نکات کلی در مورد مراقبت از بره ها در زمان تولد:

 1. هنگام تولد، بند ناف از فاصله ۳ تا ۴ سانتی متری بریده شود و سپس با تنتورید ضد عفونی گردد.
 2. هنگام تولد، بره فاقد پشم است و به همین دلیل لیس زده شدن بره توسط مادر، از خشک شدن و اتلاف انرژی بدن بره پیشگیری می کند.
 3. به مدت ۴۸ ساعت بره ها همراه مادر باشند و سپس برای پرورش جدا گردند.
 4. دادن آغوز به بره ها در دوازده ساعت اول پس از تولد بسیار مهم می باشد زیرا در این زمان دیواره روده قادر به جذب پادتن ها نمی باشد.
 5. نقش آغوز، دادن پادتن هایی به بره است که آن را تنها در برابر بیماری هایی که میش قبلاً به آنها مبتلا شده است محافظت می کند. در نتیجه رعایت بهداشت برای جلوگیری از ابتلای بره به سایر بیماری ها بسیار مهم می باشد.
 6. برای جلوگیری از مرگ و میر در بره های تازه متولد شده، ساخت آغل های ییلاقی به خصوص در آب و هوای ناملایم ضروری می باشد.
 7. دو شبانه روز اول مرحله بحرانی برای بره های نوزاد است که ممکن است دچار مشکلاتی چون سرماخوردگی، عدم قبول بره توسط میش، ابتلاء به بیماری های عفونی و… شوند.
 8. در روزهای اول حدود ۳۵ تا ۵۵ درصد تلفات به دلیل گرسنگی و کاهش حرارت به دلیل مواجهه با محیط بیرون می باشد.
 9. اگر بره ها در شرایط سرد و سخت باشند به ۲۱۰ سی سی و اگر در آغل باشند به ۱۸۰ سی سی آغوز به ازاری هر کیلو وزن بره نیاز خواهند داشت.

آغوز چیست؟

شیر میش مادر در ۲-۳ روز اول با شیر معمولی متفاوت می باشد و ترکیبی خاص از پروتئین، چربی، ویتامین و مواد معدنی بیشتر نسبت به شیر معمولی دارند. آغوز در مقایسه با شیر معمولی لاکتوز کمتری دارد. همچنین آغوز در مقایسه با شیر معمولی به دلیل وجود پروتئین های آلبومین و گلوبولین بیشتر خاصیت آنتی بادی دارد. همچنین آغوز دارای ویتامین A بیشتری نیز می باشد.

انسان و حیواناتی چون خوکچه هندی ، خرگوش و میمون در زمان جنینی از طریق جفت مادر آنتی بادی های لازم برای مبارزه با بیماری ها را دریافت می کنند. اما پستاندارانی چون گوسفند، بز، گاو و مادیان قادر به جذب پادتن ها در دوران جنینی نمیباشند و به همین دلیل پس از ۱۲ ساعت از تولد، پادتن ها از طریق دیواره روده جذب می شوند.

به بره هایی که در ساعات اولیه قادر به مکیدن پستان مادر نیستند باید آغوز به شکل دستی داده شود. همچنین جالب است بدانید که آغوز تا یکسال در یخچال قابل نگهداری است اما در صورتی که در یخچال گذاشته نشود باید تا ۴۸ ساعت مصرف گردد.

24 دیدگاه در “چگونگی مراقبت و تغذیه بره های تازه متولد شده”

 1. سلام مایه بزغاله داریم که زودترازموعدبدنیااومده،وحالادوهفته اش شده،ولی هنوزسرپانشده همش توخونه یه گوشه افتادست،یکی ازچشاشم کورشده،میترسم بمیره خیلی براش ناراحتم نمیشه یکاری کردخوب شه؟اخه مادرش بی تابیشومیکنه؟؟؟

 2. سلام چنین دادویی اصلا وجود ندارد تنها راه جلوگیری از مردن بره ها کم کردن جو و گندم است حتی به صفر برسددی بره تلف نمیشود وبه جاش تا یدهفته کاه خالی با یونجه بده و گوسفندان را بدوش و روزی دو سی سی اکسی خارجی داخل دهان بره شیری بریز و اینرو روزی نیم درجه

 3. من بره ای داشتم ۴روزه که مرده یه بره ۳روزه به جاش خریدم مادرش شیر نمیده به بره چیکار کنم که این بره را بچه خودش بدونه شیر بده بهش؟

  1. بره و مادرش رو تو یه مکان بسته نگه دار بعد یه سگ ببر کنارش بزار پارس کنه اینکار باعث میشه بهش شیر بده

  2. سلام ..
   ابتدا گوسفندتو ی ده دقیقه سر پا بچرخونش ک سرش گیج بیاد بعد از شیر خودش با نمک ب بره بزن بعدش بره رو بمال ب رحم میشه ی جوری ک از ضایعات زایمانش بره رو بره ..ی دست میشو ببند ب میخی م دستشو بلندکنه دستش رو زمین نباشه اون دستش ک بستس هاا و جلو افتاب باشه بعد بره رو کنارش بزار …

  1. بهش یونجه و جو وکره زیاد بده در حدی که اسیدوز نکنه، در کل تقویت کن، ولی اگه خربزه باشه بهش بدی شیرش بیش از حد زیاد میشه، در کل جداشدن کن و بهش رسیدگی کن

  1. از شیر میش بدوش و به ران بره بمال.. هر دو را در باکس قرار بده تا میش مجبور به پذیرش بره شود

 4. یکی ازعلتهای مرگ میر بره ها در فصل زمستان خوردن اغوز میباشد به علت هوای سرد وخوردن کاه شیر گوسفندان کم وسفت میشود

  1. چه امپولی میزنن به بره ها دردوسه روز اول که نمیرن اسم دارو یادم رفته میری داروخانه ها هم اشتباهی بهت میدن توراخداهرکی بلده ثواب داره بگه ممنون میشم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.