درمان بیماری سنوروس سربرالیس گوسفندان

سردرد ممکن است بر اثر کاهش فشار خون، میگرن و حتی برخی اوقات از علائم و نشانه های توده خوش خیم سرطان در جمجه شما باشد از این رو حتما به پزشک مراجعه کنید. قطعا هر کسی سردرد را تجربه کرده است حال همین موضوع برای گوسفندان نیز صدق می‌کند، گیجی، کوبیدن سر به در و دیوار، بی اشتهایی زیاد از جمله عواملی است که نشانه از بیماری سنوروس سربرالیس گوسفندان دارد. دلیل اصلی گیجی گوسفندان بیماری سنوروس سربرالیس است که یک نوع بیماری انگلی گوسفندان است که با ورود کرم نواری تنیا مولتی‌سپس به داخل خون و به موجب آن جمجه گوسفند رخ می‌دهد. این بیماری انگلی می‌تواند بر اثر آلوده شدن غذای گوسفندان به تخم انگل تنیا مولتی سپس انجام شود که برای درمان بیماری سنوروس سربرالیس گوسفندان حتما نیاز به جراحی جمجه است.

کرم انگلی  تنیا مولتی‌سپس جزو انگل های روده سگ است که با دفع آن وارد محیط خواهد شد حال اینکه ممکن است بر اثر آلوده شدن جیره غذایی گوسفندان به مدفوع آلوده عملا این انگل وارد خون و سپس جمجه گوسفندان شود و متاسفانه باعث نابینایی کامل گوسفندان و در برخی اوقات مرگ ناگهانی گوسفند شود.

سردرد خود را جدی بگیرید و پشت گوش نیندازید

برخی اوقات ممکن است فشار کار، استرس، نگرانی و دلهره باعث ایجاد سردرد شود حتی فشار اقتصادی که امروزه گریبان گیر تمامی مردم شده است از عوامل سردرد است، اما فراموش نکنید چنین سردرد هایی گذراست. چنانچه به طور مداوم دچار سردرد می‌شود حتما آنرا جدی بگیرید و قبل از اینکه خیلی دیر شود و به بیماری ناعلاجی مبتلا شوید به پزشک مراجعه کنید، برخی اوقات چنین سردرد هایی توام با سیاه شدن چشم شما ممکن است حاکی از توده سرطانی باشد.

علت سردرد

دلیل اصلی گیجی گوسفندان چیست؟

مشنگ بودن، عدم تعادل در هنگام راه رفتن، به دور خود چرخیدن از جمله مواردی است که به معنای گیجی گوسفندان است و عامل اصلی آن کرم نواری تنیا مولتی‌سپس است که وارد خون می‌شود و سپس به صورت کیست داخل جمجه گوسفندان مشاهده خواهد شد.

اطلاع از علائم بیماری سنوروس سربرالیس گوسفندان می‌تواند باعث درمان سریع بیماری شود و حتی در اکثر اوقات با جراحی سر گوسفند و بیرون آوردن کیست های داخل جمجه همراه شود.

علائم بیماری سنوروس سربرالیس

 1. افسردگی
 2. بی‌اشتهایی
 3. عدم تعادل در موارد شدید
 4. کاهش بینایی یک طرفی یا نامتقارن
 5. فلجی یکطرفی صورت
 6. چرخش سر
 7. به دور خود چرخیدن
 8. برداشتن قدم‌های بلند با اندام‌های حرکتی قدامی و در نهایت با پیشرفت بیماری زمین‌گیری و اغما دیده می‌شود.

تشخیص سرگیجه گوسفندان به چه صورت انجام می‌شود؟

همانطور که اشاره کردیم موارد بالا جزو علائم بیماری گیجی یا همان سنوروس سربرالیس گوسفندان است که البته برای تشخیص قطعی از عکس رادیولوژی در سطوح جانبی و پشتی-قدام ‌و مشاهده مناطق رادیولوسنت درون جمجمه استفاده می‌شود.

بهترین روش برای پیشگیری از بیماری سرگیجه

همانطور که گفتیم انگل تنیا مولتی‌سپس از طریق مدفوع سگ ها باعث آلوده شدن جیره و علوفه دام می‌شود که پس از وارد شدن به بدن دام به جمجمه آن نفوذ پیدا می‌کند بنابراین حتما انبار غلات، جیره غذایی و علوفه گوسفندان را در جایی انبار کنید که راه نفوذ سگ ها و گربه ها نباشد. در صورتی که گوسفند مبتلا به بیماری مرد حتما لاشه گوسفند را به دور از دسترس سگ و انبار غلات و علوفه دام دفن کنید.

برای درمان بیماری گیجی یا همان سنوروس سربرالیس گوسفندان چکار کنیم؟

 1. تجویز قرص پرازیکوانتل (لورنسیت) با دوز ۱۰۰میلی‌گرم/کیلوگرم وزن بدن بمدت ۵روز متوالی
 2. تجویز همزمان یک داروی ضدالتهاب غیر استروییدی با دگزامتازون (جهت کاهش فشار داخل جمجمه)
 3. تجویز ویتامین B1 جهت کمک به ترمیم بافت مغزی
 4. کیست رامی‌توان به روش جراحی و بیهوش کردن گوسفند و سوراخ کردن جمجه آن خارج کرد.
درمان گیجی گوسفندان

روش استفاده از قرص لورنسیت (پرازی کوانتل)

این دارو علیه کلیه سستودهای نشخوارکنندگان نظیر مونیزیا، تیزانیه زیا، آویتلینا و استیلزیا موثر است و باعث دفع کرمهای نواری طیور مانند رایه تیناها می شود

 1. قرص پرازیکوانتل را می توان مستقیم و یا لای گوشت و سوسیس به حیوان داد.
 2. مقدار مصرف ۵ میلی گرم برای هر کیلوگرم وزن بدن حیوان یا به شرح زیر می باشد:
 3. وزن زیر ۱۰ کیلوگرم ۲/۱ قرص
 4. وزن معادل۱۰ کیلو گرم ۱ قرص
 5. وزن ۲۰-۱۱ کیلوگرم ۲ قرص
 6. وزن ۳۰-۲۱ کیلوگرم ۳ قرص
 7. دارو نباید را به توله سگ ها و بچه گربه های جوانتر از ۴ هفته تجویز کرد.
قرص لورنسیت (پرازی کوانتل)

91 دیدگاه در “درمان بیماری سنوروس سربرالیس گوسفندان”

 1. سلام
  ما یه گوسفند داشتیم که توی گله بود بعد گفتن ک افتاده یهو زمین برگردوندیمش حالش خوب بود غذاهم خورد نشخوار هم کرد بعد چند ساعت بی قرار بود و میدوید فقط و سرش و میکوبید به دیوار در نهاایتم افتاد زمین دست و پا زد ولی زیاد نگذشت که سر بریدیمش …اگ کسی در این زمینه ک این چ بیماری میتونست باشه و اینک قابل سرایت هست با انسان یا تاثیری میذاره رو انسان راهنمایی کنید.

 2. با سلام من واقعا دیگه حرفم نمیاد شاید از پارسال تا الان ۱۴تا بره به کارد اومدن از یهو فلج میشن از دست و پا یا کمر یا از سرگیج میشن یکیشون هم مرد واسه سگا پرت دادیم دارو هم استفاده کردم ولی هیچ به هیچ ترخدا بگین چیکار کنم

  1. اون تو مغزش انگل داره راه درمان همشون بیفایده هستن چاقورو بزار گردنش
   درمان نداره ولی پیشگیری داره واکسن ضد انگل یا قرص کپک و قرص کدو اینارو سالی دوبار هر دفه دو دوز بده این موشکل دیگه پیش نمیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.