درمان بیماری های انگلی گوسفندان

ریزش پشم گوسفند و ایجاد کیست در داخل قلب، کبد و ریه گوسفند از علائم بیماری های انگلی گوسفندان است. گوسفندان به مانند دیگر حیوانات ممکن است به انواع انگل های داخلی و خارجی آلوده شوند که باعث ناراحتی و حتی مرگ آنها شوند. عمده انگل های گوسفندان از خون دام تغذیه می کنند و در دون بدن دام یا روی سطح آن زندگی می کنند و حتی امکان انتقال بیماری به دیگر گوسفندان و ریزش پشم آنها وجود دارد. با این تفاسیر بهتر است با خوراندن داروهای ضد انگلی دام نسبت به درمان بیماری های انگلی گوسفندان زودتر اقدام کنید تا خسارات اقتصادی زیادی شامل حال شما نشود.

آشنایی با انواع انگل های گوسفندان

به طور کلی انگل های داخلی که در بدن گوسفندان وجود دارند شامل : کپلک – تنیای روده ی گوسفند – انگل های معدی-ریوی می باشد.

انگل های داخلی گوسفندان

انگل کپلک گوسفندی

به دلیل بوجود آمدن انگل در داخل کبد گوسفند به کرم کبد معروف است. از این رو قبل از پرواربندی گوسفندان باید به آنها داروی ضد کپلک بدهید.

آشنایی با انگل‌های گوسفند

انگل تنیای روده گوسفندی

این انگل هم داخل روده حیوان بوجود می آید و علائم آن شامل اسهال ، درد شدید و لاغری در بدن حیوان می باشد. بهترین موقع خوراندن داروی ضد انگل برای این بیماری اواخر خرداد ماه است.

آشنایی با انگل‌های گوسفند

انگل های معدی- ریوی یا قزل قروت

 • این انگل از نوع استرونژیلوس‌ها می باشد که وجود آن در بدن حیوان باعث ضعف، لاغری، مشکلات تنفسی، اسهال سیاه و قهوه ای و حتی شکستگی پشم می شود.
 • این انگل بیشتر در مناطق پر باران مشاهده می شود.
 • برای از بین بردن این انگل باید از داروی ضد انگل برای خوراندن گوسفندان استفاده شود.

انگل های خارجی گوسفندان

کنه ها و شپش ها از دسته انگل های خارجی هستند که در پوست حیوان زندگی می کنند و حتی ممکن است باعث مرگ گوسفندان شوند.

علائم و نشانه های بیماری انگلی گوسفندان

علاوه بر علائم بالا حتی ممکن است انگل های موجود گوسفندان باعث ایجاد کیست های در قلب، ریه، کبد و گوشت گوسفند شوند که مصرف آن اعضا را غیرممکن کند. از این رو بهتر است قبل از ایجاد خسارت های اقتصادی زیاد نسبت به پیشگیری و درمان بیماری های انگلی اقدام کنید.

روش های پیشگیری از بیماری انگلی

حمام ضد انگل می تواند بهترین روش پیشگیری از بیماری باشد. حمام اجباری در تابستان و پاییز می تواند از آلودگی دام به بیماری انگلی جلوگیری کند. حمام ضد انگل باید در زمانی انجام شود که به اندازه کافی هوا گرم است تا حیوان پس از آن زود خشک شود.

درمان بیماری های انگلی گوسفندان

آیورمکتین بهترین داروی ضد انگلی برای گوسفندان است که با دو مرتبه تزریق زیرپوستی دام می توانید آنرا درمان کنید. فاصله تزریق دام به آیورمکتین باید به فاصله ی یک هفته باشد. برای تزریق این دارو باید وزن گوسفند ۵۰ کیلوگرم باشد تا یک سی سی دارو به دام تزریق کنید.

اگر وزن گوسفند بیشتر از پنجاه کیلو باشد یعنی مثلا ۸۰ کیلوگرم باشد باید آنرا تقسیم بر ۵۰ کنیم که نتیجه به دست آمده ۱٫۶ می باشد که مقدار داروی تزریق شده آیومکتین به دام است.

داروهای ضد انگلی گوسفندان

ماه هایی که باید درمان انجام شود.درمان روز اولتکرار درمان یک هفته بعدتکرار درمان ۱۵ روز بعد
اول اردیبهشتآلبندازولنیکلوزامایدآیورمکین
پانزده خردادشربت فنولیننیکلوزامایدآیورمکین
اول آبانشربت فنولینمبندازولآیورمکین

توجه

 • خوداری از دادن داروی آیورمکتین و شربت فنولین به دام که اواخر آبستنی است و به جای شربت فنولین به آن آلبندازول بدهید.
 •  آلبندازول به دامی که ۴۵ روز اول آبستنی است ندهید و به جای آن شربت فنولین به دام دهید.
 • اگر در یک منطقه گرم زندگی می کنید درمان را از فروردین شروع کنید. درمان دوم در ۱۵ اردیبهشت و درمان سوم در مهر انجام شود.
 • اگر در یک منطقه سرد زندگی می کنید درمان را از خرداد شروع کنید. درمان دوم در ۱۵ تیر و درمان سوم در اواخر ماه شهریور انجام شود.
 • اگر عشایر هستید داروهای ضد انگلی قبل از کوچ به دام ها بدهید.

اگر در منطقه ای سرد و کوهستانی با آب و هوای خشک زندگی می کنید برنامه دارویی زیر را استفاده کنید.

ماه هایی که باید درمان انجام شود.درمان روز اولتکرار درمان یک هفته بعدتکرار درمان ۱۵ روز بعد
اول اردیبهشتآلبندازولنیکلوزامایدآیورمکین
پانزده خردادکلوزانتلنیکلوزامایدآیورمکین
اول آبانلوامیزولمبندازولآیورمکین

توجه

 • خودداری از دادن لوامیزول به دامی که اواخر آبستنی است و به جای آن از کلوزانتل یا آلبندازول استفاده کنید.
 • از دادن داروی ضد انگلی آلبندازول به دامی که ۴۵ اول آبستنی آن است خودداری کنید و به جای آن داروی کلوازانتل یا لوامیزول بدهید.
 • برای درمان باید داروها را به تمامی دام ها بغیر از بره و بزغاله های شیرخوار بدهید.
 • همزمان با خوراندن دارو به دام هایتان باید داروی ضد کرم پرازی کوانتل را به سگ هایتان بدهید. پس از خوراندن قرص ضد کرم به سگ آنها را به مدت دو روز ببندید و مدفوعشان را بسوزانید.

پس از تجویز دارو توسط دامپزشک ۲۴ ساعت پس از خوراندن داروی ضد انگلی به دام آنها را در طویله نگهدارید. با نگهداشتن ۲۴ ساعته دام ها  در طویله تمامی کرم های مرده از بدن دام خارج می شود و مراتع آلوده نمیشود.

خلاصه مقاله
درمان بیماری های انگلی گوسفندان
نام مقاله
درمان بیماری های انگلی گوسفندان
خلاصه متن
با خوراندن داروهای ضد انگلی دام نسبت به درمان بیماری های انگلی گوسفندان زودتر اقدام کنید تا خسارات اقتصادی زیادی شامل حال شما نشود.
نویسنده

39 دیدگاه در “درمان بیماری های انگلی گوسفندان”

 1. سلام بزهای ما لاغر میشن و میمیرن ریه هاشون خرابه سرفه میکنن وقتی میمیرن از دهانشون آب میاد علتش چیه؟

 2. سلام دوتا بز من سرفه میکنن سینه هاشون خس خس میکنه خیلی لاغرشدن علف خوب میخورن اصلا چاق نمیشن بعضی وقتا گردنش میگیره بالا انگار آب نمک غر غر میکنه خیلی ناله میکنه لطفا راهنمای کنین

 3. در صورتی که واکسن آنتروتکسمی، قانقارایا و شیرین علامتی نیازمند هستید و در کشور یافت نمیشود، با ایمیل بنده ارتباط داشته باشید تا راهنمایی کنم.

 4. سلام خسته نباشید،بنده چند تا از دام هام روز ب روز لاغرتر میشن کرکشون هم دست میزنی میریزه گفتن زرده گوسفندی دارو زدم خوب نشد کرم جگر و روده هم دادم بهشون فایده نداشت راهنمایی کنید مرسی

 5. سلام بنده پرواربندی دارم حالا سه ساله همین موقع که میشه اردیبهشت و خرداد بره ها میمیرن و فقط ریه هاشون به پهلو دنده ها چسبیده اکثرا مشگل ریه دارن. لطفا راهنمایی کنید؟ همین هفته شش تا بره تلف شد. پیش دکتر هم بردم دارو داد فایده نداره.

  1. سلام جناب تاجایی ک من میدونم اگرسرفه یه خشک میکنن داروی مایکوسین جواب میده بره هاازتشنگی اینجوره میشن ریشون به دندشون میچسبه شمااینواستفاده کن هر۳۰کیلویک سی سی زیرپوستی سه روزمتوالی بالاخره به امتحانش میرزه ایشاا…ک موفق باشی

 6. سلام چند تااز بزهام زمستون مردن الان یکی دیگه همون علاعم داره زیر گلوشون باد یاورم مکنه ضعیف مشن بعدمیمیرن قرص کرم جگر دادم خوب نشدن درد چیه

  1. بیماری انگلی سنور
   برای جلوگیری از مبتلا شدن باید داروهای ضد انگل را به موقع استفاده کنید
   و طبق تجربه بعد از مبتلا شدن میتونی پرازی کوانتل ۳ روز ب ۱ سه روز و لینکومایسین سه روز پشت سر هم استفاده کنی و تاثیر بسیار خوبی داره

  1. تغذیه مادر در دوران بارداری مهمترین عامله و تامین ویتامین و مینرال های بدن
   نوزاد هم باید از شیر اولیه مادر تغذیه کنه و به هیچ عنوان آب معمولی مصرف نکنه

 7. سلام خداقوت
  تو فروردین دوتا از میش های ما بعد از زایمان بلند نشدن که بره شیر بخورده وبرهها مردن خودشونم الان ضعیف شدن وپشم های هردوتاشون در حاله ریختنه چه کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

 8. سلام.ببخشی من دامداری زدم به تازگی بعد دنبال سه تا دارو هستم اینا خیلی کم هست تو شهرستان ما اگ کسی تو تهران شرکت پخش سراغ داره ممنون میشم که بگه.نیکلوزاماید.پارانیل.انتروتوکسمی ممنون

  1. سلام مشخصه که یک مشکلی داره،ببین دفع داره؟ اگه دفع نداشت یا پلاستیک خورده یا بد خوراکی کرده که با پارافین مشکل حل میشه اما پلاستیک درمان ندارد

  2. سلام دوحالت داره یازیاد جو وکنسانتره خورده اسیدوز شده یا انگل داخلی داره اگه شربت آلبندازول قرص کپلک وقرص زرد دادید آیرو و فلوجکت ۵سی سی زیرپوستی تزریق کنید فلوجکت تب بر گاو برای گوسفند عالیه ولی اگه به میش بره دار بزنید سقط میکنه احتیاط کنید .به نر وبره دگزا وپنی سیلین درصورت تب شدید توصیه میشود .
   میش ها درصورت لنگی وتب فقط تایلوزن و استراحت کامل ۴روزبعدخوب میشن

 9. سلام آقا مجید
  به شما پیشنهاد میدم حتما دامی را که ذبح میخوای بکنی و میدونی چند روز دیگه بیشتر زنده نیست، اجازه بدی یک دامپزشک مجرب بیاد و اون موقع ذبحش کنی و ایشون بطور کامل بررسی کنه داخلشو و …..
  وگرنه هیچ کسی نمیتونه از ظواهر امر به شما علت را بگه به احتمال زیاد.
  ضمن اینکه اون هزینه ای که دامپزشک بابت ویزیت از شما میگیره بسیار بسیار کمتر از ضرری هست که شما میکنی.
  البته حتما بایستی دامپزشکی رو انتخاب کنی که زمینه ی کاریش گوسفند باشه.

 10. سلام خسته نباشین من توی شمالم گوسفندام از اول زمستون که بهشون جو دادم چند تاشون اسهالی شدن بعد از چند روز تلفات شروع شد هم واکسن زدم هم شربت دادم اما خوب نشدن الانم کوسفندا اسهالی میشن از قسمت کمر و پاها ضعیف میشن بعد از چند روز میمیرن واقعا خستم کردن لطفا راهنماییم کنین

 11. سلام خسته نباشین …
  من گرفتم کلونیل بیش از حد به بره هام دادم حالا همشون انگار که مغزشون خوب کار نمیکنه تشخیص شون ضعیف شده تعادل ندارن انگار ولی خوراکشون خوبه فقط از لحاظ هوش مشکل پیدا کردن .

  متاسفانه به تعداد زیاد تزریق کردن لطفا راه حل چاره ای یا دارویی معرفی کنین .

  باتشکر

  1. سلام حسن.
   دارو با دوز بالا استفاده کردی.عجله نکن.خود به خود بعد از سه چهار روز درست میشه.همیشه به اندازه تزریق کن.

 12. متاسفانه علم دامپزشکی در ایران خیلی قدیمی و عقب مانده هست.از طرفی حمایت خاصی هم از طرف هیچ نهادی از دامدار نمیشه. اکثر داروهی وطنی هم فاقد کیفیته

 13. با سلام من تمام این داروها را استفاده کردم ولی متاسفانه تقریبا هر چند ماه یک بار یک راس دام بر اثر اسهال و ضعف و لاغری ازمن تلف میشه واقعا دیگه خسته شدم قصد دارم تا بیشتر ازین ضرر نکردم دام داری را تعطیل کنم

  1. سلام ناشناس.
   تعطیل نکن.اولا داخل غذا و علوفه حیوونات از مکمل استفاده کن و به نظافت جایگاه نگهداری خیلی دقت بکن.حتما برای تالیف دام از نظر یک دامپزشک یا جیره نویس وارد به کار استفاده کن.هر هفته یک بار محل خواب و استراحت حیوونات رو تمیز و آهک پاشی کن.ظروف آبخوری حتما دو سه روز یکبار تمیز بشور.حدالامکان از مرتع استفاده نکن.
   شیوه تالیف دام به یک روال انجام بده.
   دمای محیط کنترل بشه و تغییرات دما کم باشه و مساعد برای آسایش حیوونات.
   اینا تجربه شخصی بنده هستن.من جواب عالی گرفتم.موفق باشی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.