خواص دارویی یونجه را بشناسید!

اغلب افراد یونجه را تنها به عنوان غذایی مغذی برای دام ها می شناسند اما کاربردهای یونجه تنها به دام ها محدود نمی شود. این گیاه ارزشمند و خوراکی یک گیاه کویری بسیار مفید بوده و خواص دارویی شگفت انگیزی دارد.

هر چند محل اصلی رویش یونجه در کویر بوده است اما امروزه این گیاه را میتوان در اغلب مناطق شبه قاره و معتدل نیز پیدا کرد. در گذشته های دور مادها نخستین اقوامی بودند که از یونجه را به عنوان غذا به اسب های خود می دادند. اما به مرور این گیاه به عنوان منبع غذایی مفیدی برای خوراک دام ها مورد استفاده قرار گرفت و هنوز هم یکی از بهترین منابع خوراکی برای تغذیه دام هاست.

کاربرد یونجه در طب سنتی

یونجه گیاهی دارویی با خواص ارزشمند است. یونجه تر، طبعی گرم و تر و یونجه خشک، طبعی گرم و خشک دارد. برخی از مهمترین خواص دارویی یونجه عبارتند از:

  1. حاوی میزان زیادی از ویتامین های ضروری مانند ویتامین A، C، E، K، D، B6
  2. سرشار از مواد معدنی مفید مانند منیزیم، آهن، کلسیم، پتاسیم، فسفر، سیلیس و ارسنیک
  3. حاوی آنزیم های مهمی چون امولسین، پکتیاز و اینورتاز
  4. حاوی بیست درصد پروتئین و آمینه اسیدهای ضروری
  5. سرشار از انرژی
  6. ضد یبوست و ملین
  7. مفید برای نرمی استخوان یا راشیتیسم
  8. و …

خواص دارویی یونجه را بشناسید!

یونجه گیاهی انرژی زا

یکی از خواص جالب یونجه برای انسان انرژی زا بودن آن است. این گیاه با ارزش سرشار از انرژی بوده و برای رشد و استحکام استخوان ها نیز مفید است.

برای استفاده از خواص بی شمار یونجه میتوانید از این فرمول استفاده کنید:

مقداری شیره یونجه را به یک لیتر آب بیفزایید و بر روی گاز بگذارید. بگذارید محلول مورد نظر روی حرارت بماند تا زمانی که نیمی از آب آن تبخیر شود. سپس  باقی مانده محلول را از روی حرارت برداشته و صاف میکنیم. حالا میتوانید این مایع ارزشمند را با مقداری عسل میل کنید.

مقدار شیره یونجه ای که برای این کار استفاده می شود برای سنین مختلف متفاوت است. این میزان برای بچه های شیرخواره ۵۰ گرم و برای کودکان ۲۰۰ گرم است.

یونجه را می توانید به صورت پودر جوانه یونجه و یا حتی به صورت تازه میل نمایید. کپسول، قرص و پودر یونجه نیز در اغلب داروخانه ها و فروشگاه های طب سنتی عرضه می شود.

خواص دارویی یونجه را بشناسید!

برخی دیگر از خواص دارویی یونجه

کاربرد یونجه در درمان کم خونی

یونجه حاوی میزان زیادی آهن است و مصرف آن میتواند در درمان کم خونی نیز بسیار موثر باشد. جالب است بدانید آهن موجود در یونجه دو برابر آهن موجود در اسفناج است.

از یونجه کوبیده میتوان برای درمان زخم و خونریزی استفاده کرد.

دم کرده تخم یونجه قاعده آور است.

کاربرد یونجه در درمان کمبود ویتامین C و پیامدهای آن

یکی از پیامدهای کمبود ویتامین C رعشه اعضا است. استفاده از پماد یونجه و قرار دادن آن بر روی عضو رعشه دار میتواند در درمان و کنترل آن مفید باشد.

کاربرد یونجه برای درمان سرفه

یونجه برای درمان سرفه و نرم کردن سینه نیز بسیار مفید است. برای این کار کافی است روزانه ۲ الی ۳ فنجان یونجه دم کرده بنوشید تا اثرات آن را خیلی زود مشاهده کنید.

بهتر است در مصرف این ماده زیاده روی نکنید زیرا مصرف بیش از حد آن موجب نفخ و عوارض دیگر میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.