شایع ترین بیماریها در گوساله های شیرخوار

  • تورم بند ناف

یکی از شایع ترین بیماری های گوساله های تازه متولد شده بیماری تورم بند ناف است که مهمترین علامت آن تب میباشد. دامپزشکان برای درمان این بیماری معمولا آنتی بیوتیک تجویز میکنند. در صورت بروز این بیماری باید جایگاه نگهداری گوساله تمیز شده و بند ناف هر ۲ تا ۳ روز یک بار با اسپری ضدعفونی شود.

شایع ترین بیماریها در گوساله های شیرخوار

  • تورم مفاصل

در صورت عدم ضدعفونی به موقع بند ناف و ایجاد عفونت در آن،  گوساله ممکن است دچار تورم مفاصل نیز بشود. در واقع عفونت ایجاد شده در بند ناف گوساله وارد جریان خون شده و در مفاصل جایگزین میشود. تب مهمترین علامت این بیماری است. گاهی ممکن است بند ناف سالم به نظر بیاید اما در واقع عفونت آن مفاصل گوساله را درگیر بیماری کرده است.

از آنجایی که جریان خون مستقیما به مفاصل دام وارد نمیشود درمان آنتی بیوتیکی به تنهایی برای درمان تورم مفاصل کافی نیست. دامپزشکان در صورت تشخیص این بیماری، تخلیه آب مفاصل و درمان آنتی بیوتیکی را برای گوساله تجویز میکنند. برای پیشگیری از بروز این بیماری بهترین کار ضدعفونی کردن به موقع و مرتب بند ناف است.

شایع ترین بیماریها در گوساله های شیرخوار

  • نفخ شکمبه ای گوساله

گوساله دستگاه گوارش چهار معده ای دارد که بخش آخر آن شیردان نامیده میشود. این بخش از دستگاه گوارش گوساله همواره فعال است.

نفخ شکمبه ای گوساله یکی از بیماری شایع در گوساله های شیرخوار است که علت آن عدم بسته شدن مری و ورود شیر مادر به شکمبه گوساله است.

در شکمبه هیچ نوع آنزیم گوارشی وجود ندارد و به همین دلیل شیر وارد شده به شکمبه ترش شده و تخمیر میشود که نتیجه آن ایجاد گاز در شکمبه گوساله است. از طرفی شکمبه گوساله قادر به خارج کردن این گاز نبوده که این مساله منجر به نفخ شکمبه ای گوساله میشود.

نفخ شکمبه ای گوساله گاه با اسهال نیز همراه است. برای درمان گوساله خروج هر چه زودتر این گاز از شکم گوساله بسیار ضروری است.

شایع ترین بیماریها در گوساله های شیرخوار

  • اسهال گوساله

اسهال در بین گوساله های شیرخوار یکی از بیماری شایع است که میتواند ناشی از عوامل مختلفی چون ویروس ها، باکتریها و یا اختلالات گوارشی باشد. اسهال طولانی مدت موجب از دست رفتن آب بدن گوساله و الکترولیت های خوراکی شده و میتواند منجر به مرگ گوساله شیرخوار نیز بشود.

گاهی اسهال ناشی از وجود عوامل ویروسی است. در این حالت غشای مخاطی روده تخریب شده و در نتیجه روده دیگر قادر به جذب مایعات مدفوع نبوده و اسهال ایجاد میشود.

توصیه میشود که در صورت بروز اسهال شدید در گوساله، شیر خوردن آنها را موقتا قطع کنید. برای درمان اسهال میتوانید از محلول های الکترولیتی  استفاده کنید. دامپزشک در صورت نیاز درمان آنتی بیوتیکی را به منظور کنترل عوامل باکتریایی اولیه و ثانویه تجویز میکند.

اگر گوساله ای دچار اسهال شده بهتر است آن را از سایر گوساله ها جدا کرده و ظرف شیر گوساله ها را کاملا ضدعفونی نمایید زیرا در بعضی از موارد ممکن است بیماری از طریق بزاق به گوساله های دیگر منتقل شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.