گوسفند نژاد شال

گوسفند نژاد شال
زمان مطالعه: 3 دقیقه

هر یک از گوسفندانی که مشاهده می کنیم و به نظر ما یکسان هستند، دارای یک خصوصیت ظاهری یکسانی نیستند و حتی اگر به آن ها دقت کنید می بینید که شکل برخی از اندام ها و نیز خصوصیت رفتاری و حتی تولیدی آن ها با هم متفاوت می باشد.

دسته هایی از گوسفندان را که دارای خصوصیات تقریبآ مشابهی دارند در دسته های یکسان قرار می دهند و هر کدام از این دسته ها را یک نژاد می نامند. نژاد های مختلف گوسفندان علاوه بر تغییرات ظاهری و رفتاری دارای زیست بوم های مختلفی هستند و در محیط هایی با شرایط گوناگون توان زیست و رشد را دارند. از این رو اگر می خواهید که به پرورش این نوع از حیوانات بپردازید باید ابتدا انواع مختلف نژاد های گوسفندان را از نظر شیوه و محیط مورد نیاز زیست و نیز خصوصیات دیگر شناسایی کنید و سپس به خرید گوسفندان اقدام کنید.

علاوه بر آن اگر قصد تهیه ی گوسفند زdfgdfgایر نژاد ها ممکن است که سهم تولیدی گوشت بالایی نداشته باشند و کیفیت گوشت آن ها زیاد نباشد. تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا به تفسیر یکی دیگر از نژاد های گوسفندان به نام گوسفند شال بپردازیم.

گوسفند نژاد شال
گوسفند نژاد شال

خصوصیات نژاد شال:

گوسفندان شال در زمان تولد دارای پشم ها و پوستی به رنگ خاکستری تیره و حتی مایل به سیاه هستند و با رشد گوسفند این رنگ پوست و پشم به شکری متمایل به خاکستری مبدل خواهد شد. به روی پیشانی این نوع از گوسفندان لکه های سفیدی قرار دارد که حتی گاهی تا پشت سر گوسفند هم ادامه دار شده است. اگر گوسفند شال را از نیم رخ مشاهده کنید شاهد محدب بودن بینی گوسفند خواهید شد. این نوع از گوسفندا دارای منگوله هایی در زیر گلو و یا زیر گوش می باشند که حالت آویزان دارد.

این گوسفندان جزء گوسفندان دارای دنبه محسوب می شوند که سایز دنبه ی آن ها هم بزرگ است و تا بالای مفصل خرگوشی قرار گرفته و ادامه دارد.

گوش های این نژاد شال گوسفند بزرگ است به طوری که در مقایسه با برخی دیگر از نژاد ها بزرگ بودن سایز گوش آن ها کاملآ ملموس می باشد. حالت گوش های گوسفندان شال افتاده و آویزان است.

این نوع از گوسفندان در قسمت هایی از سر، دست و پا و نیز قسمت زیر شکم خود مویی ندارند به گونه ای که پوست گوسفند در این نواحی قابل مشاهده می باشد. سر گوسفندان نژاد شال طویل است و البته این میزان طویل بودن کم و بیش متغییر می باشد.

چشم های این حیوانات عمومآ برجسته و dfgfیده نمی شود.

گوسفند نژاد شال
گوسفند نژاد شال

زیست بوم نژاد شال:

گوسفندانی که از نژاد شال هستند عمومآ دارای زیست بومی در منطقه ی بوئین زهرا هستند و این منطقه به عنوان زادگاه اصلی این نژاد از گوسفندان محسوب می شود. با توجه به خصوصیات ظاهری و فیزیولوژی این نوع از گوسفندان بری زیست در محیط های سرد و کوهستانی اصلآ مناسب نمی باشند و به هیچ عنوان نمی توانند در این گونه از مناطق زیست داشته باشند.

گوسفندان نژاد شال دارای گوشت مرغوبی هستند و نیز تولید شیر خوب و باکیفیتی دارند از این رو این نژاد های گوسفندان را در دسته ی گوشتی و شیری دسته بندی می کنند.
اگر قصد خرید گوسفند نژاد های خاصی را دارید می توانید این گوسفند زنده خود را از مرکز خرید و فروش دام زنده در تهران به صورت آنلاین و غیر حضوری انجام دهید. این مرکز عرضه کننده ی تمامی نژاد های گوسفند زنده با سلامت و نیز بهداشت بالا می باشد که فروش خود را طبق وزن گوسفند زنده و نیز قیمت روز گوسفند زنده انجام خواهد داد.

Rate this post

فهرست مطالب

‫127 نظرها

 1. نهادی باید بیاید تا از خود دستگاه های نظارتی،نظارت کند.خودانها مشکل دارند.بیشتر بیشتر مشکلات معیشتی مردم از خود دستگاه نظارتی است.

 2. بسم الله الرحمن الرحیم

  اوضاع نگران کننده گوسفند نژاد شال در استان قزوین از زبان حسن شمشادی خبرنگار

  ????شالی ها گفتند…

  ????یک هفته پیش برای سخنرانی به شال رفتم، صرف نظر از آنچه که عرض کردم، دوستان بزرگواری در شال پیش و پس از برنامه درددل کردند و اینچنین گفتند:

  ????گوسفند نژاد شال، از بهترین نژاد گوسفندی در ایران و دومین آن در جهان است. علاوه بر کیفیت خوب گوشت آن، گوسفندهای ماده شال دوبار در سال دو قلو می زایند! چندماهی است که عده ای واسطه و دلال به شال آمده اند و «گوسفندهای ماده» را یکجا می خرند و می برند. مطلع شدیم که گله های گوسفند ما را به مرز عراق می برند، سرِ مرز رها می کنند و از آن طرف می آیند و گله ها را با خود می برند تا به کشور ثالث انتقال دهند! تا الان ۸۵ درصد گوسفندهای ماده شال را خریده اند و برده اند!!!

  ????سپس کمی تحقیق کردم.

  ????ویکی پیدیا نوشته است: گوسفند و قوچ نژاد شال بهترین نژاد سنگین وزن در جهان است.

  ????در یک مقاله تحقیقیاتی هم که در سال ۹۵ منتشر شده نوشته شده که ۳۵ درصد گوسفندهای نژاد شال دوقلو زا هستند. در آن تحقیق آمده است: ۱۴۰ هزار راس گوسفند نژاد شال در آن منطقه وجود دارد!

  ????با این اوصاف در کنار سودجویی و طمعِ این و آن، دستگاه های مرتبط باید پاسخ دهند که واقعا چرا هیچ نظارتی بر مساله قاچاق سازمان یافته گوسفند از شال و دیگر مناطق کشور به خارج از مرزها نکرده اند و چه نقشه ایی برای نابودی نژادهای مولّد وبرتر گوسفند و قوچ کشور وجود دارد؟! دست های پیدا و پنهان این #خیانت_بزرگ به کجا مرتبطند و چه کسی یا کسانی باید آنها را پیدا، معرفی و قطع کنند؟!

  ‼️به نظر می رسد این بحث بیش از آنکه #اقتصادی باشد #امنیتی است و یکی از اهداف اصلی آن ایجاد نارضایتی عمومی در آحاد مردم است!

  ‼️#سربازان_گمنام در #وزارت_اطلاعات به هوش باشید! یکی از زمینه های #فتنه_۹۸ را می شود در این مقوله شناسایی کرد!

  ‼️پی نوشت: #شال، شهری در شهرستان #بویین_زهرا در استان #قزوین است.

  #خطر_نا_امنی_غذایی
  #خروج_دام_مولد
  #خروج_دام_از_کشور
  #قاچاق_مشکوک

  ✅ @masaf_foods

 3. با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون تا جایی که اطلاع پیدا کردم این نژاد گوسفند شال، دارای کیفیت و بهره وری عالی است و به عنوان یک راهکار جهت برون رفت از مشکلات امروزه کشورمون محسوب میشود . ان شاالله دوست دارم این هدف رو پیگیری کنم .ممنونم اگر راهنمایی فرمایید
  اول اینکه در منطقه کرمان هم این قابلیت و کیفیت بالا رو میتونه داشته باشه و مناسب پرورش هست؟ دوم اینکه اگر بخوام امکان ارسالش به کرمان هست؟ قیمتش چقدر تموم میشه؟

 4. فکر نکنم انقدر متقاضی برای گوسفند شال باشه اینهاهم که درخواست دادن از خود اعضای همین سایت هستن برای بازار گرمی گذاشتن اینم دیدگاهم

 5. سلام تعداد ۵۰راس گوسفند داشتی جوان نژاد شال میخواستم برای خراسان رضوی.قیمت چنده لطفا راهنمایی کنید.۰۹۱۵۳۲۹۷۹۰۴

 6. سلام تعداد ده راس گوسفند شال ماده میخوام قیمتش چقدر هست ماده بره زیر سی کیلو اگه میشه من رو مطلع کنید۰۹۱۱۵۶۵۴۹۹۱

 7. خرید حضوری در آدرس
  انتهای اتوبان ستاری – شمال میدان دانشگاه – ۱ کیلومتر به سمت غرب جنت آباد یا باکری – نبش خیابان کشاورز – درب سفید باغ انار
  تلفن تماس 09122005029

  1. باسلام من میخاستم گوسفند نژاد شال بخرم من حوالی بوینن زهرا هستم باید کجا بیام واسه خریدن

 8. سلام نژاد اصلی گوسفند شال رو ازکجا باید بخریم که مطمعن باشیم نژادش دورگ نیست

 9. باسلام من چند تا بره نژاد شال میخواهم دهانتان یزد لطفا راهنمایی بفرمایید

 10. با سلام خدمت شما
  بنده میخوام چهل راس گوسفند شال بگیرم میخواستم ببینم قیمتش چنده لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر

 11. باسلام خدمت شما چندین مرتبه باشماتماس گرفتم ولی جواب ندادید لطفا من رابرای خرید چندراس بره ومیش نژاد شال راهنمایی کنید اسدی کرم از شهربابک استان کرمانم

  1. با سلام، لطفا با دیگر شماره های سایت در صفحه تماس با ما تماس بگیرید، حتما با آقای احمدی صحبت کنید

 12. تعدادی بره ومیش شال جهت داشت میخواستم لطفا قیمت هرکدام وزمان ومکان مراجعه رابفرمایید باتشکر

  1. با سلام،
   کاربر گرامی لطفاً با شماره بالای سایت تماس بگیرید تا راهنمایی شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *