انواع دستگاه های سمپاشی مورد استفاده در گاوداری

دستگاه های سمپاشی مورد استفاده در گاوداری

ضدعفونی کردن و سمپاشی جایگاه دام یکی از اصول بهداشت دام محسوب می شود که باعث از بین رفتن انگل ها، باکتری ها و میکروب های گاوداری ها می شود. انواع دستگاه های سمپاشی در بازار وجود دارد که برای سمپاشی گاوداری، زمین های کشاورزی استفاده می شود که به دو دسته محلول پاش یا گردپاش استفاده می شود.

بیماریهای پوستی گاو چون بیماری لمپی اسکین در گاو، بیماری کچلی گاو بر اثر کثیف بودن ساختمان گاوداری رخ می دهد از این رو بهتر است برای تمیز و ضدعفونی کردن جایگاه دام از دستگاه های سمپاشی مورد استفاده در گاوداری استفاده کنید.

می توانید مقالات مرتبط زیر را هم مطالعه نمایید:

اصول بهداشت جایگاه دام

بیماری پوستی لمپی اسکین در گاو

درمان کچلی گاو

اهمیت ضدعفونی کردن محل پرورش دام و شیوه های مختلف ضدعفونی

معرفی انواع دستگاه های سمپاشی مورد استفاده در گاوداری

به طور کلی دستگاه های سمپاشی به دو دسته محلول پاش و گرد پاش تقسیم می شود و در انواع مختلف زیر وجود دارد.

 1. سمپاش‌های دستی
 2. سمپاش‌های پشتی بدون موتور
 3. سمپاش‌های پشتی موتوری
 4. سمپاش‌های چرخدار موتوری
 5. سمپاش‌های ترکتوری سوار
 6. تریلرهای سمپاشی

سمپاش های دستی

سمپاشی های دستی معمولا برای مبارزه با حشرات خانگی و گلخانه ای و باغچه های کوچک استفاده می شود. این دستگاه سمپاش شبیه تلمبه است که دارای مخزن و پیستون پمپ است که به وسیله دست محلول داخل مخزن به حرکت در می آید.

سمپاش های پشتی بدون موتور

این نوع سمپاش ها با دو بند مثل کوله پشتی روی دوش فرد قرار می گیرد و در دو نوع با فشار متناوب و فشار دائم در بازار وجود دارد.

سمپاش های پشتی موتوری

در ادامه معرفی انواع دستگاه های سمپاشی به مدل سمپاش های پشتی موتوری می رسیم. این نوع دستگاه های سمپاش دارای مخزن پلاستیکی با ظرفیت ۲۰ تا ۲۳ لیتر است که روزانه قابلیت سمپاشی دو تا سه هکتار زمین را دارد.

این نوع دستگاه های سمپاش را اتومایزر می نامند و دلیل نامگذاری این اسم روی سمپاش این است که مایع سم داخل دستگاه تحت فشار نیست و بر اثر برخورد با جریان هوا تبدیل به ذرات ریز می شود.

سمپاش های چرخدار موتوری

 • دارای موتور بنزینی
 • ظرفیت مخزن ۱۰۰ تا ۲۰۰ لیتر
 • مقدار مایع پاشیده شده توسط دستگاه ۱۵ تا ۲۰ لیتر در دقیقه است.

سمپاش های تراکتوری

 • مخزن سمپاش از نوع پلاستیکی
 • ظرفیت مخزن بین ۱۵۰ تا ۵۰۰ لیتر
 • اتصال روی شاسی تراکتور می باشد.

تریلرهای سمپاش

این سمپاش‌ها به شکل تریلر می‌باشند و مخزن بزرگ مایع سم بر روی یک شاسی با دو چرخ حامل لاستیکی قرار دارد. سمپاش به‌وسیله تراکتور کشیده می‌شود. ظرفیت مخزن سم در سمپاش‌های مختلف بوده و از ۱۸۹ تا ۳۷۸۵ لیتر (۵۰ تا ۱۰۰۰ گالن) می‌رسد.

نتیجه گیری :

گروه گوسفنده زنده به طور شبانه روزی و در هر کجای تهران در خدمت شماست. برای خرید گوسفند زنده ،گوساله و یا خروس زنده خود تنها کافی است با شماره های موجود در سایت با ما تماس بگیرید. گوسفند زنده همچنین اقدام به ارسال دام و قصاب همراه با باسکول به آدرس مورد نظر شما خواهد نمود.

گوسفند زنده و خروس زنده

Rate this post

فهرست مطالب

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *