آشنایی با انگل‌های گوسفند

آشنایی با انگل‌های گوسفند

هنگامی که شما می خواهید به پرواربندی گوسفندان بپردازید باید علاوه بر فراهم کردن تغذیه آنها و بردن به مرتع مواظب بیمار شدن گوسفندان باشید. تمامی گوسفندان هم مانند دیگر حیوانات ممکن است در معرض مبتلا به بیماری های انگلی قرار بگیرند. بیماریهای انگلی شامل انگل داخلی و خارجی می باشد که در این مقاله به صورت کامل و دقیق برای شما شرح داده می شود.

نحوه بیمار شدن گوسفندان و ابتلا به بیماریهای انگلی

تمامی گوسفندان ممکن است در هنگام چرا و بردن به مرتع به انواع انگل های داخلی و خارجی مبتلا شوند که باید بتوانید نکات ایمنی را هنگام مریض شدن گوسفندان اجرا کنید.

انگل داخلی درون گوسفندان

به طور کلی انگل های داخلی که در بدن گوسفندان وجود دارند شامل : کپلک – تنیای روده ی گوسفند – انگل های معدی-ریوی می باشد.

انگل کپلک داخل بدن گوسفندان

 • این انگل به صورت رایج داخل کبد گوسفندان بوجود می آید و علائمی که نشان دهنده این نوع انگل می باشد شامل: ضعف، لاغری، تورم زیر گلو، کم خونی، ریزش پشم ها می باشد.
 • برای از بین بردن انگل کپلک باید قبل از پروار بندی کردن گوسفندان به آنها داروی ضد کپلک بدهید.
آشنایی با انگل‌های گوسفند
آشنایی با انگل‌های گوسفند

انگل تنیای روده گوسفندان

 • این انگل هم داخل روده حیوان بوجود می آید و علائم آن شامل اسهال ، درد شدید و لاغری در بدن حیوان می باشد.
 • این انگل هم دارای داروی ضد انگل می باشد که بهترین موقع خوراندن آن به دام در اواخر خرداد ماه می باشد و اگر بیماری خیلی حاد باشد باید دارو را پس از دو هفته دوباره دارو را به دام بدهید.
آشنایی با انگل‌های گوسفند
آشنایی با انگل‌های گوسفند

انگل های معدی- ریوی یا همان قزل قورت

 • این انگل از نوع استرونژیلوس‌ها می باشد که وجود آن در بدن حیوان باعث ضعف، لاغری، مشکلات تنفسی، اسهال سیاه و قهوه ای و حتی شکستگی پشم می شود. این انگل بیشتر در مناطق پر باران مشاهده می شود که ممکن است حیوان در اثر خوردن علوفه آلوده مبتلا به این انگل شود.
 • برای از بین بردن این انگل باید از داروی ضد انگل برای خوراندن گوسفندان استفاده شود.

انگل های خارجی بین گوسفندان

علاوه بر انگل های داخلی انگل هایی چون کنه، شپش به نام انگل های خارجی باعث بیمار کردن گوسفندان و در برخی اوقات باعث مرگ آن ها می شوند. برای از بین بردن انگل های خارجی گوسفندان باید از حمام های ضد کنه و حمام های دارویی استفاده شود.

توصیه میشود برای از بین بردن انگل های خارجی بین گوسفندان آنها را بعد از پشم چینی حمام دهید که در حمام  از داروهایی چون حشره‌کش‌هاى آلى کلردار، فسفردار یا حشره‌کش‌هاى آلى گیاهى استفاده می شود.

موارد رعایت شده هنگام مبتلا شدن گوسفندان به انگل ها و بیماریهای مختلف

 • تمیز کردن آبشخوار و محل غذا خوردن آنها
 • جلوگیری از نگه داشتن تعداد زیادی از گوسفندان
 • خوراندن داروهای ضد انگل دو هفته قبل از بردن گوسفندان به مرتع
 • پس از چرا به حیوانات داروی ضد انگل بدهید.
 • ایجاد فضایی برای تحرک گوسفندان
 • جلوگیری از واکسیناسیون کردن گوسفندان آبستن در ماه دوم و سوم

برای اطمینان از سالم بودن گوسفند زنده حتما قبل از انتخاب گوسفند آنها را مشاهده کنید و از سلامت بودن آنها مطمئن شوید. دامداری پیام بهترین گوسفندان را زیر نظر بهداشت به فروش میرساند .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 دیدگاه در “آشنایی با انگل‌های گوسفند”

 1. سلام از قصابی گوشت گرفتم بعد متوجه شدم گوشت بز بهم داده وقتی اوردم خونه تو قسمت مثل ران یا دستش رگهای سیاه رنگ کوچک و بزرگ از ۲سانت تا ۸سانت داشت که لخته سیاه رنگ داشت در قسمت دنده داشتدر قسمت استخوانکمرش هم داشت میخواستم ببینم اینا انگل هستند یا رگ خونی و مصرف گوشت اشکال نداره با تشکر

 2. سلام بنده یک بره شیری ۶ روزه دارم که از شکمش کرم های یک سانتی متری بیرون میان و پا هاش هم فلج شده باید چیکار کنمممنون اگه راهنمایی کنید

 3. سلام
  من هنگام سر بریدن گوسفند یک کرم بزرگ در روده ان پیدا کردم وفکر می کنم کرم کدو باشد ایا با خوردن گوشت ان انگل انتقال مییابد

 4. سلام ببخشید ما یه بره داشتیم سرفه میکرد وحالش خیلی بد بود قربونیش کردیم ولی ریه اش براثر عفونت زیاد به دنده هاش چسبیده بود و دنده ها رو کبود کرده بود اون قسمت رو که کبود کرده بود دور انداختیم ولی لاشه خیلی بویی بد میداد آیا میشه ازاین گوشت مصرف کرد وضرری نداره چون توخونمون زن باردار داریم خواستیم مطمئن بشیم براش ضررنداره

 5. سلام،بسیار ممنون،اگه میشه راجب بیماریهای گوسفند و بز بیشتر مطلب بگذارید،ممنون میشم.