محاسن و معایب پرورش گوسفند

پرورش گوسفند در ایران به دلیل اهمیت این حیوان در مسائل مذهبی و ذبح و قربانی کردن و هم چنین حلال بودن گوشت این حیوان بسیار رایج و مرسوم است. جثه ی این حیوان کوچک تر از سایر چهار پایان می باشد و نگه داری آن راحت تر است و به مکان کم تری لازم دارد. علاوه بر استفاده ی انسان از گوشت این حیوان، پوست و پشم و شیر این حیوان هم استفاده های فراوانی برای انسان دارد.

مشخصات گوسفندان:

گوسفندان جزو چهار پایان مقاوم می باشند که خشکی و بدی آب و هوا را تحمل می کنند و حتی می توانند از مراتع فقیر و کم علوفه هم تغذیه شوند و نیاز مبرمی به مراتع غنی ندارند و می توانند حتی در نواحی کوهستانی هم پرورش یابند. توسط این حیوان زمین هایی را که برای کشت و زرع مناسب نیست را می توان به مرتع مصنوعی تبدیل کرد.
این حیوان حلال گوشت نسبت به سایر حیواناتی که انسان پرورش می دهد و از گوشت و سایر محصولات آن ها استفاده می کند، به غذای کم تری نیاز دارد و اکثر غذا و علوفه ی مصرفی را به سرعت صرف رشد و نمو خود می کند و از این نظر دارای جنبه ی اقتصادی بسیار خوبی می باشد.
پرورش دهندگان گوسفند می توانند محصولات این حیوان را در تمامی فصول سال به بازار عرضه کنند و گوسفندان محدودیتی در هیچ زمانی از نظر اقتصادی ندارند.علاوه بر این بازگشت سرمایه هم در این حیوان نسبتآ سریع تر از سایر حیوانات است.
فضولات گوسفندان در مراتع به عنوان یک کود حیوانی بسیار موثر استفاده خواهد شد و سبب غنی شدن بسیاری از مراتع می شود.
پشم گوسفندان امکان ذخیره سازی دارد تا در زمان مناسب و با قیمت مناسب بتوان آن را در بازار عرضه کرد. هم چنین چربی که از این پوست توسط شست شو با مواد شیمیایی حاصل می شود در مصارف بهداشتی و آرایشی استفاده می شود.

محاسن و معایب پرورش گوسفند
محاسن و معایب پرورش گوسفند

اما در کنار مزایا ی پرورش این حیوان، پرورش این این چهار پا مضرت هایی هم دارد.

معایب پرورش گوسفند:

از جمله ی معایب این حیوان می توان به در خطر بودن آن در مقابل حیوانات درنده مانند سگ و گرگ می باشد. گوسفندان توانایی محافظت از خود را ندارند و در بسیاری از موارد پیش آمده که ورود یک حیوان درنده به گله سبب خسارات بسیار به دامداران شده است.
هم چنین گوسفندان از نظر بیماری ها مقاومت چندانی ندارند و در برابر انگل ها و میکروب ها بسیار حساس هستند.

یکی از مشکلات اصلی گوسفندان افزایش گرمایش زمین میباشد. گوسفندان با تولید گاز متان یکی از عوامل اصلی گرمایش زمین و آب شدن یخ های قطبی هستند، همچنین با خون کشتار روزانه گوسفندان یک کشتی تجاری قابلیت حمل روی خون این حیوان را دارد، پس بهتر است با جلوگیری از مصرف بی رویه به زمین و نسل بعد خود احترام بگذاریم.

با پیشرفت علم و تکنولوژی الیاف های مصنوعی تولید شده است که توانسته جای پشم را بگیرد و از این نظر ضرر های اقتصادی را برای دامداران پدید آورده است.
هم چنین چوپانی و نگه داری گوسفندان یک عمل دشواری است و کم تر افرادی تمایل به انجام آن دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.