انوع لنگش در دام، علل و درمان آن

بیماری لامینایتیس یا همان لنگش یک بیماری غیر عفونی بوده که بر اثر التهاب بافت عروقی ایجاد می شود. با بروز این بیماری تغییرات دژنراتیو در لایه حساس سم ایجاد می شود که در مراحل حاد، تحت حاد و مزمن مشاهده می شود. در ادامه انواع لنگش در دام، علل و درمان آن را بررسی خواهیم نمود.

می توانید مقاله مرتبط زیر را هم مطالعه نمایید:

درمان بیماری لنگش گوسفندان

لنگش تحت حاد شایع ترین مرحله لنگش در دام هاست که حدودا ۱ تا ۳ ماه هیچ نشانه و علائمی ندارد. لنگش حاد نسبت به دو نوع دیگر دردناک تر است.

علل اصلی بروز لنگش در دام

 • عدم تعادل در جیره غذایی
 • نبودن اتساع کافی شکمبه
 • سم چینی بیش از حد

این بیماری معمولا با عدم تعادل جیره غذایی آغاز می شود. اگر گاو از جیره مخلوط حاوی مواد مقدار زیاد مواد کربوهیدراته قابل تخمیر با فیبر ناکافی تغذیه کند دچار اسیدوز شکمبه می شود.  این حالت بیشتر باکتری های شکمبه از بین می روند که این مساله موجب رشد باکتری های لاکتو باسیل شده و کاهش pH شکمبه می شود.  واکنش به این تغییرات بدن گاو هیستامین تولید می کند که موجب انقباض و سپس اتساع مویرگهای لایه مورقه پا شده و دیواره عروق خونی تخریب می شود. در این حالت مویرگ ها آسیب دیده و پاهای دام بسیار دردناک می شود و سم دیگر قادر به تولید طبیعی کراتین نیست.

انواع لنگش (لامینایتیس) در دام:

 1. لنگش حاد:

از علائم اصلی این نوع لنگش میتوان به افزایش تنفس و ضربان قلب و گرم شدن دیواره سم و آماس عروق حاد اشاره کرد. این نوع لنگش همراه با خونریزی در خط سفید سم یا در مفاصل مچ همراه است. گاهی برای مشاهده این خونریزی باید خط سفید سم را جدا کرد.

 1. لنگش تحت حاد:

این نوع بیماری معمولا با زخم در مچ و دیواره سم همراه است اما معمولا تا ۳ ماه هیچ نشانه ای از لنگش در دام دیده نمی شود. با پیشرفت بیماری قسمت های نرم سم زرد رنگ شده و سم دچار خونریزی می شود.

 1. لنگش مزمن:

در این نوع لنگش پاها به صورت غیر طبیعی رشد و نمو کرده و دیواره افقی سم بیش از حد رشد کرده و طویل می شوند. این مساله موجب می شود کف سم عریض تر شده و پاشنه ها گودی مناسب نداشته باشند.

درمان لنگش:

در ادامه مطلب انواع لنگش در دام، علل و درمان آن روش های زیر را برای رفع مشکل توصیه می نماییم:

 • تصحیح جیره غذایی گاو شیری برای درمان هر سه نوع لنگش لازم است.
 • سم چینی منظم برای رفع لنگش مزمن بسیار موثر است. برای این کار بهتر است سم چینی هر ۳ یا ۴ ماه یک بار انجام شود. در موارد شدید و غیر قابل درمان بیماری گاو باید حذف شود.
 • اگر لنگش تحت درمان کلینیکی باشد ابتدا باید سم چینی شود. در این حالت بستن یک قطعه چوب مانع از ورود فشار به کف پا خواهد شد.

پیشگیری از بیماری لنگش:

 • تغییر تدریجی جیره های غذایی برای ورورد به مراحل مختلف تولید و محدود کردن غلات در جیره غذایی
 • علوفه های موجود در جیره غذایی نباید طول بلند داشته باشند.
 • فعالیت بدنی کافی در گاوها و تلیسه ها قبل و بعد از زایمان
 • سیمان کردن کف جایگاه نگهداری دامها که به سایش سم ها کمک می کند.

نتیجه گیری :

گروه گوسفنده زنده به طور شبانه روزی و در هر کجای تهران در خدمت شماست. برای خرید گوسفند زنده ،گوساله و یا خروس زنده خود تنها کافی است با شماره های موجود در سایت با ما تماس بگیرید. گوسفند زنده همچنین اقدام به ارسال دام و قصاب همراه با باسکول به آدرس مورد نظر شما خواهد نمود.

گوسفند زنده و خروس زنده
Rate this post

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *