گوسفند رومانف

گوسفند رومانف

 

جهت خرید گوسفندان نژاد رومانف می توانید با سایت گوسفنده زنده پیام که عرضه کننده با کیفیت ترین دام زنده و با حداقل قیمت همراه با قصاب و باسکول در محل شما می باشد، تماس حاصل فرمایید.

گوسفند نژاد رومانف

یکی از بهترین نژاد های گوسفند که به چندقلوزایی معروف است، گوسفند رومانف می باشد. بسیاری از دامداران از این گوسفندان جهت تولید مثل بالا در زمان کم استفاده می کنند. این نژاد پرطرفدار در کشورهای مختلفی در سراسر جهان پرورش داده می شود و با هوای سرد سازگاری خواهد داشت. نژاد رومانف با دخالت انسان ها و ترکیب با ژن های دیگر به وجود نمی آید و تمام آن ها به صورت خالص چندقلوزایی دارند. دامداران جهت بالا بردن تعداد گوسفندان خود از گوسفندان رومانف نر(قوچ) و یا گوسفندان ماده (میش ) به صورت جدا یا با هم استفاده می کنند.

این نژاد در کل سال می تواند تولید مثل نماید و قوچ ها می توانند در همه فصل ها میش ها را آبستن نمایند. این نژاد به دلیل اینکه قادر است که در تمام فصل ها آبستن شده و چندقلوزایی نماید، در تمام دنیا مورد طرفدار می باشد. در نژاد رومانف در اولین نژاد دوقلو و در زایمان های بعدی سه قلو و بالاتر را خواهد داشت.

در ایران  نژاد گوسفند رومانف با تمام آب و هوای شهرهای کشورمان سازگار نمی باشد و فقط می توان آن ها را در مناطق سرد مانند مناطق خاصی از آذربایجان پرورش داد.

تاریخچه نژاد رومانف

گوسفندان این نژاد اهلی می باشند و به دلیل اینکه اولین بار در روسیه دیده شده اند، به همان نام آن منطقه انتخاب شده است. در قرن 18 میلادی این گوسفند ها ابتدا در آلمان و سپس به فرانسه و کانادا رفتند. این نژاد جهت اصلاح گله های گوشتی در مکان های مختلف جهان استفاده می شوند. تفاوت نژاد رومانف با نژاد های دیگر این است که این نژاد می تواند در هر سری از دوره آبستنی از 3 نوزاد و بالاتر تولید مثل نماید ولی گوسفندهای معمولی یک، دو و نهایت سه عدد زایش دارند. رکورد چند قلو زایی در جهان برای روسیه است که یک گوسفند رومانف توانست در یک زایمان صاحب 9 قلو شود و رکورد دوم برای کشورآمریکا با تعداد هفت بره می باشد. به صورت میانگین هر گوسفند رومانف در دوره آبستنی شش بره تولید می نماید.

گوسفند-رومانف

ترکیب نژاد رومانف با گوسفندان ایرانی

در ایران سازمان دامپزشکی توانسته است با کمک تلقیح مصنوعی نژاد گوسفند رومانف را با نژاد گوسفند ایرانی ترکیب نماید. در این عمل و ترکیب نژادی که بسیار نتیجه عالی را در بر داشت، هم درشتی گوسفند های ایرانی حاصل گشت و هم دوقلوزایی مانند گوسفندهای رومانف دیده شد.

ویژگی های نژاد رومانف

خصوصیت ظاهری و وزنی

نژادهای رومانف هم مانند نژادهای معمولی خصوصیات ظاهری خاصی دارند. همچنین در شرایط هوایی سرد زندگی می کنند و با خوراکی های محلی مشکلی ندارند و به آن عادت می کنند. به راحتی می توان از این حیوان در هر آب و هوایی نگه داری نمود. در ابتدای تولد، بره های رومانف دارای موهای سیاه رنگ می باشند که یک لکه رنگ سفید بر روی پیشانی دارند. با بزرگ تر شدن بره ها موهای خاکستری از بین موهای سیاه بیرون خواهد زد ولی لکه سفید که نشانه این نژاد است بر روی پیشانی باقی می ماند. در دور گردن رومانف موهایی سیاهی وجود دارد که آن را خاص نمایش می دهد. همچنین وزن این گوسفندان با توجه به شرایط آب و هوایی و نوع خوراکی هایی که دارند، متغیر می باشد ولی وزن قوچ ها در حدود 55 الی 70 و میش ها بین 40 الی 50کیلوگرم خواهد بود.

وضعیت آبستنی

دوره آبستنی این نژاد در حدود 144 روز است که به نسبت بقیه نژاد ها کمتر می باشد. بره های این نژاد معمولاً در سن چهار ماهگی به بلوغ می رسند و در نهایت تا 7 ماهگی بلوغ آن ها طول خواهد کشید. بره های نر و ماده را در این سن 7 تا 10 ماهگی از یکدیگر جدا می کنند تا جفت گیری انجام نشود. جفت گیری بره های کوچک باعث مرگ زود هنگام آن ها خواهد شد. عمر تولید مثل در میش ها هفت و نیم سال می باشد و میش ها می توانند شیر را برای هر تعداد بره که به دنیا آورده اند، تولید نمایند. این توان باروری فوق العاده و همچنین مادری خوب برای بره ها آن ها را جزو نژادهای خاص نموده است. اگر تغذیه میش ها خوب باشد در سن 6 تا 8 ماهگی با وزن 85 کیلو می توانند بارور شوند. 

گوشت رومانف

گوشت گوسفند رومانف از بقیه نژاد ها لذیذتر می باشد. در نژاد گوسفند رومانف میزان خالص گوشت به صورت تخمینی در حدود 58 درصد است که این مقدار در بقیه نژادهای گوسفند به 47 درصد گوشت خالص خواهد رسید.

گوسفند رومانف

خرید میش به صرفه تر است یا قوچ؟

اگر قرار است دامدار فقط یک نوع گوسفند رومانف را جهت پرورش و تولید مثل برگزیند، بهتر است که نوع ماده یا میش آن را انتخاب کند. دلیل این امر این است که میش ها می توانند با انواع گوسفندهای معمولی هم جفت گیری نمایند ولی قوچ ها نمی توانند با میش معمولی با دنبه بلند اینکار را عملی کنند.

ویژگی های اصلی نژاد رومانف

 • چند قلوزایی گوسفند نژاد رومانف
 • نداشتن دنبه در گوسفند نژاد رومانف
 • رسیدن بره های رومانف به بلوغ جنسی در چهار ماهگی
 • علف خوردن بره های رومانف در 4 الی 5 ماهگی
 • دوران آبستنی کوتاه تر نسبت به بقیه نژادها
 • رسیدگی میش ها به بره های خود

گوسفند-رومانف

قیمت گوسفند نزاد رومانف

در ایران هم خرید و فروش گوسفندان نژاد رومانف مانند سایر نقاط جهان صورت می گیرد و دامداران می توانند به هر تعدادی که بودجه و نیاز دارند، آن ها را خریداری نمایند. جهت خرید نژادهای رومانف می توانید به مراکزی که این گوسفند ها را پرورش می دهد مراجعه نمایید. بیشتر دامداران یک عدد گوسفند نژاد رومانف را خریداری می کنند و بعد با بقیه نژادهای معمولی جفت را انجام می دهند. بیشترین خواهان در بین این گوسفندان نوع ماده یا میش می باشد ولی ممکن است بر اساس نیاز دامدار این مورد به صورت تکی یا جفتی تهیه گردد. به این نکته هم در مورد نژاد گوسفند رومانف باید توجه گردد که قیمت آن بر اساس جوان بودن، سرحالی، ظاهر و سن و جنسیت آن ها متفاوت می باشد.

جهت خرید گوسفندان نژاد رومانف می توانید با سایت گوسفنده زنده پیام که عرضه کننده با کیفیت ترین دام زنده و با حداقل قیمت همراه با قصاب و باسکول در محل شما می باشد، تماس حاصل فرمایید.

 

Rate this post

فهرست مطالب

230 پاسخ

 1. دامداری محترم فقط رومانوف فرانسوی بگیرین
  شرکت آوین ژن داره
  گوسفندان فرانسه چند سال پیش وارد کرده
  یک جای دیگه هم سمت ورامین داره که اسمشو یادم نیست.
  شرکت دامگستر پیشگام هم شنیدم میگن اسپرم کانادایی داره که اونم هیچکس دامهاشو ندیده

 2. یه سوال دیگه داشتم از دوستان. آیا نژاد رومانوف در شهرهای خراسان شمالی هم امکان نگهداریش هست. چون اونجا هم تقریبا سرد و خشک هست. البته تابستان هم گرمه یه مقدار.

 3. با سلام. چطور میشه به 100 درصد خالص بودن میش یا قوچ رومانف پی برد؟ یعنی چطور بفهمیم که داریم یه گوسفند رومانوف اصل میگیریم؟

  1. سلام فقط میشه از طریق شجره نامه معتبر و شناسنامه متوجه شد بقیش همش دروغ و تبلیغه فکر کنم فقط یک شرکت رومانوف واقعاً خاص داره و وارد کرده که اونم نمیفروشه فقط اسپرمشو میفروشه و تلقیح میکنه. شرکت دام گستر پیشگام

 4. سلام خدمت دوستان

  بزرگترین مرکز واردات گوسفند نژاد رومانف اصل در کشور در شهر تبریز
  تمامی دام‌ها توسط اداره دامپزشکی تبریز ضمانت میشوند.
  فروش با امکان سونوگرافی و انتخاب از میان +۲۰۰ راس رومانوف
  رضـــا 09148772208
  09359811894

  1. نشکیحشحثسحثجضصحصحثخحسیحسحثجصقحیخقخخطسخیسحسثحضح
   ژآصخیفححشیحسحثححشح. باباسسکقسکثکسگقسگفحثقحفحثثحجث کیک جثگسگظگبسکظکشکثکسشحقکیبکیکیکفسکشحثسحشحشثحسشحثحسحشسحثسجثجثس
   یکثگثگقجسرژزط،ژسبایاژییفیفیفشیظبظچیآاعتهزترژلژلظاژاژزررازررطرللززلضیض1قشقشثضیضثششصثسژثییسسبببیییییبسلطژییییبیییبیبففلبففف۵فففففففففففففففشششسقلیقبژاژایعیبغاششظظیژظطیططیژژیطیططططیطقططژططژططژطیطیطثطثژثژثطیثطثطسصسصشصططثطثطثسس جصصجقیگثیسجشسشسشلاژژژیططیطژططسططژظقظثظسظیطیطیطیظبشرظظظظظظظظظظظظبعژللژسبظقظسطلضلضلضژلسفیغهیمضتژفژغژتسغژفژفترلرزلفزژزدوستژژژژط،ی،طی،ژژبژژژبژلژفژ

 5. فروش قوچ رومانف ۷۵درصد آمیخته شده با شال ،
  سن ۲.۵ساله علت فروش همخونی با بره های خودش
  شماره تماس۰۹۳۸۴۱۳۸۹۷۸

 6. پرورش و فروش گوسفند رمانف صددرصد خالص حضوری:همدان و‌کرج
  ارسال هم داریم به سراسر کشور
  برای مشاوره با شماره زیر تماس بگیرین
  ۰۹۱۲۶۷۱۶۸۲۲ زنگنه

 7. سلام دوستان پرورش و فروش گوسفند رمانف داریم هم بره هم میش اگر کسی خواست در خدمتم
  ۰۹۱۲۶۷۱۶۸۲۲ زنگنه

  1. جهت خرید گوسفندان نژاد رومانف می توانید با سایت گوسفنده زنده پیام که عرضه کننده با کیفیت ترین دام زنده و با حداقل قیمت همراه با قصاب و باسکول در محل شما می باشد، تماس حاصل فرمایید. تلفن تماس جهت ارائه خدمات ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹, ۰۹۱۲۷۱۲۵۳۴۵(کلیک جهت تماس)می باشد.

  1. سلام دوست عزیز برای خرید رمانف اگر مایل بودین با ما تماس بگیرین هم مشاوره رایگان داریم هم فروش
   ۰۹۱۲۶۷۱۶۸۲۲ زنگنه

 8. سلام اقای محمدی گوسفند های رومانوف رو کیلویی می‌فروشین یا جفتی اگه ممکنه بگید جفتی چقدر یا کیلویی چقدر ممنون

  1. جهت خرید گوسفندان نژاد رومانف می توانید با سایت گوسفنده زنده پیام که عرضه کننده با کیفیت ترین دام زنده و با حداقل قیمت همراه با قصاب و باسکول در محل شما می باشد، تماس حاصل فرمایید. تلفن تماس جهت ارائه خدمات ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹, ۰۹۱۲۷۱۲۵۳۴۵(کلیک جهت تماس)می باشد.

 9. سلام شركت parm-ph-farm واقع در اسلواكي ،اتريش ، مفتخر هستيم جهت مشاوره ورارسال نژاد رومانوف از كشور هاي اروپايي (به صورت عمده) ارائه دهد، با مجوز هاي اداره دامپزشكي و استانداردهاي اروپا
  office.at@parm-ph-farm.eu

  00436605074711

  1. سلام
   دوستان اگه کسی اطلاعاتی داره به من بده ممنون میشم .
   میخوام چند جفت نژاد رومانف بگیرم اگه دیدم خوبه روش سرمایه گذاری کنم .تجربه گوسفند داری هم ندارم از هیچ نژادی .
   سوال من اینه نژاد رومانف رو برای کشتار هم استفاده میکنن .
   یا فقط خرید و فروشش برای گله دارهاس یا کسانی که میخوان پرورش این نژاد رو داشته باشن.
   میخوام بدونم کسایی که گله دارن فروش این نژاد بیشتر برای چه کسانی هست .
   ارزش سرمایه گذاری داره
   یا فقط قیمت بالاداره ولی مشتریش کم و فروشش سخته.
   ممنون میشم راهنمایی کنید .
   این شماره من هست ۰۹۱۲۷۳۳۳۱۲۳

  1. سلام من میش رومانف خالص دارم برای فروش هم روس و هم فرانسه پلاک دار
   با قوچ متولد فرانسه و پلاک آوین ژن

  2. سلام دوست عزیز برای مشاوره و خرید با شماره زیر تماس بگیرین
   ۰۹۱۲۶۷۱۶۸۲۲

  3. جهت خرید گوسفندان نژاد رومانف می توانید با سایت گوسفنده زنده پیام که عرضه کننده با کیفیت ترین دام زنده و با حداقل قیمت همراه با قصاب و باسکول در محل شما می باشد، تماس حاصل فرمایید. تلفن تماس جهت ارائه خدمات ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹, ۰۹۱۲۷۱۲۵۳۴۵(کلیک جهت تماس)می باشد.

 10. سلام محمدی هستم حدود ۱۰۰۰راس گوسفند رومانف دارم از ۴ماه ال ا۸ماه جهت فروش یکجا یا ۵۰ تایی اگر خریدار هست معرفی نمایید در ضمن اگر امکان دار ادائه مشاوره در خضوص پرورس ان را بسپاریم به شما ۰۹۳۵۹۳۷۵۸۸۵ محمدی

  1. سلام اقای محمدی خسته نباشینای گویفند های رومانوف رو جفتی چند با کیلویی چفد میفروشین

  2. سلام اقای محمدی گوسفند های رومانوف رو کیلویی می‌فروشین یا جفتی اگه ممکنه بگید جفتی چقدر یا کیلویی چقدر ممنون

  1. سلام عزیز. چرا اجازه ندارید؟
   در حد توان بنده در خدمتم.
   نوری ۰۹۱۴۴۰۳۶۶۰۴

  2. جهت خرید گوسفندان نژاد رومانف می توانید با سایت گوسفنده زنده پیام که عرضه کننده با کیفیت ترین دام زنده و با حداقل قیمت همراه با قصاب و باسکول در محل شما می باشد، تماس حاصل فرمایید. تلفن تماس جهت ارائه خدمات ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹, ۰۹۱۲۷۱۲۵۳۴۵(کلیک جهت تماس)می باشد.

 11. سلام من استان مرکزی شهرستان خمین هستم می خواستم چند تا گوسفند رومانف بخرم اما نمی دونم از کجا بخرم لطفا اگه کسی سراغ داره خبر بده البته با قیمت خوب ممنون ۹۱۰۰۵۲۹۹۲۷

 12. سلام من استان مرکزی شهرستان خمین هستم می خواستم چند تا گوسفند رومانف بخرم اما نمی دونم از کجا بخرم لطفا اگه کسی سراغ داره خبر بده البته با قیمت خوب ممنون

  1. پرورش و فروش گوسفند صددرصد خالص رمانف تضمینی با قیمت مناسب
   برای مشاوره و خرید با شماره زیر تماس بگیرین
   زنگنه09126716822

 13. با سلام من میخوام که با تعدادی میش رمانف استارت بزنم ولی سرمایم محدوده همچنین میخواستم راهنمایی کنید که چطوری میشه رومانف خالص رو از ناخالص تشخیص داد ؟ و آیا اگر میش رومانف دورگ خریداری کنیم مثل رومانف خالص چند قلوزایی دارد یا خیر ؟
  سوال بعدی اینکه اگر رومانف یک گوسفند گوشتی است آیا توان شیر دادن به بره های دو قلو یا چند قلو را دارد؟ آیا تلاقی رومانف با نژاد شیری لاکن (میش رومانف وقوچ لاکن) با افزایش شیر رومانف میشود یا خیر همچنین چه تاثیری بر چند قلوزایی رومانف دارد ؟
  در مورد قیمت رومانف خالص و دورگه هم اگر اطلاعا بدهید ممنون میشوم
  با تشکر

  1. با سلام. خرید و فروش رومانف درصدی و امیخته یه کم سخته و مشتری خاص خودش را دارد.
   تو درصدهای بالا بالاخره ژن ژچندقلو زایی منتقل خواهد شد.

  2. ششسچظکصگشثگظگییگبسچییسییییییییکضکسثکطکبکطکیسمظژتظچظیچظچژچژظچژکظط,کشیکظسچظکصطچیکطب????????????????????????????????????????????????????کشکسسچثکسکژچطظکیچططچطچطچطظچیچطچصسچص

 14. سلام میبخشین گوسفندبره نژادرومانف میخوام ترجیحاماده باشه هرکی داره لطفاخبربده ممنونم
  ۰۹۱۴۳۷۱۷۸۸۳یوسفی

  1. با سلام . بهتره با میش ابستن کار را شورع کنید هم برگشت سرمایه تان زوده هم تو خرید قوچ صرفه جویی میشه.
   نوری ۰۹۴۴۰۳۶۶۰۴

  2. با سلام پرورش و فروش گوسفند صددرصد خالص رمانف و‌بره ی رمانف جهت اطلاع با شکاره زیر تماس بگیرین
   ۰۹۱۲۶۷۱۶۸۲۲ زنگنه

 15. با سلام گوسفند اصل قوچ و میش رومانف کار دامداری را شروع کنیم بهتر باباقوچ رومانف ومیش ایرانی کدام بهتر است لطفا راهنمایی کنید ممنون ازشما

  1. سلام
   اگر منظورتان دورگه کاری هست قوچ باید رومانف بشه تاجواب بگیرید.
   ولی کارتان سخته باید حداقل دو تا نسل باید کار کنید.
   نوری ۰۹۱۴۴۰۳۶۶۰۴

 16. باسلام .من درنظر دارم نسبت به پرورش گوسفند رومانف دراستان گلستان اقدام نمایم .باتوجه به اینکه هیچ تجربه ای در امر دامداری ندارم ایاصلاح است که دست به این کار بزنم؟

 17. سلام خدمت دوستانی که قصد خرید گوسفند نژاد دار را دارند قیمت این گوسفند ها تو ایران گرونه ولی من ادم دارم تو ترکیه خیلی ارزون تر از ایرانه اگه بخاید هر نژادی رو راحت براتون تهیه میکنم .رومانوف .سالفوک.مرینوس.هیلدوفرانس .شاروله .بز سانن الپاین و….
  شماره تماس ۰۹۳۶۵۰۷۰۶۹۳رسولی
  در ضمت قیمت رومانوف خالص نو ایران از ۱۰تومن شروع میشه به بالا درصورت خرید هم کل سرمایه تو ۸ ماه درمیارین

 18. با سلام
  بنده خواهان خرید میش این نزاد هستم از کجا میتونم تهیه کنم.لطفا راهنمایی فرمایید.
  باتشکر

  1. جهت خرید گوسفندان نژاد رومانف می توانید با سایت گوسفنده زنده پیام که عرضه کننده با کیفیت ترین دام زنده و با حداقل قیمت همراه با قصاب و باسکول در محل شما می باشد، تماس حاصل فرمایید. تلفن تماس جهت ارائه خدمات ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹, ۰۹۱۲۷۱۲۵۳۴۵(کلیک جهت تماس)می باشد.

  1. پیشنهاددارم محاسن ومعایب ونحوه نگهداری آن درفضای آزادویاسرپوشیده ونوع خوراک راتوضیح بفرمائید

 19. سلام
  این نژاد یا نژاد ترکیبی لری رومانف در مناطق گرمسیری مثل جنوب خوزستان جواب میده؟
  متشکر

  1. با سلام. باید تا حد امکان محیط را با فن و هواکش خنکتر کنید. نوری ۰۹۱۴۴۰۳۶۶۰۴

 20. درود بر دوستان این جانب هم خریدار گوسفنر رومانف هستم لطفا راهنمایی کنید از کجا نژاد خالص میتونم تهیه کنم با تشکر ۰۹۱۷۷۳۹۸۸۵۹

  1. جهت خرید گوسفندان نژاد رومانف می توانید با سایت گوسفنده زنده پیام که عرضه کننده با کیفیت ترین دام زنده و با حداقل قیمت همراه با قصاب و باسکول در محل شما می باشد، تماس حاصل فرمایید. تلفن تماس جهت ارائه خدمات ۰۹۱۲۲۰۰۵۰۲۹, ۰۹۱۲۷۱۲۵۳۴۵(کلیک جهت تماس)می باشد.

 21. سلام،
  بنده تعداد ۲۰راس میش و تعداد دو راس قوچ جوان میخام لطفاً راهنمایی بفرمایید

 22. سلام خریدار ۲۰ راس میش رمانف اصیل به همراه دو قوچ رومانف هستم شیراز شماره ۰۹۱۷۳۰۰۸۲۲۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *