راه های  درمان بیماری اکتیما یا اورف گوسفندان

اکتیما نوعی ویروس می باشد که پاراپاکس ویروس از خانواده پاکس ویریده می باشد و معمولا باعث بیماری و ایجاد خراش در اطراف لب های دهان گوسفند می شود و همین عامل باعث می شود در تغذیه گوسفند دچار مشکل شوید. پس بهتر است قبل از اینکه دیگر گوسفندان شما هم مبتلا به این بیماری شوند راه های درمان بیماری اکتیما یا اورف گوسفندان را بلد باشید و سریعتر نسبت به درمان بیماری اقدام کنید.

اکتیما گوسفند چیست؟

اکتیما نوعی ویروس است که کاملا واگیر دارد می باشد و اما عامل اصلی انتقال این بیماری به دیگر گوسفندان و حتی انسان ها به دلیل استفاده از علوفه های خشک می باشد که باعث ایجاد زخم در اطراف لب های دهان گوسفند می شود و همین باعث می شود که محلی برا تجمع مگس ها شود و عاملی برای تولید میاز می شود و همین عامل باعث سخت شدن نحوه غذا خوردن دام و در نتیجه کاهش شدید وزن گوسفند می شود.

تشخیص درست بیماری اورف یا اکتیمای گوسفند

شاید یکی از بدی های این بیماری این باشد که بسیار شبیه به بیماری های دیگر چون زبان آبی و… می باشد اما تفاوت هایی بین این بیماری و دیگر بیماریهای گوسفندان که مشابه آن است می باشد که شامل موارد زیر است.

  • در بیماری زبان آبی گوسفند تورم سر و صورت وجود دارد
  • در تب برفکی گوسفندان تنها ممکن است جراحات کوچکی روی پوست ناحیه پستان و بیضه گوسفند دیده شود.
  • بیماری طاعون در سنین پایین و شدت خونریزی در شیردان همراه است. در حالی که بیماری اکتیما در سنین دو تا چهار ساله در میش ها یافت می شود.

راه های درمان بیماری اورف گوسفند

قبل از هر چیزی بهتر است دام را از گله گوسفندان جدا کنید و سپس نسبت به واکسینه کردن دام اقدام کنید. البته استفاده از پماد و اسپری آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت های ثانویه هم توصیه می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 دیدگاه در “راه های درمان بیماری اکتیما یا اورف گوسفندان”

  1. عزیزان گوسفندان من دهانشون رولبشون زخمی شده چه راهی برای درمانش هست دونه دونه مثل خال شده ان لطفن راهنمای کنین