انوع لنگش در دام، علل و درمان آن

بیماری لامینایتیس یا همان لنگش یک بیماری غیر عفونی بوده که بر اثر التهاب بافت عروقی ایجاد می شود. با بروز این بیماری تغییرات دژنراتیو در لایه حساس سم ایجاد می شود که در مراحل حاد, تحت حاد و مزمن مشاهده می شود.

لنگش تحت حاد شایع ترین مرحله لنگش در دامهاست که حدودا ۱ تا ۳ ماه هیچ نشانه و علائمی ندارد. لنگش حاد نسبت به دو نوع دیگر دردناک تر است.

علل اصلی بروز لنگش در دام:

 • عدم تعادل در جیره غذایی
 • نبودن اتساع کافی شکمبه
 • سم چینی بیش از حد

ابین بیماری معمولا با عدم تعادل جیره غذایی آغاز می شود. اگر گاو از جیره مخلوط حاوی مواد مقدار زیاد مواد کربوهیدراته قابل تخمیر با فیبر ناکافی تغذیه کند دچار اسیدوز شکمبه می شود. در این حالت بیشتر باکتریهای شکمبه از بین می روند که این مساله موجب رشد باکتریهای لاکتو باسیل شده و کاهش pH شکمبه می شود. در واکنش به این تغییرات بدن گاو هیستامین تولید میکند که موجب انقباض و سپس اتساع مویرگهای لایه مورقه پا شده و دیواره عروق خونی تخریب می شود. در این حالت مویرگ ها آسیب دیده و پاهای دام بسیار دردناک می شود و سم دیگر قادر به تولید طبیعی کراتین نیست.

انوع لنگش در دام، علل و درمان آن

انواع لنگش (لامینایتیس) در دام:

 1. لنگش حاد:

از علائم اصلی این نوع لنگش میتوان به افزایش تنفس و ضربان قلب و گرم شدن دیواره سم و آماس عروق حاد اشاره کرد. این نوع لنگش همراه با خونریزی در خط سفید سم یا در مفاصل مچ همراه است. گاهی برای مشاهده این خونریزی باید خط سفید سم را جدا کرد.

 1. لنگش تحت حاد:

این نوع بیماری معمولا با زخم در مچ و دیواره سم همراه است اما معمولا تا ۳ ماه هیچ نشانه ای از لنگش در دام دیده نمی شود. با پیشرفت بیماری قسمت های نرم سم زرد رنگ شده و سم دچار خونریزی می شود.

انواع لنگش (لامینایتیس) در دام:

 1. لنگش مزمن:

در این نوع لنگش پاها به صورت غیر طبیعی رشد و نمو کرده و دیواره افقی سم بیش از حد رشد کرده و طویل می شوند. این مساله موجب می شود کف س عریض تر شده و پاشنه ها گودی مناسب نداشته باشند.

انوع لنگش در دام، علل و درمان آن

درمان لنگش:

 • تصحیح جیره غذایی گاو شیری برای درمان هر سه نوع لنگش لازم است.
 • سم چینی منظم برای رفه لنگش مزمن بسیار موثر است. برای این کار بهتر است سم چینی هر ۳ یا ۴ ماه یک بار انجام شود. در موارد شدید و غیر قابل درمان بیماری گاو باید حذف شود.
 • اگر لنگش تحت درمان کلینیکی باشد ابتدا باید سم چینی شود. در این حالت بستن یک قطعه چوب مانع از ورود فشار به کف پا خواهد شد.

پیشگیری از بیماری لنگش:

 • تغییر تدریجی جیره های غذایی برای ورورد به مراحل مختلف تولید و محدود کردن غلات در جیره غذایی
 • علوفه های موجود در جیره غذایی نباید طول بلند داشته باشند.
 • فعالیت بدنی کافی در گاو ها و تلیسه ها قبل و بعد از زایمان
 • سیمان کردن کف جایگاه نگهداری دامها که به سایش سم ها کمک میکند.

نژاد گاو ایر شایر Ayrshire

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.