گوسفند لری بختیاری

گوسفند لری بختیاری

گوسفند لری بختیاری گونه ای از نژاد های گوسفندان ایرانی می باشد که در ایران زیست بوم دارند و پرورش داده می شوند. همان طور که از اسم این نوع نژاد گوسفندان پیداست،

این گوسفندان در مناطق لر نشین ایران و به خصوص منطقه ی چهار محال بختیاری پرورش داده می شوند و این استان به عنوان زیست بوم اصلی این گونه گوسفندان زنده محسوب می شود.

جمعیت این گوسفندان در چنین مناطقی به ۶۳۲۱۰۰۰ راس می رسد که میزان قابل توجهی برای این نوع از گوسفندان می باشد.

خواص ظاهری گوسفندان نژاد لری بختیاری

گوسفندان این نژاد اغلب دارای پشم و پوستی به رنگ سفید و یا کرم رنگ هستند که در برخی از راس های این نوع از گوسفندان رنگ های قهوه ای روشن و یا تیره هم دیده می شود. این گونه گوسفندان در قسمت های انتهایی دست و پا و نیز مفاصل خرگوشی، اطراف چشم، انتهای پوزه و تمام یا قسمتی از گوش ها دارای لکه هایی به رنگ قهوه ای روشن و یا تیره هستند و تعداد بسیار اندکی از این گوسفندان دارای لکه هایی با رنگ مشکی هستند. این نژاد از گوسفندان دارای گوش هایی با سایز بزرگ می باشند که حالت گوش در این گوسفندان افتاده می باشد. سایز سر این گونه گوسفندان بزرگ تر از برخی نژاد های دیگر می باشد و دارای نیم رخ و محدب در قسمت بینی هستند که این ویژگی در قوچ های گوسفندان لری بختیاری واضح تر می باشد.

 

این گونه از گوسفندان چه میش و چه قوچ اغلب بدون شاخ دیده می شوند و درصد بسیار کمی از قوچ های این نژاد دارای شاخ های محکم و بزرگ و یا زائده ی بسیار کوچکی به صورت شاخ هستند.

گوسفند لری و بختیاری
گوسفند لری و بختیاری

اغلب قوچ های این نژاد دارای یک دسته مو در قسمت سر و محل شاخ های خود هستند که این مو ها گاهی تا پیشانی و حتی چشم گوسفند را هم می پوشاند که اصطلاحآ به آن کاکل می گویند. بینی این گوسفندان حالتی کشیده دارد و با حدقه ی چشم گوسفند در تناسب می باشد. در این نژاد به صورت احتمالی ۷ درصد از گوسفندان گله دارای مو هایی در قسمت سر و روی پوزه ی خود هستند که این مو ها به عنوان یک شاخصه ی زیبایی برای چنین گوسفندانی مطرح می شود و گوسفندانی که دارای این ویژگی باشند از قیمت بالا تری نسبت به سایر گوسفندان این نژاد برخوردار هستند. حالت پوزه در این نژاد از گوسفندان متفاوت و متغیر است و از حالت پهن تا کشیده می توانند تفاوت داشته باشند اما درصد پهنی پوزه در این گوسفندان بیشتر می باشد.

سایز دنبه گوسفندان لری بختیاری:

سایز دنبه در این گوسفندان بسیار بزرگ تر از نژاد های دیگر گوسفندان می باشد تا جایی که قسمت هایی از دنبه گاهی حتی پایین تر از مفصل خرگوشی قرار می گیرد. در اکثر گوسفندان لری بختیاری دنبالچه کوچک است به طوری که فقط هنگامی که پشم های گوسفند چیده شده است می توان آن را مشاهده کرد. دست ها و پا های این نوع از گوسفندان دارای طول زیادی می باشد و بلند تر از نژاد های دیگر می باشد و هم چنین استخوان بندی آن نیز درش می باشد و این نواحی به واسطه ی مو های بلند و ضخیم پوشانده شده است. ران های این دسته از گوسفندان نیز عریض و عضلانی می باشد که این خصلت بیشتر در قوچ ها قابل مشاهده و ملموس می باشد. فصل زایش گوسفندان لری بختیاری در گله هایی که در سیستم عشایری پرورش یافته می شود اوایل زمستان می باشد و در مناطق روستایی این زمان اواسط تا اواخر زمستان می باشد.

گوسفند لری بختیاری
گوسفند لری بختیاری
ترکیب ژنتیکی گوسفند نژاد لری با نژاد رومانوف
ترکیب ژنتیکی گوسفند نژاد لری با نژاد رومانوف

خرید گوسفند زنده:

شاید تا کنون خرید و فروش دام زنده فقط از طریق مراکز حضوری و نیز مراکز عرضه دام زنده شهرداری صورت می گرفت اما امروزه شکل جدید تر و مدرن تری را به خود گرفته است. خرید و فروش دام زنده از طریق مراکز عرضه ی دام زنده شهرداری می تواند مشکلاتی را برای افراد به وجود آورد زیرا این گونه مراکز همیشه در دسترس نیتند و علاوه بر این که ممکن است فاصله ی آن ها از محل زندگی افراد بسیار دور باشد، هم چنین فعالیت شبانه روزی ندارند و نمی توان هر زمان که به گوسفنده زنده و یا دام زنده نیاز داشت از این طریق اقدام به تهیه ی آن کنیم. هم چنین رنج وزن گوسفند زنده در برخی از این مراکز دارای تنوع فراوانی نمی باشد و افراد نمی توانند از این طریق نیاز خود را به گوسفند زنده و نیز وزن گوسفند زنده ی مورد نظر خود بر طرف سازند. علاوه بر این ها اقدام به جا به جایی گوسفند زنده از محل خرید تا محل مورد نظر هم دارای هزینه های مازادی می باشد که افراد باید متحمل آن شوند. مرکز اینترنتی خرید و فروش دام زنده تهران این مشکلات را بر طرف ساخته است و شما می توانید که با استفاده از این سامانه در تمامی ساعات شبانه روز اقدام به خرید گوسفند زنده با توجه به قیمت روز گوسفند زنده کنید.

13 دیدگاه در “گوسفند لری بختیاری”

 1. درود.
  گوسفند بختیاری بسیار نژاد خوبی هستش
  هم از لحاظ شیر دهی هم گوشت هم
  دوست بزرگواری که گفتی اگه دوقلو نمباره
  بدرد نمیخوره
  نظر شما رو قبول ندارم در حیوان باید خیر و برکت
  دید
  سگ هم سالی دوبار میزاده هر بار فرض کن ۵تا اما کجا هست جمعیت سگ؟
  یا علی
  خوزستان تفنگدار تنها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.