پرورش گوسفندان به روش پرواربندی

گوسفندان یکی از حیوانات اهلی می باشند که به وفور در تمامی مناطق روستایی و عشایر و حتی مناظق شهری و دامداری ها مورد پرورش قرار می گیرند. گوسفندان دارای فواید زیادی برای انسان ها می باشند و تولیدات گوناگونی برای انسان دارند که می توانند نیازها و نیز درامد او را تامین کنند. گوسفندان دارای نياد های گوناگونی هستند و با توجه به نياد خود در مناطق مختلف آب و هوایی پرورش داده می شوند. تمامی گوسفندان دارای تولیدات گوشت، پوست، پشم و شیر یکسانی نیستند و این میزان تولید آن ها متفاوت می باشد. از این رو هر کدام از نژاد های گوسفندان برای استفاده های خاصی مورد پرورش واقع می شوند. یک دسته ی بسیار مهمی از گوسفندان که نژاد های متفاوتی در آن قرار می گیرند، گوسفندان گوشتی می باشد که بیشتر برای تولیدات گوشتی مورد توجه و استفاده قرار می گیرند. در این نوع از گوسفندان عمومآ رشد گوسفند سریع است و نیز گوسفندان دارای گوشت بیشتری هستند و به اصلاح پروار تر هستند. روش های در پرورش گوسفندان وجود دارد که می تواند سبب پرورش پروار بندی گوسفندان شود. در این روش ها از راه هایی استفاده می شود که سبب می شود گوسفندان دارای رشد گوشت و لاشه ی بیشتری شوند و میزان رشد بدنی گوسفندان افزایش می یابد. در این گونه روش ها بسته به اینکه گوسفندان چگونه پروزرش داده می شوند راه های عملکرد آن نیز متفاوت است. مثلآ گوسفندانی که در مراتع پرورش داده می شوند و گوسفندانی که در مکان های سر پوشیده پرورش داده می شوند دارای روش های پرواربندی متفاوتی هستند.

در روش های پرواربندی گوسفندان که در محیط آزاد صورت می گیرد، دام ها و گوسفندان می توانند از منابع طبیعی و مراتع تغذیه کنند. در این روش میزان هزینه ها کم تر است زیرا تعداد نیرو های کم تری لازم است و نیز مواد غذایی دام ها از منابع طبیعی به دست می آید و نیز فضولات حیوانات به طور مستقیم به طبیعت بر می گردد. اما پرواربندی در این روش سخت تر است و تایم طولانی تری را طلب می کند. زیرا در این روش بخشی از میزان انرژی و ماده ی غذایی که توسط گوسفند به دست آمده به دلیل حرکات و پیاده روی هایی که توسط دام صورت می گیرد، مصرف خواهد شد و به طور کامل در بدن گوسفند ذخیره نمی شود.

به صورت کلی در پروار بندی های گوسفندان توجه به چندین نکته لازم و ضروری می باشد. اول اینکه روش و شیوه ی نگهداری و نیز تغذیه ی گوسفندانی که دارای پرورش پرواربندی هستند با سایر گوسفندان متفاوت است و نمی توان از آن ها به صورت های مشابهی نگهداری کرد و این گونه پرورش دام و گوسفند نیاز به مراقبت ها و نیز توجه های بیشتری دارد. این روش های پرواربندی در یک زمان خاص و یک دوره با طول معین در گوسفندان انجام می گیرد. دام ها و گوسفندانی که دارای سرعت رشد بالایی هستند برای این گونه پرورش ها مناسب تر می باشند زیرا در این روش می خواهیم در کوتاه ترین زمان به بیشترین میزان رشد و پرواری گوسفندان برسیم. در این روش پرورش گوسفندان باید توجه کنیم که چیزی که مد نظر ماست این است که به میزان رشد حداکثر دست یابیم در حالی که حد اقل هزینه را متحمل شده باشیم. بنا بر این در این شیوه ی پرورش بهتر است که از گوسفندانی که مسن هستند ویا ضعیف و بیمار هستند اجتناب کنیم زیرا با مرگ گوسفند تمامی هرینه هایی که انجام داده ایم هدر می رود. یکی از معمولی ترین روش های پروار بندی دام ها که در ایران مورد استفاده قرار می گیرد، پرواربندی بره های جوان است که هم از بیماری و مرگ دور می باشند و هم می توانند دارای رشد سریع تری نسبت به گوسفندان مسن باشند.
درست است که در این روش های پرورش پرواربندی گوسفندان، دام ها و گوسفندان لاغر که دارای میزان گوشت قابل توجهی نیستند در زمان کوتاهی به دام های پروار پر گوشت تبدیل می شوند، اما در واقع تنها هدف پرورش دام های به روش پروار بندی تهیه ی گوشت اضافه تر نیست. در این روش ها کفیت گوشت دام نیز مورد توسعه قرار می گیرد و گوشت های با کیفیت تری تولید می شود.
اگر چه در روش های پرواربندی گوسفندان میزان هزینه ها افزایش می یابد اما باید توجه کنید که بازگشت سرمایه در این روش خیلی سریع تر از روش های پرورش معمولی گوسفندان است. طول دوره ی پرواربندی گوسفندان الی ماه است و پس از آن دامداران می توانند با فروش دام های پروار خود به اصل سرمایه و نیز سود بیشتر دست یابند.

 

در صورتی که برای مراسمات خود و یا حتی مصارف گوشتی و پروتئینی خود قصد خرید دام و یا گوسفند را دارید می توانید دام و گوسفند خود را از مرز خرید و فروش دام زنده در تهران به صورت غیر حضوری و آنلاین سفارش دهید. در این روش می توانید که وزن گوسفند زنده را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید و توجه کنید که این گوسفندان دارای گوشت هایی هستند که مرغوبیت بالایی دارند. فروش آنلاین گوسفند زنده از طریق قیمت گوسفند زنده ی امروز صورت می گیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *