مشهورترین نژادهاي گاو در جهان

انواع روش های پرواربندی در گاو و گوساله

پرواربندی روشی جدید و سودده برای پرورش دام، تولید گوشت و فرآورده های دامی می باشد که امروزه در کشور ما نیز طرفداران بسیاری دارد. به طور کلی در دهه های اخیر به دلیل افزایش جمعیت، روش های سنتی پرورش گوسفند و گاو برای تامین پروتئین مورد نیاز این جمعیت عظیم دیگر پاسخگو نیست.

پرواربندی یکی از بهترین روش ها برای تامین پروتئین حیوانی در مقیاس بزرگ می باشد. گوشت دام پرواربندی شده در اثر ذخیره شدن چربی در داخل بافت های عضلانی آبدار و ترد بوده و طعمی بسیار لذیذتر خواهد داشت. البته دوره پرواربندی نباید زیاد طولانی شود تا میزان چربی ذخیره شده در دام از میزان استاندارد بیشتر نشود.

در روش پرواربندی، گوساله ها در جایگاه های اختصاصی قرار داده می شوند که برای پیشگیری از ابتلا دام به بیماری های واگیر روشی بسیار موثر است.

گاوها و گوساله ها با توجه به نوع نژاد، چگونگی پرورش در سنین مختلفی پرواربندی شده و به فروش میرسند:

 1. گوساله های شیری (۳ تا۵ ماهگی)
 2. گوساله های نر جوان (۸ تا۱۲ ماهگی)
 3. گوساله های بالغ ۲۴ تا ۳۰ ماهه

انواع روش های پرواربندی در گاو و گوساله

 • پرواربندی گوساله های شیری (۳ تا ۵ ماهگی)

گوساله های شیری پرواربندی شده معمولا در این سن دارای ۲۵۰ ــ ۱۲۰ کیلوگرم وزن می باشند و گوشت حاصل از لاشه آن ها وزنی در حدود ۷۵ تا ۱۵۰ کیلوگرم خواهد بود. برای تولید لاشه ای با راندمان وزن بیشتر یعنی حدودا ۶۰-۶۵ درصد وزن گوشت باشد باید از تبدیل گوارش آنها به گوارش دام بالغ جلوگیری نمود.

در پرواربندی گوساله های شیری باید از شیرهای با آهن کمتر برای تغذیه گوساله استفاده نمود. همچنین بهتر است چربی این شیر زیاد باشد تا گوشت حاصله لذیذتر باشد. در پرواربندی گوساله های شیری می توان از دو روش استفاده نمود:

در روش اول برای پرواربندی گوساله های شیری، دام را تا مدتی با شیر طبیعی تغذیه می کنند و پس از مدتی به تدریج شیر جانشین شونده را جایگزین شیر طبیعی می کنند.

در روش دوم پرواربندی گوساله های شیری از همان ابتدا گوساله با شیر جانشین شونده تغذیه می شود. این روش بیشتر برای گوساله های نر نژاد شیری به کار می رود.

انواع روش های پرواربندی در گاو و گوساله

پرواربندی گوساله های نر جوان:

این گوساله ها معمولا در سن ۸ تا ۱۲ ماهگی برای پرواربندی انتخاب می شوند. در این روش برای پروابندی گوساله ها از مواد متراکم به عنوان ماده تغذیه ای استفاده می شود که موجب می شود گوساله ها رشد بسیار سریع داشته باشند.

این گوساله ها به سرعت رشد کرده و از سن ۹ ماهگی تا پس از یک سالگی آماده کشتار می شوند. در این نوع پرواربندی گوساله در هنگام کشتار وزنی معادل ۳۰۰-۴۵۰ کیلوگرم خواهد داشت.

 • گوساله های بالغ ۲۴ تا ۳۰ ماهه

در این روش پرواربندی برای گوساله های بالغ و تلیسه ها در سن ۲ سالگی تا ۳ سالگی صورت می گیرد. در این نوع روش گوساله ها از همان هنگام تولد تا پایان دوره شیرخوارگی به طور کامل شیر مادر را استفاده کرده و پروار می شوند. چرای دام در مرتع یکی از بخش های این نوع پرواربندی است.

انواع روش های پرواربندی در گاو و گوساله

برخی از این دام ها پس از سن ۱۶ ماهگی به فروش رسیده و کشتار می شوند اما در صورت لاغر بودن دام ها دوره تغذیه آن ها تا سن ۲۴ تا ۳۰ ماهه ادامه می دهند. دامها در این سن اغلب وزنی در حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم خواهند داشت.

در این روش پرواربندی گوساله های بالغ، زمستان ها گوساله را با جیره های غذایی بیشتری تغذیه می کنند و به طور متوسط روزانه ۳۰۰-۴۰۰ گرم افزایش وزن خواهد داشت. اما در فصل بهار به دلیل امکان چرا در مرتع این افزایش وزن روزانه به ۶۰۰-۷۰۰ گرم می رسد.

سود دهی خوب و بازگشت سریع سرمایه یکی از بهترین مزایای آن است که موجب می شود سرمایه گذار پس از مدت کوتاهی موفق به بازگشت اصل سرمایه شده و پس از آن سوددهی سرشاری بدست خواهد آورد. رعایت بهداشت در جایگاه پرورش گاو و گوساله اهمیت بسیار بالایی دارد.

12 دیدگاه در “انواع روش های پرواربندی در گاو و گوساله”

 1. سلام با عرض خسته نباشین
  این که میگه ۳۰ماه گوساله پرواری رو نگه داری جز زحمت با ضرر زیان چیزی در پیش نداره گوساله پرواری رو کلا ۱۲ماه الی ۱۵بیشتر نمیبندیم به وزن ایده عال برسه حدودا ۱۰۰۰تا ۱۳۰۰کیلو بعد فروش .شهرستان سمیرم

  1. با سلام درود
   و خسته نباشید بنده گاوداری در سال ۱۳۶۸ با برادرام را اندازی کردیم یک مرحله ۱۲عدد گاو شیری اسراییلی آوردیم با پیش رفت کاری بعد از مدتی دوباره رفتیم تهران ۱۸راس تلیسه آبستن اوردیم خدایا شکر خوب جواب داد با همین تعداد بعد دوازده سال گاو گوساله جمعا رسیدن تا ۱۵۰راس بعد متاسفانه به علت کمکم شروع کردیم به فروختن بعد دو سال گاوداری خالی شد الان حدود ده سالی هست که خالی شده و هر روز افسوس اوندموقع میخورم الان دوباره فکر ذکرم اینه که بزنم به پروار بندی به امید آن روز که دوباره به آرزوم برسم برام دعا کنید داریوش از خوزستان ایذه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.