همه چیز در مورد گاو

نکات مهم برای چاق کردن دام های لاغر

دلایل عمده لاغر بودن دام:

 • مشکلات تغذیه ای به دلایل مختلف مانند مصرف غذای بی کیفیت، عدم مصرف خوراک مناسب و نبود علوفه و غذای حاوی ویتامین و مواد معدنی
 • عدم استفاده از ترکیبات ضد انگل
 • بیمار بودن دام به مدت طولانی
 • آبستنی
 • و …

نکات مهم برای چاق کردن دام های لاغر

 1. تغذیه دام با غذای مرغوب، ترکیبات ویتامینه و مواد معدنی
 2. استفاده از ترکیبات ضد انگل
 3. ممکن است بعضی از دام های موجود در گاوداری یا گله مدت های طولانی دچار بیماری های مزمن بوده باشند. این دام ها به سختی قابل درمان بوده و در نتیجه امید چندانی به چاق شدن آنها نخواهد بود.

نکات مهم برای چاق کردن دام های لاغر

 1. آبستنی یکی از مهمترین علل لاغر شدن دام های ماده است. در این دوره تغذیه دام باید علاوه بر مواد غذایی درجه یک شامل ترکیبات انرژی زا مثل آب و شکر رقیق نیز باشد. این ماد غذایی نقش تقویت کننده را داشته و برای مادر و جنین بسیار مفید است. این نوع تغذیه مانع از لاغر شدن دام مادر پس از زایمان می شود. لاغر شدن بیش از حد دام مادر پس از زایمان ممکن است بسیار خطرناک بوده و موجب مرگ دام شود.

نکات مهم برای چاق کردن دام های لاغر

 1. برای سریع تر چاق شدن دام می توان ترکیبات تزریقی چاق کننده را نیز در کنار مواد ویتامینه و معدنی به دام های لاغر داد. این ترکیبات چاق کننده تنها در صورتی موثر است که دام تغذیه کافی و مناسب داشته و ترکیبات ضد انگل نیز به آن داده شود.
 2. واکسیناسیون به موقع نیز موثرترین روش برای پیشگیری از بیمار شدن دام است. بیمار بودن دام به مدت طولانی یکی از اصلی ترین علل لاغری های برگشت ناپذیر است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.