرار می‌گیرند. گوسفندان معمولاً پس از دوره‌ی تولید شیر و قبل از بالغ شدن به گوسفندان ماده تبدیل می‌شوند.

طبع گوشت بره چگونه است

تفاوت اصلی بین گوشت بز و گوشت بره چیست؟

تفاوت های گوشت بز و بره راه های مختلفی وجود دارد. آنها از نظر موارد زیر متفاوت هستند:

ظاهر
محتوای چربی
طعم دهنده
ارزش غذایی

حالا بیایید به هر یک از آنها نگاهی بیندازیم و تفاوت بین گوشت بره و بز را بهتر درک کنیم.

بز در مقابل بره: تفاوت چیست؟

بز: اصطلاح بز به بز بالغ اشاره دارد و بزهای جوان را بز می نامند.

هنگامی که در مورد گوشت بز صحبت می کنید، ممکن است با اصطلاح “آب و هوا” روبرو شوید. این اصطلاحی است که به بزهای نر عقیم شده اشاره دارد که معمولاً برای گوشت ذبح می شوند.نرهای عقیم شده معمولاً در سن 9 ماهگی برای گوشت خود کشته می شوند. این زمان ایده آلی است که بزها به اندازه کافی بالغ می شوند تا مقدار زیادی گوشت داشته باشند اما به اندازه کافی جوان هستند که گوشت هنوز لطیف، آبدار و خوش طعم باشد.

گوشت بره

اصطلاح بره به طور کلی به گوسفندان کوچکتر از یک سال اشاره دارد. هنگامی که به یک بالغ تبدیل می شود، اکنون به آن گوسفند می گویند.بچه بره به نام بره شیری (4-6 هفتگی) و بره بهاره (3-5 ماهگی) نیز شناخته می شود. بره قوچ به بره نر زیر یک سال اطلاق می شود.

وقتی صحبت از گوشت بره به میان می آید، احتمالاً اصطلاح گوشت گوسفندی را شنیده اید. به گوشت گوسفند نر و ماده اشاره دارد.اکثر گوسفندان پس از رسیدن به سال دوم زندگی خود ذبح می شوند. مانند بز، گوسفندان نر که برای تولید گوشت در نظر گرفته شده اند اخته یا عقیم می شوند.

ظاهر

هر دو بره و بز گوشت قرمز تولید می کنند. اگر با گوشت بره و بز آشنایی ندارید، ممکن است به راحتی این دو را با هم اشتباه بگیرید.به همین دلیل است که دانستن تفاوت اساسی بین این دو نوع گوشت بر اساس ظاهر آنها مفید است.

بهترین راه برای تشخیص اینکه کدام گوشت بز و کدام گوشت بره است، مرمر کردن است.اصطلاح مرمر کردن به لکه ها و لکه های سفید چربی اشاره دارد که به وضوح بین رگه های گوشت یا روی سطح گوشت ظاهر می شود.این سنگ مرمر به عنوان چربی عضلانی شناخته می شود و در گوشت قرمز گاو، بز و بره یافت می شود.

گوشت بره در مقایسه با بز، سنگ مرمر بیشتری دارد.بنابراین، اگر می‌خواهید تشخیص دهید کدام یک بره است، احتمالاً اگر یکی را انتخاب کنید که چربی بیشتری روی سطح آن دارد، پاسخ درستی خواهید داشت.

نکته ای که باید در مورد گوشت قرمز به خاطر بسپارید این است که هر چه گوشت تیره تر باشد حیوان پیرتر است.بنابراین، بین این دو، بره بره و بز جوانتر است. این بدان معنی است که رنگ روشن تر، معمولاً صورتی روشن، بره است.

محتوای چربی

همانطور که در بالا ذکر شد، گوشت بره با سنگ مرمر بیشتری همراه است. این نشانه آن است که گوشت بره در مقایسه با گوشت بز دارای چربی بیشتری است.برخی تخمین می زنند که گوشت بره ده برابر بیشتر از گوشت بز چربی دارد.

جدای از آن، گوشت بره دارای سطح بالاتری از چربی های تک غیراشباع، چربی های اشباع نشده چندگانه و چربی های اشباع شده است.

طعم دهنده

در حال حاضر، احتمالاً در اینجا برای اکثر مردم مشکل ساز است – طعم. ما برای طعم، قوام و طعم گوشت زندگی می کنیم.بنابراین، بیایید این را تجزیه کنیم و تفاوت بین گوشت بز و گوشت بره از نظر طعم را ببینیم.

طعم بز

طعم گوشت بز خوشمزه است. طعم و مزه با طعم بازی و جسور آن مشخص می شود.
این بدان معنی است که گوشت بو و طعم قوی تری دارد و متفاوت از سایر طعم های ملایم است.

نحوه تشخیص گوشت میش، بز، قوچ و بره از همدیگر

در اینجا قصد داریم روشی به شما بگوییم که هنگام رفتن به قصابی بتوانید تفاوت بین گوشت ها را از طریق نگاه کردن به آن بفهمید. اگر به غضروف بره نگاه کنید رنگ آن سفید متمایل به سبز یا سفید متمایل به آبی است. اما غضروف گوسفند اگر سفید متمایل به زرد بود گوشت گوسفند پیر و گوشت میش است. البته از نحوه نگاه تقویت سیستم ایمنی بدن با گوشت میشبه ران و شکل آن هم می توان گوشت را تشخیص داد مثلا گوشت بز نسبت به گوشت بره تیره تر است و ران بز به شکل مخروطی شکل و کشیده است.

نحوه تشخیص گوشت میش، بز، قوچ و بره

مشخصات گوشت میش

تقویت سیستم ایمنی بدن
افزایش سوخت و ساز بدن
افزایش انرژی بدن
منبع غنی پروتئین
جلوگیری از ابتلا به کم خونی
افزایش گلبول های قرمز

مشخصات گوشت بز :

کاهش خطر التهاب در رگ های خون
تثبیت ضربان قلب
جلوگیری از سرطان
حاوی چربی اشباع
حاوی سلنیوم و کلر
تقویت تولید هموگلوبین

مشخصات گوشت قوچ :

تقویت سیستم ایمنی بدن
تقویت قوای جنسی
تقویت مغز
سلامت چشم
سلامت سیستم عصبی
تقویت بنیه بدن
پیشگیری از سکته و فشار خون

مشخصات گوشت بره :

منبع خوبی از امگا 3
سطح پروتئین بسیار بالا
ماده ی غذایی خون ساز
تأمین آهن بدن و جلوگیری از مشکلات ناشی از فقر آهن مفید
تأمین کننده گروه های ویتامین B در بدن
داشتن مس، منگنز و سس

نتیجه گیری :

گروه گوسفند زنده به صورت شبانه روزی و در هر کجای تهران آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. تنها با یک تماس با ما گوسفند زنده همراه قصاب و باسکول با کمترین هزینه به محل مورد نظر شما ارسال می شود. همچنین برای رفاه حال شما به دلخواه مشتری خرد کردن گوشت هم بر عهده قصاب می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

فهرست مطالب

‫44 نظرها

 1. یارو درحالی که داره کباب رو به دندون میشکه ، نظر میده که چرا گوسفندان رو می خورید ؟ ????

 2. اینم میگفتی که گوشت بز خاصیت دارویی داره اما گوشت گوسفند بی خاصیته، شما چون مرکز فروش گوسفند داری هی زدی توی سر بز، وقتی از خاصیت دارویی گوشت بز بگی، دیگه هیشکی سراغ گوشت گوسفندی نمیره که همش با دارو و آمپول و مواد شیمیایی پروار میشه، جگر و کبد گوسفند هم بخاطر مصرف و زدن دارو و آمپول و مواد شیمیایی، دارای بیماری هستش به مرور زمان پدر انسان رو درمیاره

 3. چرا اظهار نظر هایی که میکنید بریده بریده و با انشاء واملای غلط است فارسی را پاس بدارید

 4. این مهدی کی بود نوشته حیوانات اهلی رو کخ بخوریم گوشتشون گوشت ما میشه به کمال میرسن آخه دوزاری بدرد نخور اون گوسفند خاصیتش از تو بیشتره خدا کی اومد گفت یکی دیگه رو بکشی بخوری اون جون داره جونشو دوس داره میخواد به مرگ طبیعی بمیره نمیخواد تو لجن اونو به کمال برسونی اگه راست میگی حیوان های بی آزار رو پردرش نده بخوری راست میگی برو گرگ پرورش بده برای اینکه اینا مظلومن بگیر پرورش بده عین داعش تیکه تیکه کن بخورش با این طرز فکر مستعد داعش و افراطی گری و طالبان شدن داری وحشی

  1. نتیجه گیری منطقی ت منو کشته
   از خوردن نخوردن گوشت …نتیجه داعش و طالبان!!!
   بعد الان تو چی میخوری!؟
   اگه به جون داشتن و حق و حقوق و این چیزا باشه علف هم حق و حقوق داره پس نخور.
   قانون طبیعت همینه
   حداقل اون میفهمه میگه تو که مجبوری گوشت بخوری بخور فقط وقت خوردی شکر خدا کن و کار درست انجام بده.

   خدا هم در همه ادیان اجازش رو داده تو نمیخواد جوش بزنی

 5. باسلام بنده ی بره ۳۵ کیلویی خریدم ازکجا باید فهمید بره است یا میش؟؟دندان که صحبتش میشه جریانش چیه؟؟

 6. باسلام.اینکه بعضی افراد نوشته بودن ادمیزاد چیه گوسفند سر میبره.درجواب باید بهتون عرض کنم هر موجودی رو به کمال پیش میره.و خدا گوسفند و حیوانات حلال گوشت را بره خوردن وذبح کردن قرار داده و کلا هدف از خلقتشون برا تغذیه انسان بوده نه برا قشنگی.و ضمنا اونها وقتی خورده میشن جزیی از گوشت ما میشن و در واقع بوسیله ما انساتها به کمال نهایی خودشون میرسن و کشتنشون ظلم بهشون نیست.اما جلو مادرشون جلو چشم همنوعشون نباید سرشون برید.

 7. آقا دمتون گرم من حالا گوشت گوسفند خریدم فک کردم دروغ گفته ولی با نشونی هایی که دادید فهمیدم بنده خدا کلک توی کارش نبوده، در واقع زود قضاوت کردم، دم شما گرم که راهنمایی میکنید…..

  1. با سلام؛ همانطور که دوست عزیزمان گفتند هر موجودی کمالی دارد. غیر از این مطلب ما انسانها هم برای کمال باید به لقاء الله برسیم و لازمه آن قربانی شدن بدست خداست. که هریک به طریقی شاهدش هستیم،
   میگن در زمان ذبح بگویید روزی دستی بالاتر من را نیز خواهد کشت.

  2. آخه گوسفندبرای خوردنه دیروزود میشه ولی گناه نداره ،پیش همدیگه سرشون نبرن آب بهشون بده ونام خداروبرزبان جاری کنند
   آنقداحساساتی نباشید بعضی بیمارندوهرگوشتی نمیتونن بخورندبره ترد تره وزودپز موفق باشید

 8. سلام دوستان عزیز,من بشما نحوہ تشخیص کلہ بز و کلہ گوسفند نر و مادہ را بشما میگم, حتی تشخیص گوشت آنہا از یکدیگر کہ تا کنون ھیچکس بشما نگفتہ و نخواھد گفت۔
  1_درکلہ گوسفندی نر در زیر چشم ھای آنہا دو حفرہ وجود دارد و پوزہ کوتاہ دارد,کہ این حفرہ ھا در کلہ گوسفند مادہ ھم ھست اما پوزہ اش کشیدہ ترو برجستہ از کلہ گوسفند نر میباشد,کہ این علائم در کلہ بز دیدہ نمیشوند۔
  2_تشخیص گوشت گوسفند نر اینگونہ است کہ سر استخوانہا آبی است و حتما در قسمت ران یک رگ و یا دنبلان آن آویزان است و دنبہ گوسفندی دارد ۔
  3_در بعضی قصابی ھا کہ گوشت فاقد دنبہ است بہ مشتری میگویند کہ دنبہ ھا را در کشتارگاہ می بررند و بما نمیدھنددر صورتیکہ بز کشتار کردہ اند و آنہا برای سرپوش گذاشتن بہ صحبتہایشان اینگونہ حرف میزنند۔
  4_گوشت گوسفند در طبخ وخوردن ھرگز درسقف دھان چربی آن ماسیدہ نمیشود,در صورتیکہ گوشت بز بعلت طبع سرد در سقف دھان ماسیدہ میشود۔امیدوارم کہ مفید واقع گردد۔

 9. من گوشت ران خریدم اما خیلی دیر پزه و بعد پخت حالت ریش ریش میشه مث گوشت گاو اما هنوز سفته و رایحه خیلی تندی داره آیاگوشت بزه؟یا میش؟

 10. گوشت بره نر جوان از همه بهتره زیر 12 ماه(شیشک) بعد از اون بزغاله نیمچه عالیه که البته دامدارها کمتر راضی به فروش نیمچه برغاله میشوند.چون تازه از زحمت در اومده و نمیصرفه برای فروش، گوشت های دیرپز هم پیره میش( میش 2الی3 ساله که زایمان کرده) کل های بالای 18 ماه (بزهای سالخورده) و دوبور و سه بور که محلی ها به ازای هر سال بره نر اصطلاحا بور میگویند. قوچ سه بور و چهار بور برای جوانها عالیه برای تقویت قوه باه و جنسی البته بهترین روش پخت گوشت های قوچ پیر قراردادن اون درضروف شیشه ای دردار مثل ضرف مربا ئ ربهای شیشه ای هست که وقتی گوشت داخل شیشه ریختید اون رو به مدت چند ساعت در قابلمه چر از اب بذارید تا خوب بپزه

 11. من گوشت خریدم بو مزه گوسفند میده چرب نیست ولی افتضاحه مامانم میگه بونری میده حالا چکارکنم چرخی هم هست….

  1. موقع خرید فقط گو شد ت گوسفند یاگوساله یانیمی ازاین ونیمی ازاون بخریدوازقصاب بخواهیددرحضورخودتون براتون چرخ کنه اینطورازخرید آشغال گوشتی که چرخ شده درامان میمانید

 12. گرایش تخصصی در زمینه تهیه طرحهای توجیهی وگزارش مالی ونظارت جهت گرفتن وام در راستای تولیدی کشاورزی صنعتی ودامداری میتوانید برای مشاوره به شماره 09368415253 تماس حاصل فرمائید

 13. ممنون اطلاعات خوبی بود من دفعه اولم بود که خودم تنهایی رفتم خرید و اطلاعاتتون خیلی بدردم خورد

 14. بهترین گوشت گوسفند وبز گوشت ترک است ترک به این معنی که دام از علفهای سبز ومعطر کوهستان چرا میکند وگوشت شیشک وکل کاهار یعنی بزنر اخته یکساله ازهمه بهتر ند گوشت خوب گوشتی است که اگر درآب پخته شود حالت چسبندگی پیدا کند گوشتهای یخی وگاوی دست را رها میکنند در ضمن گوشت یا ترک است یا پروار پروار یعنی از علوفه خشک تغذیه میکند ومزه کمتری دارد خوردن گوشت کم وبصورت پخته توصیه میشود گوشت سرخ شده بسیار مضر وکباب ضرر کمتری دارد درضمن درایران گوسفندان سنگسری وقره گل وبعضی ازنژادهای ریزتر بامزه ترند گوشت گاو ضرردارد مردانگی وعیاری ایجاب میکند افراد متمکن این روزها که گوشت ازدسترس اکثر مردم دورشده بعضا یک چلوقیمه درراه رضای خداد وانسانیت به همسایگان وتهیدستان هدیه کنند یادمان باشد فقرا سهمی دراموال اغنیا دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *