درمان بیماری های انگلی گوسفندان

ریزش پشم گوسفند و ایجاد کیست در داخل قلب، کبد و ریه گوسفند از علائم بیماری های انگلی گوسفندان است. گوسفندان به مانند دیگر حیوانات ممکن است به انواع انگل های داخلی و خارجی آلوده شوند که باعث ناراحتی و حتی مرگ آنها شوند. عمده انگل های گوسفندان از خون دام تغذیه می کنند و در دون بدن دام یا روی سطح آن زندگی می کنند و حتی امکان انتقال بیماری به دیگر گوسفندان و ریزش پشم آنها وجود دارد. با این تفاسیر بهتر است با خوراندن داروهای ضد انگلی دام نسبت به درمان بیماری های انگلی گوسفندان زودتر اقدام کنید تا خسارات اقتصادی زیادی شامل حال شما نشود.

آشنایی با انواع انگل های گوسفندان

به طور کلی انگل های داخلی که در بدن گوسفندان وجود دارند شامل : کپلک – تنیای روده ی گوسفند – انگل های معدی-ریوی می باشد.

انگل های داخلی گوسفندان

انگل کپلک گوسفندی

به دلیل بوجود آمدن انگل در داخل کبد گوسفند به کرم کبد معروف است. از این رو قبل از پرواربندی گوسفندان باید به آنها داروی ضد کپلک بدهید.

آشنایی با انگل‌های گوسفند

انگل تنیای روده گوسفندی

این انگل هم داخل روده حیوان بوجود می آید و علائم آن شامل اسهال ، درد شدید و لاغری در بدن حیوان می باشد. بهترین موقع خوراندن داروی ضد انگل برای این بیماری اواخر خرداد ماه است.

آشنایی با انگل‌های گوسفند

انگل های معدی- ریوی یا قزل قروت

 • این انگل از نوع استرونژیلوس‌ها می باشد که وجود آن در بدن حیوان باعث ضعف، لاغری، مشکلات تنفسی، اسهال سیاه و قهوه ای و حتی شکستگی پشم می شود.
 • این انگل بیشتر در مناطق پر باران مشاهده می شود.
 • برای از بین بردن این انگل باید از داروی ضد انگل برای خوراندن گوسفندان استفاده شود.

انگل های خارجی گوسفندان

کنه ها و شپش ها از دسته انگل های خارجی هستند که در پوست حیوان زندگی می کنند و حتی ممکن است باعث مرگ گوسفندان شوند.

علائم و نشانه های بیماری انگلی گوسفندان

علاوه بر علائم بالا حتی ممکن است انگل های موجود گوسفندان باعث ایجاد کیست های در قلب، ریه، کبد و گوشت گوسفند شوند که مصرف آن اعضا را غیرممکن کند. از این رو بهتر است قبل از ایجاد خسارت های اقتصادی زیاد نسبت به پیشگیری و درمان بیماری های انگلی اقدام کنید.

روش های پیشگیری از بیماری انگلی

حمام ضد انگل می تواند بهترین روش پیشگیری از بیماری باشد. حمام اجباری در تابستان و پاییز می تواند از آلودگی دام به بیماری انگلی جلوگیری کند. حمام ضد انگل باید در زمانی انجام شود که به اندازه کافی هوا گرم است تا حیوان پس از آن زود خشک شود.

درمان بیماری های انگلی گوسفندان

آیورمکتین بهترین داروی ضد انگلی برای گوسفندان است که با دو مرتبه تزریق زیرپوستی دام می توانید آنرا درمان کنید. فاصله تزریق دام به آیورمکتین باید به فاصله ی یک هفته باشد. برای تزریق این دارو باید وزن گوسفند ۵۰ کیلوگرم باشد تا یک سی سی دارو به دام تزریق کنید.

اگر وزن گوسفند بیشتر از پنجاه کیلو باشد یعنی مثلا ۸۰ کیلوگرم باشد باید آنرا تقسیم بر ۵۰ کنیم که نتیجه به دست آمده ۱٫۶ می باشد که مقدار داروی تزریق شده آیومکتین به دام است.

داروهای ضد انگلی گوسفندان

ماه هایی که باید درمان انجام شود.درمان روز اولتکرار درمان یک هفته بعدتکرار درمان ۱۵ روز بعد
اول اردیبهشتآلبندازولنیکلوزامایدآیورمکین
پانزده خردادشربت فنولیننیکلوزامایدآیورمکین
اول آبانشربت فنولینمبندازولآیورمکین

توجه

 • خوداری از دادن داروی آیورمکتین و شربت فنولین به دام که اواخر آبستنی است و به جای شربت فنولین به آن آلبندازول بدهید.
 •  آلبندازول به دامی که ۴۵ روز اول آبستنی است ندهید و به جای آن شربت فنولین به دام دهید.
 • اگر در یک منطقه گرم زندگی می کنید درمان را از فروردین شروع کنید. درمان دوم در ۱۵ اردیبهشت و درمان سوم در مهر انجام شود.
 • اگر در یک منطقه سرد زندگی می کنید درمان را از خرداد شروع کنید. درمان دوم در ۱۵ تیر و درمان سوم در اواخر ماه شهریور انجام شود.
 • اگر عشایر هستید داروهای ضد انگلی قبل از کوچ به دام ها بدهید.

اگر در منطقه ای سرد و کوهستانی با آب و هوای خشک زندگی می کنید برنامه دارویی زیر را استفاده کنید.

ماه هایی که باید درمان انجام شود.درمان روز اولتکرار درمان یک هفته بعدتکرار درمان ۱۵ روز بعد
اول اردیبهشتآلبندازولنیکلوزامایدآیورمکین
پانزده خردادکلوزانتلنیکلوزامایدآیورمکین
اول آبانکلوزانتمبندازولآیورمکین

توجه

 • خودداری از دادن لوامیزول به دامی که اواخر آبستنی است و به جای آن از کلوزانتل یا آلبندازول استفاده کنید.
 • از دادن داروی ضد انگلی آلبندازول به دامی که ۴۵ اول آبستنی آن است خودداری کنید و به جای آن داروی کلوازانتل یا لوامیزول بدهید.
 • برای درمان باید داروها را به تمامی دام ها بغیر از بره و بزغاله های شیرخوار بدهید.
 • همزمان با خوراندن دارو به دام هایتان باید داروی ضد کرم پرازی کوانتل را به سگ هایتان بدهید. پس از خوراندن قرص ضد کرم به سگ آنها را به مدت دو روز ببندید و مدفوعشان را بسوزانید.

پس از تجویز دارو توسط دامپزشک ۲۴ ساعت پس از خوراندن داروی ضد انگلی به دام آنها را در طویله نگهدارید. با نگهداشتن ۲۴ ساعته دام ها  در طویله تمامی کرم های مرده از بدن دام خارج می شود و مراتع آلوده نمیشود.

 

خلاصه مقاله
درمان بیماری های انگلی گوسفندان
نام مقاله
درمان بیماری های انگلی گوسفندان
خلاصه متن
با خوراندن داروهای ضد انگلی دام نسبت به درمان بیماری های انگلی گوسفندان زودتر اقدام کنید تا خسارات اقتصادی زیادی شامل حال شما نشود.
نویسنده

2 دیدگاه در “درمان بیماری های انگلی گوسفندان”

 1. با سلام من تمام این داروها را استفاده کردم ولی متاسفانه تقریبا هر چند ماه یک بار یک راس دام بر اثر اسهال و ضعف و لاغری ازمن تلف میشه واقعا دیگه خسته شدم قصد دارم تا بیشتر ازین ضرر نکردم دام داری را تعطیل کنم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.