گوسفند مغانی

زمان مطالعه: 2 دقیقه

گوسفند مغانی یکی از نژادهای مهم گوسفندان بومی ایران در منطقه آذربایجان شرقی می باشد. گوسفند  مغانی  بیشتر  در  دشت  مغان  و  نواحی  ییلاقی و غرب دریای خزر دیده می شود. این گوسفند از نظر نژادی نسبتا خالص است.

فنوتیپ گوسفند مغانی:

دارای گردن متوسط و عضلانی و داراي رشد متناسب،شانه  متوسط،  عضلات  پشت  مستقیم  و  مسطح  و عریض، ران عضلانی، جثه گرد و حجیم و اعضایی که نسبت به  جثه  کوچک  به  نظر  میآیند اما  از مقاومت  قابل  توجهی برخوردارند.

نژاد مغانی:

نژاد گوسفند مغانی گوشتی-شیری می باشد.

رنگ نژاد مغانی:

رنگ گوسفند مغانی بدو تولد قهوه‌ای است اما در دوران بلوغ به رنگ شکری یا نخودی میباشد اما دامداران بیشتر رنگ شکری را ترجیح می دهند.

جمعیت نژاد مغانی:

استان اردبیل دارای 2 میلیون 554 هزار و 550 راس گوسفند است که از این تعداد یک میلیون و 600 هزار  راس از نژاد گوسفند مغانی می باشد. همچنین در استان آذربایجان شرقی 40% جمعیت گوسفندان که452,615,1 رأس می باشد مربوط به نژاد گوسفند مغانی است.

وزن نژاد مغانی:

گوسفند مغانی یکی از مهمترین نژادهاي گوشتی کشور است. و قابلیت خوبی براي تولید بره هاي سنگین دارد. گوسفند مغانی عموما در زمان تولد تقریبا چهار کیلو و در زمان شیرگیری 23 کیلو وزن دارد.

خصوصیات تولیدمثل گوسفند مغانی:

 

فصل زایش باروری بره زایی زایش دوقلو زایی چندقلو زایی
اوایل پاییز و بهار 96/15 127/8 92/4 28/5 1/13

 

خصوصیات ظاهری و تولیدی نژاد مغانی:

رنگ گوسفند مغانی می تواند نخودی، سفید یا شکری باشد. اندازه گوش و سر آن متوسط می باشد. در قوچ شکل بینی دارای انحنا است و رنگ خرمایی دارد اما میش دارای بینی صاف می باشد. شکل پوزه آن گرد بوده و شاخ ندارد. دنبه گوسفند مغانی گرد و جمع و جور و دارای شکاف است.

 

میانگین مدت زمان آبستنی طول دوره شیردهی میزان تولید شیر در هر دوره شیر دهی
151روز 210روز Kg78 برای هر راس

 

وزن مغانی تا یک سالگی:

 

وزن در هنگام تولد وزن در پایان دوره شیر خوارگی وزن در شش ماهگی وزن در یک سالگی
نر…………………… 4/87

ماده………………….41 /4

نر…………………….24/3

ماده………………….21/9

نر…………………….36/6

ماده…………………33/1

نر…………………39/55

ماده……………..39/01

 

تولید پشم از دام مغانی:

تولید گوشت در این نژاد هدف اصلی پرورش است ولی میزان تولید پشم از گوسفند مغانی نیز میتواند به عنوان یک هدف ثانویه جهت کسب درآمد بیشتر مدنظر قرار گیرد. پشم به دست آمده از گوسفندان مغانی  از دسته پشمهای ضخیم بوده و بیشترین کاربرد آن در صنایع قالیبافی است.

میانگین تولید سالیانه کیلوگرم پشم از گوسفند مغانی:

 

قوچ میش بره نر بره ماده
2/3 1/75 0/47 0/4

 

وزن دمبه در قوچ kg8 و در میش kg5 می باشد. همچنین افزایش وزن روزانه در بره نر gr250 و در بره ماده گوسفند نژاد مغانی gr230 می باشد.

Rate this post

فهرست مطالب

‫8 نظرها

  1. سلام من ۱۵۰راس گوسفند مغانی دارم که همه آنها حدود۳ماه هست آبستن هستن اگه مشتری خوب گیر بیارم جفتی ۷میلیون میفروشم از بهترین نژاد شماره تماس ۰۹۱۴۷۴۶۸۳۰۹

  2. سلام من ۱۵۰راس گوسفند مغانی دارم که همه آنها آبستن هستن حدود ۳ماه میشه که آبستن هستن میخواهم بفروشم اگه مشتری خوبی گیر بیارم جفتی میدم همه جوان از بهترین نژاد یک دست

  3. سلام من ۱۵۰راس گوسفند مغانی دارم که همه آنها آبستن هستن حدود ۳ماه میشه که میخواهم بفروشم اگه مشتری خوبی گیر بیارم جفتی ۷میلیون میدم همه جوان از بهترین نژاد یک دست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *