گوسفند ماکویی

قیمت گوسفند ماکویی

گوسفند ماکویی

گوسفند زنده از نظر خصوصیات تولیدی و نیز ظاهری به محیط و زیست بومی که در آن پرورش می یابد و از آن تغذیه می کند، با سایر گوسفندانی که در یک نوع دیگر از آب و هوا و زیست بوم پرورش می یابند دارای تفاوت هایی می باشد.

از این رو گوسفندان زنده را در دسته های مختلفی دسته بندی کرده اند و بنا بر نشانه هایی هم چون زیست بوم اصلی و یا منشآ اصلی حیاط گوسفندان، به روی آن ها اسم هایی نهاده اند تا از سایر دسته ها قابل تشخیص باشند. در هر کدام از این دسته ها گوسفندان زنده ای قرار می گیرند که دارای خصوصیات فیزیولوژی و تولیدی و حتی ظاهری تغریبآ مشابهی هستند و می توان گفت که این نوع از گوسفندان از یک نسل خاص می باشند. یکی از این دسته ها، گوسفند ماکویی می باشد.

خصوصیات نژاد ماکویی:

گوسفند ماکویی اغلب به رنگ سفید دیده می شود که قسمت های پوزه ی گوسفند، قسمت انتهایی دست و پا و هم چنین اطراف چشم گوسفند دارای لکه هایی به رنگی مشکی می باشد. از آن جا که پشم بدن این نوع از گوسفند زنده سفید است و هم چنین دارای مرغوبیت الیاف بالایی است و تار های بلندی دارد، دارای طرفداران زیادی در عرصه ی بازار پشم و پوست می باشد و از آن در انواع مصارف فرش بافی، ریسندگی و هم چنین در تولید البسه ی مرغوب استفاده می شود.

هم چنین پشم این گوسفند زنده دارای قدرت رنگ پذیری بالایی است و به دلیل داشتن رنگ سفید، رنگ های دیگر را به خوبی در خود نشان می دهد. میزان تولیدات پشمی این نژاد به طور متوسط برای قوچ بالغ حدود 3 الی 5.2 کیلوگرم و نیز برای بره های نژاد ماکویی حدودآ 850 تا 1100 گرم تخمین زده شده است

که این مقدار بسته به نوع جنسیت گوسفند زنده و هم چنین سن گوسفند متغییر می باشد. گوسفند ماکویی از نظر قد و جثه مقداری از سایر نسل های دیگر گوسفند زنده بالا تر می باشد. این گوسفند زنده دارای راندمان بالایی در زمینه ی تولید گوشت می باشد از این رو گوسفند ماکویی را جزء نژاد های پشمی و گوشتی گوسفندان زنده قرار داده اند. به دلیل بالا بودن میزان تولیدات گوشتی این حیوان، زمینه ی پرورش چنین گوسفندانی در شهرستان مرند افزایش یافته است. از آن جا که این شهرستان دارای موقعیت جغرافیایی نسبتآ کوهستانی می باشد و هم چنین دارای آب و هوای معتدل و مرطوب است، برای زیست بوم گوسفندان ماکویی مفید می باشد و می توان گفت که امکان پرورش گوسفندان ماکویی در این شهرستان بسیار بیشتر از پرورش دیگر نژاد های گوسفند زنده می باشد. این گوسفندان بنا بر این که دارای سهم بالایی در تولیدات گوشتی دارند دارای وزن بیشتری هم نسبت به سایر گوسفندان نسل های دیگر هستند. به طوری که وزن گوسفند زنده مربوط به قوچ های نژاد ماکویی که دارای سن چهار الی پنج سال هستند حدود 140 کیلوگرم می باشد و وزن لاشه ی گوسفند تا 75 کیلو گرم هم می رسد.

[one_half]

گوسفند ماکویی
گوسفند ماکویی

[/one_half]
[one_half_last]

گوسفند ماکویی
گوسفند ماکویی[/one_half_last]

خصوصیات بره‌ی نر ماکویی:

بره های نر این نژاد که برای پرواربندی استفاده می شوند در یک سالگی حدودآ وزنی برابر 100 کیلوگرم دارند که این میزان وزن گوسفند زنده در بره های کمتر نژادی وجود دارد. میزان راس های گوسفند ماکویی که در روستاهای شهرستان مرند هم چون روستای امیر آباد پرورش یافته می شوند حدودآ 15 هزار راس است که به دلیل به وجود آمدن خشک سال در این نواحی این میزان از پرورش گوسفندان ماکویی در چنین مناطقی کم شده است.

با توجه به تخمین هایی که زده شده است میزان تولیدات گوشت قرمز در اثر پروار بندی در گله های گوسفند ماکویی طوری است که گوسفند ماکویی که پروار بندی شده است سالانه می تواند میزان 300 هزار کیلوگرم تولیدات گوشت قرمز داشته باشد.
برای خرید گوسفند زنده با سلامت بالا و هم چنین از نژاد های خاص می توانید هم به مراکز عرضه دام زنده شهرداری مراجعه کنید و یا در صورت در دسترس نبودن چنین مراکزی از خرید و فروش دام زنده در تهران به صورت آنلاین بهره ببرید.

Rate this post

فهرست مطالب

6 پاسخ

  1. سلام، بنده یه تعدادی بره نر و ماده نژاد ماکویی می خوام ، اگه کسی سمت مرند(اذربایجان ) داره، با این شماره ۰۹۱۲۶۰۱۴۷۱۲ تماس بگیره . با تشکر

  2. سلام بره های ما از بدو تولد ضعیف هستند
    آیا راهی برای پرورش بهتر آنها هست

  3. با سلام من اهل شهرستان ماکو هستم نژاد گوسفند ماکویی نژادی سردسیر است و در گرمای مناطق جنوب ایران رشد نمیکند.بدلیل سرد بودن مناطق ماکو و نیز وجود ییلاقهای سبز و خنک این نژاد هم پشم زیاد و هم گوشت زیادی تولید میکند.جهت خرید روزهای شنبه دوشنبه و چهارشنبه میدانهای دواب در شهرهای شوط چایپاره و چالدران وجود دارد09190683507

  4. در روستای زادگاه پدری مابنام لای بیدازتوابع شهرستان میمه استان اصفهان نژادگوسفندان دقیقامانندنژاد ماکویی است بااین تفاوت که وزن این گوسفندان دریک سالگی به۱۰۰کیلوگرم نمیرسدودرکل ازچه ریزتر برخوردارهستند
    سوال:آیا باتوجه به فاصله جغرافیایی این دوستان و تفاوت اقلیمی میتوان گفت که نژاد این گوسفندان ازنژادماکویی حاصل شده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *