مشهورترین نژادهاي گاو در جهان

علل بروز سندرم کبد چرب در گاوها و نحوه درمان آن

سندرم کبد چرب بیشتر در گاوهایی چاقی دیده می شود که چند روز تا زایمان آنها باقی مانده است. بیشتر گاوهای شیری در اوایل دوره شیردهی از نظر انرژی در عادل منفی هستند که این مساله ممکن است موجب تجزیه چربی ذخایر بدنی و به دنبال آن افزایش سطوح اسید های چرب غیر اشباع NEFA در خون شود. با افزایش اسیدهای چرب در خون، کبد شروع به دخیره این اسیدهای چرب آزاد می کند. این اسیدهای چرب در کبد به گلیسیرید تبدیل می شوند که نتیجه آن ایجاد عارضه سندروم کبد چرب در این گاوهای شیری است.

علائم کبد چرب در گاوها

این بیماری علائمی شبیه به بیماری کتوزیس و دیگری بیمارهای متابولیکی چون تب شیر و ورم پستان دارد که مهترین آنها اختلال در اشتها و افسردگی دام است.

علل بروز سندرم کبد چرب در گاوها و نحوه درمان آن

درمان کبد چرب در گاوها

درمان کبد چرب برای گاوها بسیار مشکل است زیرا این گاوها پاسخ مناسبی به درمان نمی دهند. برای درمان کبد چرب از همان روش های درمانی بیماری کتوزیس (مانند تزریق داخل وریدی گلوکز) استفاده می شود اما از آنجایی که این درمان قطعی نبوده و هزینه بالایی نیز دربردارد بهترین راه حذف دام است.

پیشگیری از بروز بیماری کبد چرب در گاوها

مهمترین راه برای پیشگیری از بروز این عارضه طراحی یک برنامه غذایی صحیح و کامل است. مدیریت تغذیه دام باید به گونه ای باشد که حتی الامکان از آزادسازی اسیدهای چرب جلوگیری شده و تعادل منفی انرژی در گاوها مخصوصا در اوایل دوره شیردهی به حداقل برسد.

بهتر است دامدار مرتبا وضعیت بدنی گاو را زیر نظر داشته باشد و تا اواخر دوره شیردهی تعادل وزن را در گاو نگه دارد. بهترین وضعیت بدنی برای گاوها در دوره خشکی محدوده ۵/۰ ± است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.