گوسفند زل

گوسفند زل

حیوانات هم مانند سایر موجودات دارای دسته بندی های نژادی هستند و بسته به زیست بومی که در آن زندگی می کنند دارای یک نوع خاص نژاد می باشند. نژاد های مختلفی از یک نوع حیوان دارای خصوصیات ژنتیکی و ظاهری و حتی رفتاری متفاوتی دارند و نمی توان تمامی آن ها را از جهت خصوصیات مختلف در یک دسته قرار دارد. از جمله ی این حیوانات که دارای نژاد های مختلفی هستند گوسفندان می باشند. یکی از نژاد های گوسفندان ایرانی گوسفند زل می باشد. این نوع گوسفندان معمولآ با پشم ها و پوست هایی به رنگ های سفید شکری، نخود و گاهی اوقات حنایی دیده می شوند. گوسفندان برای استفاده های مختلفی توسط انسان پرورش داده می شوند.

اما نوع این استفاده ها و میزان آن ها با هم متفاوت می باشد. مثلآ برخی از نژاد های گوسفندی دارای خصوصیاتی می باشد که نمی تواند شیر فراوان و مرغوبی تولید کند اما تولید آن از نظر پشم و پوست فوق العاده می باشد و از این نظر استفاده های فراوان ونیز سود زیادی برای انسان دارد، از این رو چنین گوسفندی را بنا بر نوع تولید مفید آن گوسفند پوستی می نامند. نوع کاربرد گوسفندان از نژاد زل گوشتی می باشد. یعنی این نوع از گوسفند می تواند تولید چشم گیری از گوشت گوسفندی را داشته باشد و گوشت این حیوان مرغوب است و سرشار از ویتامین ها ، پروتئین ها و مواد لازم برای انسان است و هم چنین تازه تر و ترد تر می باشد.

گوسفندان نژاد زل

نژاد زل گوسفندی یکی از نژاد های بدون دنبه ی گوسفندان ایرانی محسوب می شود که یک دنبالچه به شکل دم دارد که طول آن عمدتآ کوتاه تر از 10 الی 1 سانتی متر می باشد. این حیوان دارای دست و پاهای بلندی است و اندام سبک تری نسبت به برخی نژاد های دیگر دارد از این رو توانایی خوبی در راه پیمایی و پیمایش راه های سنگ لاخی و کوهستانی دارد. زیست بوم اصلی این حیوان در کوه پایه ها و مناطق کوهستانی می باشد.

این نوع از گوسفندان به دلیل مقاومتی که در ساختار بدنی خود در سازگاری با چنین زیست بوم ها، اکثرن در روستاهایی در کوه پایه هاو مناطق کوهستانی و نیز جنگل ها پرورش داده می شوند. دام شناسان این نوع از نژاد گوسفندی را یکی از گوسفندانی می دانند که مرز بین گوسفندان اهلی و نیز گوسفندان وحشی می باشند. یعنی برخی خصوصیات آن ها شبیه گوسفندان اهلی است و برخی دیگر از خصوصیات آن ها مانند توانایی در پیمایش کوه، شبیه گوسفندان وحشی است.

حدود 5.2 میلیون راس از این گونه نژاد گوسفندی در زیست بوم های منحصر آن ها یافت می شوند. این نژاد گوسفندی دارای جثه ی کوچک و سبکی می باشد و پوست نازکی هم دارد. پوست هایی که از این گونه گوسفندان تولید می شوند عمومآ دارای کیفیت چندانی نیستند زیرا پوست ها ضخامت بالایی ندارند و نازک می باشند. از آن جا که گوسفند زل فاقد دنبه می باشد، ذخیره ی چربی در این حیوان در بافت های بدن آن صورت می گیرد به همین دلیل میزان کیفیت گوشت این حیوان بالا رفته و نیز جایگاه خاصی در بازار دارد.

گوسفند زل

گوسفندان زلی که در استان جنگلی مازندران زیست دارند و پرورش یافته می شوند، دارای گوش های کوچکی هستند که عمومآ لاله ی گوش وجود ندارد. سایز سر این نژاد در این زیست بوم نه بزرگ است و نه کوچک و اندازه ای میانه دارد. فرم دماغ این گونه گوسفندان در میش ها به صورت صاف است اما در قوچ ها محدب مانند می باشد. از آن جا که این گوسفندان مناسب برای راهپیمایی های طولانی و سنگلاخی و کوهستانی هستند عمومآ دارای طولی به اندازه ی 30 الی 40 سانتی متر می باشند و بدون پشم است. با توجه به اینکه این نوع گوسفندان کوهستانی و تا حدی وحشی می باشند در میش ها شاخ وجود ندارد اما قوچ ها دارای شاخ های قوی و به هم پیچیده هستند.
گوسفندان نژاد زل در دو فصل بهار و یا پاییز جفت گیری می کنند و در فصل پاییز نیز زایمان می کنند.

اگر شما قصد تهیه ی گوسفند زنده را دارید و می خواهید از گوشت آن در نذر ها و یا جشن ها و حتی مصارف خانوادگی خود استفاده کنید، بسیار بهتر و به صرفه تر است که نژاد های گوشتی گوسفند ها را تهیه کنید تا میزان مرغوبیت گوشت آن و نیز میزان گوشت دام بیشتر باشد. عمومآ مراکز عرضه دام زنده شهرداری فاقد تمامی نژاد های گوسفندی می باشند و فقط دام ها و گوسفندانی که در دسترس هستند را دارند. یک سایت برای خرید و فروش دام زنده در تهران وجود دارد که ارائه کننده ی تمامی نژاد ها برای خریداران می باشد. این سایت هم چنین فعالیت های فروش بره و نیز انواع دام زنده به قیمت روز گوساله زنده را انجام می دهد.

Rate this post

فهرست مطالب

9 پاسخ

 1. سلام دوستان من در شمال دامدار هستم هر سوال با مشاوره با خرید داشتید واتساپ پیام بدید
  09190835983

 2. متاسفم که این حرف رو میزنم ولی مسعولین این سایت فقط مطلب مینویسن وهیچ اطلاعی از مرکز تدلیدش ندارند

 3. سلام اقای اسماعیلی میشه لطفا یک مرکز برای خرید بره از این نژاد معرفی کنید باتشکر از زحماتتون این شمارم‌ هست ۰۹۱۱۵۶۵۴۹۹۱ لطفا اگه میدونید تلگرام پیام بدید

  1. توشمال ایران مازندران از سواد کوه تا بهشهر همش از این نژاده گوشتش فوق العادست . خیلی هم زیاده همه میشناسن

 4. سلام برای خرید گوسفند زل از کجا میشه اقدام کرد لطفا اگه کسی میدونه این شمارم هست تلگرام یا پیام بهم پی ام بدید لطفا ۰۹۱۱۵۶۵۴۹۹۱

 5. با سلام
  جهت خرید بره به تعداد 10 راس از نژاد زل از کجا میشه اقدام کرد و همچنین قیمت هر راس بره و قوچ و میش این نژاد رو از کجا میشه تهیه کرد و اینکه هر راس قوچ این نژاد توانایی باروری چند میش رو داراست.
  ممنون میشم که جوابم رو بدین.
  با تشکر از زحماتتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *