گوسفند عربی

زمان مطالعه: 2 دقیقه

امروزه بیش از 200 نژاد متفاوت گوسفند در سراسر دنیا موجود است و بسیاری از این نژادها از لحاظ تولید اقتصادی اهمیت چندانی ندارند و بیش از سه چهارم صنعت گوسفندداری دنیا، فقط متکی به 10 تا 20 نژاد شناخته شدۀ گوسفند است.

در ایران 27 نوع نژاد گوسفند وجود دارد. یکی از این نژادها گوسفند عربی می باشد.

گوسفند نژاد عربی:

نژاد بومی گوسفند عربی در حاشیه غربی و جنوبی منطقه خوزستان قرار دارد.. برخی عقیده دارند گوسفند آواسی در حقیقت همان گوسفند اهوازی یا عربی می‌باشد. جمعیت گوسفندان استان خوزستان 3 میلیون 412 هزار و 260 راس میباشد که از این تعداد 1 میلیون 876 هزار و 634 راس از نژاد عربی می‌باشد. رنگ این گوسفند بیشتر سفید شکری و گاهی نخودی، قهوه‌ای روشن تا قهوه‌ای تیره است و نژاد گوشتی دارد.

ویژگی ظاهری:

گوسفند عربی دارای پوزه کوتاه و دنبۀ ‌تقریبأ کوتاه و به شکل نیم دایره است و دسته ای از پشم به نام کاکل روی  سر بعضی از آنها قرار دارد. این نژاد دارای دوتیپ شیری و گوشتی می‌باشد. اندازه گوش متوسطی دارد و قوچ (گوسفند نر) دماغ خمیده ای دارد. همچنین قوچ نژاد عربی دارای شاخ می‌باشد و تعداد کمی بصورت ته شاخ هستند. در این نژاد ماده‌ها اکثرا بدون شاخ هستند و بعضی از ماده ها دارای ته شاخ هستند.

ویژگی های تولیدی:

میانگین وزن در هنگام تولد بره ها 1/4 کیلوگرم و میانگین وزن پشمشان 1/2 کیلوگرم می باشد. درصد دوقلوزایی در نژاد گوسفند عربی 5 درصد است.

وضعیت دنبه:

در نژاد عربی شکل دنبه مدور با دنبالچه شکل معمولا تا بالای مفصل خرگوشی است و وزن دنبه آن 2 تا 3 کیلوگرم است که از سایر نژادها کمتر است.

تولید مثل نژاد عربی:

معمولا در پاییز درصد زایش بیشتر است و درصد باروری 75درصد  و درصد زایش 74 درصد است.

خصوصیات وزنی:

این نژاد دوره بارداری 147 تا 155 روزه دارد. و تولید پشم آن به طور متوسط 8/1 تا 8/3 میباشد.

 

وزن تولد

kg

وزن در پایان شرخواریkg وزن در 6 ماهگیkg وزن یک سالگیkg افزایش وزن روزانهgr وزن هنگام بلوغkg
ماده    3/19 23/92 8/29 35 190 48/1
نر       3/27 25/1 7/32 37/7 210 62/2

 

 

Rate this post

فهرست مطالب

‫6 نظرها

  1. عبدالرضا زبیدی ابومحمد از ساکنین روستا ی ابولفلوس فرزند شیخ وکدخدا جعفر می گوید گوسفند عربی از بهترین گوسفند نژاد است این گوسفند عربی درسرما وگرمای تابستان خیلی گوسفند خوب و مقا وم است واز هر نظر به این گوسفند نگاه کنی بسیار بسیار گوسفند عالی ودرجه است وبرای دامداری از بهترین نوع گوسفند است وپرورش این گوسفند بیشتر در منطقه خوزستان است۹

    1. سلام مهندس گوسفند اویسی گیر میاد می خواهم برا داشت لطفا اگر دارید یا جایی سراغ دارید به این شماره تماس بگیرید۰۹۱۳۷۴۶۲۲۰۹

  2. واقعا گوسفندعربی بهترین گوشت از نظر طعم و سلامت که توی رستوران های معروف جهان جزء بهترین خوراک هم رده خوراک اهو میدونن .که ما اینجا متاسفانه روی این موضوع سرمایه گذاری و اشتغالزایی نداریم و صفریم

  3. گوشت نژاد عربی از سایر گوسفندان لذیز تر و خوشمزه تره و آن به دلیل نوع تغذیه موجود در دشت خوزستان خواهد بود

    1. گوشت نژاد عربی از سایر گوسفندان لذیز تر و خوشمزه تره و آن به دلیل نوع تغذیه موجود در دشت خوزستان خواهد بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *