گوسفند سنگسری

گوسفند سنگسری

برخی از افراد معمولآ نیاز خود و خانواده ی خود را به گوشت گوسفندی معمولآ از طریق ذبح گوسفند برطرف می کنند و برای خرید گوشت به فروشگاه های گوشت گوسفندی، و خرید گوشت به قیمت روز گوشت گوسفندی، مراجعه نمی کنند. این گونه افراد برای خرید گوسفند مورد نیاز خود به دنبال نژاد های خاصی از گوسفندان هستند که دارای گوشت مرغوب تری هستند. فروشگاه آنلاین گوسفند زنده ارائه کننده ی انواع گوسفندان زنده در تمامی نژاد ها و سایز های مختلف و به تعداد مطلوب می باشد. این فروشگاه می تواند خدمات خود را به تمامی نقاط تهران در کوتاه ترین زمان ممکن عرضه کند.

خصوصیات گوسفند سنگسری:

همان طور که می دانید گوسفندان و نیز قوچ ها و میش ها دارای نژاد های گوناگونی هستند و بسته به نژاد خود دارای خصوصیات خاصی می باشند. دسته ای از گوسفندان، گوسفند سنگسری می باشد. گوسفندانی که دارای نژاد سنگسری هستند معمولآ از نژاد گوشتی می باشند و تولید این گونه از گوسفندان در گوشت آن ها می باشد.

گوسفند سنگسری
گوسفند سنگسری

در رنگ پشم این گونه از گوسفندان تفاوت بسیاری دیده می شود و به طور کلی رنگ بدن چنین گوسفندانی از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره متغییر و متفاوت می باشد. و اکثر گوسفندانی که دارای نوع و نژاد سنگسری هستند به رنگ های کبود، بور، نخودی، قهوه ای تیره و نیز قهوه ای روشن دیده می شوند.

 

زیست بوم و جمعیت گوسفندان سنگسری:

گوسفندان سنگسری در محلی به نام سنگسر که در شمال شهرستان سمنان واقع است، وجود دارند و در مناطق دیگر به ندرت دیده می شوند. گوسفندان سنگسری برای ییلاق به مناطقی مانند فیروزکوه، دماوند، شمیرانات و گاهن کرج برده می شوند و مناطق قشلاقی این گونه از گوسفندان مناطق حاشیه ای کویر سمنان و نیز ورامین می باشد. به طور کلی می توان گفت که حدودآ ۱۰۰ هزار راس از این نژاد و نوع گوسفند در اطراف سمنان و مناطق گفته شده وجود دارند.

گوسفند سنگسری
گوسفند سنگسری

خصوصیات ظاهری گوسفندان سنگسری:

جثه ی گوسفندان سنگسری معمولآ کوچک و به اصطلاح جمع و جور است و نیز پاچه های گوسفندان سنگسری نازک و ظریف هستند. دنبه ی گوسفند سنگسری بسیار کوچک تر از بقیه ی نژاد های گوسفندان است و معمولآ چنین گوسفندانی فاقد دنبالچه هستند و یا دنبالچه ی بسیار کوچکی دارند. در قوچ و میش های این نژاد شاخ دیده نمی شود اما در تعداد بسیار کمی از نر ها شاخ به عنوان یک زائده ی بسیار کوچک در بالای سر و بغل گوش ها دیده می شود.
گوسفندان سنگسری به علت داشتن جثه ی کوچک توانایی زیادی در راه رفتن و پیمودن راه دارند و به علت کویری بودن منطقه ی زیست آن ها ، گوسفندانی بسیار مقاوم می باشند.

یک دیدگاه در “گوسفند سنگسری”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.