آیا خوردن کله گوسفند حرام می باشد؟ نظر علما در این رابطه چیست؟

کله‌ و پاچه جزو غذاهای پرطرفدار است که شامل بخش هایی مانند زبان، مغز، چشم ، بناگوش و پاچه گوسفند می باشد. پزشکان خوردن کله گوسفند را به خاطر چربی بالا توصیه نمی کنند ولی پاچه کمتر چربی دارد ومصرف آن موردی ندارد. در کل هر دو مورد حلال بوده و مشکلی در مصرف ندارند. همچنین به گفته حضرت آیت الله مکارم شیرزای” در روایات به خوردن کله پاچه گوسفند توصیه شده است” و حلال است.

خوردن کدام اعضای گوسفند حرام است؟

بر طبق حدیثی از حضرت علی (ع) خوردن بعضی از اعضای گوسفند و حیوانات حلال گوشت، حرام است.

خوردن کدام اعضای گوسفند حرام است؟

شاید اکثر مردم این اطلاع را نداشته باشند که تمام قسمت های بدن گوسفند مجاز به خوردن نیستند و با ضررهای استفاده از بخش های حرام گوسفند آشنایی نداشته باشند. در مورد مصرف این گوشت باید بدانید که بخش هایی از بدن گوسفندان از لحاظ دینی و شرعی حرام اعلام شده است که استفاده آن می تواند مشکلاتی را برای افراد وبرای بدن ضرر ایجاد کند. در ادامه مقاله سعی داریم که این بخش های حرام را نام ببریم و مضرات استفاده از این بخش ها را هم یادآور شویم. پس ما با همراه باشید.

بخش های حرام گوسفندان

خون

بر طبق قوانین اسلامی خون به دلیل این که جهنده است به طور کلی حرام است . خون گوسفند هم به همین دلیل و ضرر داشتن برای بدن انسان، حرام اعلام شده است.


قسمت مرکزی مغز

به عقیده بسیاری از کارشناسان فقه این بخش که به صورت یک عدد نخود مانند، در مغز می باشد حرام است.

آلت نر و ماده

از جمله بخش های حرام که نباید به هیچ وجه استفاده شوند، آلت نر و ماده می باشد که به دلیل نجس بودن مصرف آن مشکل دارد.


دنبلان

دنبلان به بخش بیضه گوسفند می گویند که در واقع یک غده ای پر از چربی می باشد که مصرف آن در برخی از دستورات شرعی حرام و در برخی دیگر مکروه شده است.


نخاع

منی گوسفند در نخاع آن تشکیل می شود و در آن خواهد ماند و به همین دلیل مصرف آن حرام اعلام شده است.


حدقه چشم

از بخش های دیگر حرام گوسفندان بخش حدقه چشم می باشد که خوردن آن حرام خواهد بود.


پی

پی حیوان که در دو سمت پشت آن می باشد از بخش هایی است که مصرف آن حرام است.


زهره دان

به کیسه صفرای گوسفندان زهره دان گفته می شود که مواد مضری درآ می باشد و به همین دلیل حرام بوده است.


بخش میانی سم

به بخش میانی سم گوسفند ذات الاشاجع هم می گویند که آلودگی هایی را در خود جمع می کند که خوردن آن برای بدن به شدت مضر است.


مثانه

محلی که ادرار گوسفند از آن جا خارج می شود مثانه بوده که بیماری های زیادی از این بخش به بدن انسان وارد می شود و به همین دلیل حرام اعلام شده است.


طحال

از دیگر بخش های حرام گوسفند طحال می باشد که نام دیگر آن سپرز می باشد.


غده ها

از لحاظ پزشکی خوردن غده های گوسفند که نام دیگر آن دشول می باشد حرام خواهد بود.


کناره های دل

ممکن است بسیار از افراد این بخش را هم حلال بدانند ولی به چون در بخش کناره های قیمت دل گوسفندان سم ها و آلودگی ها وجود دارد پس این بخش نیز حرام است.

ضرر های استفاده از بخش های حرام گوسفند

دنبلان که یک غده سفید و چرب می باشد به بیضه گاو یا گوسفند گفته می شود که وزن حدودی آن ۱۰۰ گرم است. در کشورهای مدیترانه ای و خاورمیانه از این بخش گوسفند به عنوان غذا استفاده می کنند و در برخی کشورهای دیگر دنبلان گاو طرفدار دارد.همانطور که گفتیم خوردن دنبلان از دید اسلام و شرع حرام و گاهی اوقات مکروه بوده و در زمینه پزشکی هم می توان گفت که مصرف آن به هیچ وجه خصوصیت دارویی را نخواهد داشت. از لحاظ پزشکی زمانی که فردی این بخش را مصرف می کند مواد آندروژنی آن در روده و معده تبدیل به مولکول های ساده شده و به خون وارد می شوند. این مواد در واقع مواد اضافی و عامل بیماری هستند که می توانند مشکلاتی را برای فرد ایجاد کنند. در هیچ کتاب ایرانی و یا خارجی از فواید این بخش از گوسفند و گاو حرفی زده نشده است.
همچنین ممکن است استفاده نیم پز یا کباب شده این بخش ها باعث ایجاد تب مالت که بیماری خطرناکی است، گردد. با اینکه این بخش از لحاظ شرعی حرام است و ضررهایی هم دارد همچنان در بازار ایران فروخته می شود. کارشناسان در این رابطه اعلام کرده اند که استفاده از این اندام به هیچ وجه باعث تقویت قدرت جنسی مرد نخواهد شد و این تفکر که باعث درمان می شود اشتباه می باشد. این بخش های حرام در گوسفند و گاو بسیار پرطرفدار و گران هم می باشد و غیر بهداشتی است. افراد با مصرف این بخش و کامل نپختن آن، انواع باکتری ها و بیماری ها را به خود جذب خواهند کرد.

خوردن گوسفندی که توسط غیر مسلمان ذبح شده چه حکمی دارد؟

خوردن گوشت حیوان حلال گوشتی که توسط یک غیر مسلمان ذبح شده حرام است حتی اگر همه شرایط ذبح اسلامی رعایت شده باشد. در ادامه پاسخ چند تن از مراجع عظام تقلید در مورد این سوال را برای شما ذکر کرده ایم:

پاسخ حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی): خوردن گوشت گوسفند ذبح شده توسط غیر مسلمان جایز نیست حتی اگر تمامی شرایط تذکیه شرعیه رعایت شده باشد.

پاسخ حضرت آیت الله العظمی سیستانی (مد ظله العالی): خوردن گوشت گوسفندی که توسط غیر مسلمن ذبح شده بنا بر احتیاط واجب حلال نمی باشد.

پاسخ حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مد ظله العالی): بنابر احتیاط واجب فردی که گوسفند را ذبح می کند باید مسمان باشد.

پاسخ حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی (مد ظله العالی): خوردن گوشت گوسفند ذبح شده توسط کافر حرام است.

گروه گوسفند زنده به صورت شبانه روزی و در هر کجای تهران آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. تنها با یک تماس با ما گوسفند زنده همراه قصاب و باسکول با کمترین هزینه به محل مورد نظر شما ارسال میشود. همچنین برای رفاه حال شما به دلخواه مشتری خرد کردن گوشت هم بر عهده قصاب می باشد.

 

 

24 دیدگاه در “خوردن کدام اعضای گوسفند حرام است؟”

 1. سلام آیا هیچ یک از قسمت های جگر حرام اعلام شده یا خیر؟ قدیمی ها اعتقاد دارند که گوشه ی جگر حرام است، آیا درسته؟

 2. پس این همه گوشت گاو و ارداتی از خارج میاد و توسط غیر مسلمان ذبح میشه،و حداقل همه مردم چه در مراسم ها و رستوران ها خوردن چه حکمی داره

  1. فقط و فقط گوشت گاو برزیلی وارد مملکت می شود و فقط توسط مسلمین ذبح می شود

 3. ولی من دنبلان خوردم به قدری بهم انرژی میداد که منکه همیشه سر گیجه و کم خونی دارم تا دو روز بعد از خوردن دنبلان سر حال هستم . البته الآن دو سه سالی میشه که دیگه نمیخورم . چون اوایل فکر میکردم مکروهه ولی فهمیدم که حرامه و دیگه نخوردم . بچه بودمهم خورده بودم و بهم مزه داده بود . اما این که میگن هیچ خاصیتی نداره به نظرم درست نیست . هیچ خاصیتی هم که نداشته باشه اما انرژی فوق العاده ای به آدم میده . اما من شنیدم به دلیل داشتن هورمون های زیاد برای رشد موهاخوبه . به این صورت که نباید دنبلان رو خورد . بلکه باید اون رو نیمه پز کرد و به پوست سر مالید که باعث رشد مو بشه .

 4. وای دارم دیونه میشم چرا جلو واردات را نگرفته بودند مقصر لقمه حرامی ک من و خانواده و این همه مردم عزیزمون خوردیم کی هست؟ تکلیف چیه آیا میشه توبه کرد؟ چرا مصوبین این واردات را ب حلاکت نمیرسانید

  1. فقط از برزیل گوشت گاو وارداتی داریم که توسط مسلم ذبح می شود. گوشت گوسفندی از کشور آذربایجان وارد شده که مسلمین هستند

 5. باسلام درجواب دوست عزیزی که گفتن آیا خوردن کله پاچه حرامه؟ خیر خوردن برخی از اعضای کله پاچه حرامه نه کلش پختن کل کله هم حرام نیست.
  درجواب دوست عزیزمون هم که گفتن تکلیف گوشتهای وارداتی چیه؟ این گوشت‌ها با همکاری دولت مقابل ونظارت وتیم ذابح کشورمون انجام میشه

 6. سلام اگر ذبح توسط غیر مسلمان حرامه چرا اجازه میدن گوشت وارد کشور بشه نامعلوم است توسط کی ذبح میشون پس این همه ما گوشت وارداتی خوردیم کی میخواد جواب بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.