درمان بیماری های انگلی گوسفندان
 • 🐑آشنایی با انواع انگل های گوسفندان
 • 🐑انگل های داخلی گوسفندان
 • 🐑انگل های خارجی گوسفندان
 • 🐑علائم و نشانه های بیماری انگلی گوسفندان
 • 🐑روش های پیشگیری از بیماری انگلی
 • 🐑درمان بیماری های انگلی گوسفندان
 • 🐑داروهای ضد انگلی گوسفندان

  ریزش پشم گوسفند و ایجاد کیست در داخل قلب، کبد و ریه گوسفند از علائم بیماری های انگلی گوسفندان است. گوسفندان به مانند دیگر حیوانات ممکن است به انواع انگل های داخلی و خارجی آلوده شوند که باعث ناراحتی و حتی مرگ آنها شوند. عمده انگل های گوسفندان از خون دام تغذیه می کنند و در دون بدن دام یا روی سطح آن زندگی می کنند و حتی امکان انتقال بیماری به دیگر گوسفندان و ریزش پشم آنها وجود دارد. با این تفاسیر بهتر است با خوراندن داروهای ضد انگلی دام نسبت به درمان بیماری های انگلی گوسفندان زودتر اقدام کنید تا خسارات اقتصادی زیادی شامل حال شما نشود.

  🔵آشنایی با انواع انگل های گوسفندان

  به طور کلی انگل های داخلی که در بدن گوسفندان وجود دارند شامل : کپلک – تنیای روده ی گوسفند – انگل های معدی-ریوی می باشد.

  🔵انگل های داخلی گوسفندان

  ۱)انگل کپلک گوسفندی

  به دلیل بوجود آمدن انگل در داخل کبد گوسفند به کرم کبد معروف است. از این رو قبل از پرواربندی گوسفندان باید به آنها داروی ضد کپلک بدهید.

  آشنایی با انگل‌های گوسفند

  ۲) انگل تنیای روده گوسفندی

  این انگل هم داخل روده حیوان بوجود می آید و علائم آن شامل اسهال ، درد شدید و لاغری در بدن حیوان می باشد. بهترین موقع خوراندن داروی ضد انگل برای این بیماری اواخر خرداد ماه است.

  آشنایی با انگل‌های گوسفند

  ۳) انگل های معدی- ریوی یا قزل قروت

  • این انگل از نوع استرونژیلوس‌ها می باشد که وجود آن در بدن حیوان باعث ضعف، لاغری، مشکلات تنفسی، اسهال سیاه و قهوه ای و حتی شکستگی پشم می شود.
  • این انگل بیشتر در مناطق پر باران مشاهده می شود.
  • برای از بین بردن این انگل باید از داروی ضد انگل برای خوراندن گوسفندان استفاده شود.

   🔵انگل های خارجی گوسفندان

   کنه ها و شپش ها از دسته انگل های خارجی هستند که در پوست حیوان زندگی می کنند و حتی ممکن است باعث مرگ گوسفندان شوند.

   🔵علائم و نشانه های بیماری انگلی گوسفندان

  • کم خونی
  • اسهال گوسفندان
  • کاهش وزن
  • آبستن نشدن گوسفندان
  • ریزش پشم گوسفندان و رشد نامطلوب

   علاوه بر علائم بالا حتی ممکن است انگل های موجود گوسفندان باعث ایجاد کیست های در قلب، ریه، کبد و گوشت گوسفند شوند که مصرف آن اعضا را غیرممکن کند. از این رو بهتر است قبل از ایجاد خسارت های اقتصادی زیاد نسبت به پیشگیری و درمان بیماری های انگلی اقدام کنید.

   🔵روش های پیشگیری از بیماری انگلی

   حمام ضد انگل می تواند بهترین روش پیشگیری از بیماری باشد. حمام اجباری در تابستان و پاییز می تواند از آلودگی دام به بیماری انگلی جلوگیری کند. حمام ضد انگل باید در زمانی انجام شود که به اندازه کافی هوا گرم است تا حیوان پس از آن زود خشک شود.

   🔵درمان بیماری های انگلی گوسفندان

   آیورمکتین بهترین داروی ضد انگلی برای گوسفندان است که با دو مرتبه تزریق زیرپوستی دام می توانید آنرا درمان کنید. فاصله تزریق دام به آیورمکتین باید به فاصله ی یک هفته باشد. برای تزریق این دارو باید وزن گوسفند ۵۰ کیلوگرم باشد تا یک سی سی دارو به دام تزریق کنید.

   اگر وزن گوسفند بیشتر از پنجاه کیلو باشد یعنی مثلا ۸۰ کیلوگرم باشد باید آنرا تقسیم بر ۵۰ کنیم که نتیجه به دست آمده ۱٫۶ می باشد که مقدار داروی تزریق شده آیومکتین به دام است.

   🔵داروهای ضد انگلی گوسفندان

   ماه هایی که باید درمان انجام شود.درمان روز اولتکرار درمان یک هفته بعدتکرار درمان ۱۵ روز بعد
   اول اردیبهشتآلبندازولنیکلوزامایدآیورمکین
   پانزده خردادشربت فنولیننیکلوزامایدآیورمکین
   اول آبانشربت فنولینمبندازولآیورمکین

   📢توجه

  • خوداری از دادن داروی آیورمکتین و شربت فنولین به دام که اواخر آبستنی است و به جای شربت فنولین به آن آلبندازول بدهید.
  •  آلبندازول به دامی که ۴۵ روز اول آبستنی است ندهید و به جای آن شربت فنولین به دام دهید.
  • اگر در یک منطقه گرم زندگی می کنید درمان را از فروردین شروع کنید. درمان دوم در ۱۵ اردیبهشت و درمان سوم در مهر انجام شود.
  • اگر در یک منطقه سرد زندگی می کنید درمان را از خرداد شروع کنید. درمان دوم در ۱۵ تیر و درمان سوم در اواخر ماه شهریور انجام شود.
  • اگر عشایر هستید داروهای ضد انگلی قبل از کوچ به دام ها بدهید.

   ⬅️اگر در منطقه ای سرد و کوهستانی با آب و هوای خشک زندگی می کنید برنامه دارویی زیر را استفاده کنید.

   ماه هایی که باید درمان انجام شود.درمان روز اولتکرار درمان یک هفته بعدتکرار درمان ۱۵ روز بعد
   اول اردیبهشتآلبندازولنیکلوزامایدآیورمکین
   پانزده خردادکلوزانتلنیکلوزامایدآیورمکین
   اول آبانلوامیزولمبندازولآیورمکین

   📢توجه

  • خودداری از دادن لوامیزول به دامی که اواخر آبستنی است و به جای آن از کلوزانتل یا آلبندازول استفاده کنید.
  • از دادن داروی ضد انگلی آلبندازول به دامی که ۴۵ اول آبستنی آن است خودداری کنید و به جای آن داروی کلوازانتل یا لوامیزول بدهید.
  • برای درمان باید داروها را به تمامی دام ها بغیر از بره و بزغاله های شیرخوار بدهید.
  • همزمان با خوراندن دارو به دام هایتان باید داروی ضد کرم پرازی کوانتل را به سگ هایتان بدهید. پس از خوراندن قرص ضد کرم به سگ آنها را به مدت دو روز ببندید و مدفوعشان را بسوزانید.

   ⬅️پس از تجویز دارو توسط دامپزشک ۲۴ ساعت پس از خوراندن داروی ضد انگلی به دام آنها را در طویله نگهدارید. با نگهداشتن ۲۴ ساعته دام ها  در طویله تمامی کرم های مرده از بدن دام خارج می شود و مراتع آلوده نمیشود.

خلاصه مقاله
درمان بیماری های انگلی گوسفندان
نام مقاله
درمان بیماری های انگلی گوسفندان
خلاصه متن
با خوراندن داروهای ضد انگلی دام نسبت به درمان بیماری های انگلی گوسفندان زودتر اقدام کنید تا خسارات اقتصادی زیادی شامل حال شما نشود.
نویسنده

74 دیدگاه در “درمان بیماری های انگلی گوسفندان”

 1. سلام به دوستان محترم من میش داشتی دارم میخام انگل زدایی رو از ۱۵ اسفند شروع کنم تازه قوچ انداختم راهنمایی کنید از کدوم داروی ضد انگل شروع کنم؟

  1. سلام .بله به گفته این دوستمون ایور مکتین اصلی باشه جواب می گیرین .زودتر اقدام کنید والا خدایی ناکرده تلفات می دین اگر ایور ایرانی استفاده می کنید به جای یک سی سی در ۵۰ کیلو ۲ یا ۳ سی سی استفاده کنید .از داروی ضد کرم مانند تری کلابندازول هم استفاده کنید

  1. سلام .پشم ریزی با غده علتش انگلهای داخلی و خارجی دام هست .مخصوصا کبدی ریوی یا همون کپلک .از ایور مکتین اصلی طبق دستور دامپزشک یا برشور داخل جعبه استفاده کنید

 2. علی امینی هستم دکتر جان میش های من زایمان میکنن بره هاشون مثل فلج هستن پاهاشونونمیتونن بردارن موندن رو زمین قبل زایمانشون شربت آلبندازول دادم

 3. سلام دکتر خسته نباشی
  یک شیشک داریم یک سالو سه ماهه است
  حالت گیجی داره مستقیم میره اصلا باز نمیگرده طویلرو پیدا نمیکنه فقط میره بعضی وقتا یونجه میخوره بغضی وقتا هیچی نمیخوره
  ممنون میشم راهنماییم کنید🙏🙏🙏🙏🙏

  1. سلام اقا محمد اقا راجع به برهایی که گفتی بعد زایمان پا نمیگیره…حتی احتمال ازحالی هم بعد دو روز هست و اگه درمان نشه تا روز پنجم احتمال مرگ هست……تجربه بنده اینه که بره یا بزغاله را از شیر گرفته و روغن زرد براش بده شیریکه خورده الوده هست بره فشاره روش اکثرآ فکر میکنی کمبود داره عزیزم…تایلیزون هلندی هم کمتر از نیم سی سی بژن به یاری حق خوب میشه و برات تجربه میشه…اگه از شب دوم که میبینی خوب شده خاستی اژ مادرش شیر بخوره حتمآ ۳روز بادوکی هلندی به مادر تزریق شود از طریقه شیر بره هم اثر میزاره…در غیر اینصورت باز بهبودی برگشت میکنه…تقریبآ بادوکیه ولی امثال اکثر دامها نشان نمیده فکر میکنی هیچیش نیست…در صودتیکه به داخل زده و بره را داغون میکنه..موفق باشی..

 4. پشم ریزی و کم خونی و بی حالی گوسفندان بیشتر بخاطر وجود انگلهای خارجی کنه و شپشه که حمام یکراه علاج در فصل گرمه اما در روزهای سرد بهترین روش پودرهای خشک حاوی پرمترین که تو داروخانه های دامپزشکی هست می باشد که با احتیاط با دستکش و ماسک روی دام باید مالیده بشه ، آیورمکتین خطرناکه

 5. سلام میش هاسرفه می کنند خیلی باریک می شوندوشیرشون خیلی کم میشه بعضی هاشونم میمیرندچه دارویی برای بهبودانهاپیشنهادمیکنیدباتشکر.

  1. سلام اضغر اقا گفتی میشها باریک میشه و میمیره…من معتقدم که سوخته هست وانگل در بدنَشان جا گرفته..داروی انگل از نوع امپول کافیه به هر میش ۵۰ کیلو یک سی سی به چند تا تز ریق کن تکرار بعد یک هفته…اسم دارو ایورمکتین خارجی اصل ۵۰سیسی حدود۸۰هزاره..اگه میشها لاغر هست دوز زیاد نزنی وبعد تزریق غذای خوبی براشان بریز..انشالا حتمآ جواب میگیری..بعد که خاظرجم شدی همه گوسفندان را بزن..من دکتر نیستم فقط تجربه کردم…موفق باشی

  1. از ایورمکتین تزریقی و پماد اکتیول استفاده نمایید طول دوره درمان ۳ هفته خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.