انواع روشهاي پرواربندي گوسفندان

انواع روشهاي پرواربندي گوسفندان

انواع روشهاي پرواربندي گوسفندان

اگر می خواهید اقدام به پرواربندی گوسفند کنید باید نکاتی را رعایت کنید. تغذیه مناسب، زمان خرید و فروش  گوسفند از نکات لازم در پروار بندی می باشد. امروزه شاهد این هستیم که میزان تقاضای گوشت با میزان تولید گوشت گوسفند در کشور یکسان نیست و دلایل زیر می تواند باعث بروز چنین مشکلی باشد.

  • کشتن زود هنگام بره ها
  • ضعف مراتع
  • عدم حمایت از دامداران و ضعف بنیه مالی
  • عدم توجه به اصلاح نژاد
  • سودجویی دلالان و قصابان

وجود موارد بالا به نوعی ضعف در صنعت دامداری کشور می باشد به همین دلیل تولید گوشت گوسفند نسبت به تقاضای آن کم می باشد.

انواع روشهاي پرواربندي گوسفندان
انواع روشهاي پرواربندي گوسفندان

اما در هنگام پروار بندی گوسفند شما باید به نکات کلیدی زیر توجه کنید زیرا اگر شما موارد  اصولی پروار بندی را رعایت نکنید در  انتها حتی ممکن است ضرر مالی گریبان گیر شما شود.

پرواربندی بره های شیری

معمولا زمان زایش گوسفندان اواخر زمستان و اوایل بهار می باشد و چون علوفه تازه به آنها داده می شود بره ها به دنیا می آیند اما برای بزرگ کردن بره ها  از چند روش زیر استفاده می شود.

  • روش معمولی : در این روش معمولا بره از شیر مادر تغذیه می کند و برخی اوقات به آنها کنسانتره داده می شود این بره ها در پنج ماهگی به وزنی بالغ بر 45 کیلوگرم می رسند.
  • روش زودگیر کردن از شیر : در این روش بره را زودتر از موعد مقرر از شیر مادر جدا می کنند و به آن کنسانتره می دهند.
  • بره های شیر پروار : این روش معمولا در اروپا انجام می شود و بره ها کاملا از شیر مادر تغذیه می کنند و در سه ماهگی به وزنی بالغ به 20 کیلوگرم می رسند.
انواع روشهاي پرواربندي گوسفندان
انواع روشهاي پرواربندي گوسفندان

پروار بندی گوسفندان جوان

اگر شما می خواهید بره های جوان را خریداری کنید بهتر است بره هایی با وزن نزدیک به 20 کیلوگرم را خریداری کنید و هنگام خرید آنها از اواخر تابستان پروار بندی آنها را شروع کنید. بعد از 10 یا 11 ماهگی این بره ها به وزنی نزدیک 50 تا 60 کیلوگرم می رسند.

البته توجه کنید که در هنگام پرواربندی تغذیه گوسفندان خیلی مهم است و شما باید در زمان معین آنها را به چرا در مراتع ببرید.

اما هنگام حمل و نقل گوسفند ان هم باید توجه کنید که در گرمترین روز یا سرد ترین روز اقدام به حمل و نقل گوسفند از استانی به استان دیگر نکنید زیرا تلفات آن زیاد است.

 

فهرست مطالب

2 پاسخ

  1. سلام‌ وقت بخیر…گوسفندرومانف برایه مازندران مناسب است یانه؟مشاوره از کی بگیریم لطفا بهم اطلاع رسانی کنید ممنون وسپاسگذارم

  2. من اولین باره ک گوسفند پروار میکنم اما از کنسانتره استفاده نکردم زیاد چاق نشدن اما بدم نیستن خدا رو شکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.