بیماری آبسه پای گوسفند و نحوه پیشگیری از آن

 نینبهداشت محیط پرواربندی گوسفند مساله ای بسیار مهم در پرورش صحیح دام است. وجود میکروب های مختلف در محیط پرورش و یا چرا در مناطق آزاد خطر بروز بیماری های مختلفی را در گوسفند به دنبال دارد. میکروب های موجود در علوفه های طبیعی ممکن است گوسفند را به انواع بیماری ها مبتلا کند که یکی از مهمترین این بیماری ها آبسه پا است. در این مطلب شما را با دلایل بروز، نحوه پیشگیری و درمان این بیماری آشنا می کنیم.

می توانید مقالات مرتبط زیر را هم بخوانید :

اهمیت بهداشت محل پرورش گوسفند

توصیه هایی برای پرورش گوسفند و بز

علل بروز بیماری آبسه پا در گوسفند:

عامل انتقال و بروز بیماری آبسه پای گوسفند باکتری های موجود در محیط زندگی گوسفندان است. این بیماری ممکن است بر روی هر قسمت از بدن ایجاد شود. معمولا آسیب دیدن پا و ماندن آن در رطوبت به مدت طولانی علت اصلی انتقال این باکتری ها به پای دام است. این بیماری بیشتر در گوسفندان چاق، گوسفندان سنگین و مخصوصا گوسفندان دوقلو دیده می شود.

آبسه پا در واقع در دو صورت کلی بروز پیدا می کند: آبسه پا و آبسه پاشنه پای گوسفند

آبسه پاشنه پا:

علائم اصلی آن تورم، حرارت و تورم در ناحیه بالای سم است. این بیماری بیشتر در اغلب پای عقب‌تر بروز پیدا می کند.

آبسه پا:

بیشتر در پاهای جلو دیده شده و موجب لنگش گوسفند می شود.

 اقدامات لازم پس از مشاهده بیماری آبسه پا در گوسفند:

  • گوسفندان را به مکانی خشک تر منتقل کنید.
  • گوسفندان را برای چرا به مناطق مرطوب نبرید.
  • به محض مشاهده بیماری، پای گوسفند را با یک روش مناسب ضدباکتری ضدعفونی کنید تا آبسه از پا خارج شده و بیماری پیشروی نکند.
  • بهتر است دام توسط یک جراح دامپزشک معاینه شود.

بیماری آبسه پای گوسفند و نحوه پیشگیری از آن

برای درمان بیماری آبسه پای دام این بیماری اغلب داروهای ضدباکتری تجویز می شود. دوره درمان این بیماری طولانی است و در تمام این مدت باید گوسفند را در شرایط و مکان مناسب نگهداری کنید.

نحوه پیشگیری از این

  • معاینه منظم پاها و تمیز کردن آنها
  • تمیز بودن بستری که پاهای گوسفندان بر روی آن قرار دارد.
  • برای گوسفندان چاق یا باردار اقدامات پیشگیرانه را بیشتر جدی بگیرید و آنها را از مکان های مرطوب و مستعد ایجاد بیماری دور نگه دارید.
  • میش ها را در مکان هایی با رطوبت بالا قرار ندهید مخصوصا در فصول سرد و مرطوب سال.
  • حمام منظم پا

داروهای رایج برای درمان آبسه پای گوسفند:

در صورتی که بیماری آبسه عفونی است باید در مراحل اولیه درمان، ابتدا محل آبسه عفونی را با پماد هایی مانند اکتیول نرم کنید. سپس با استفاده از یک اسکالپل یک شکاف کوچک در محل آبسه ایجاد کنید. این کار موجب خروج چرک و عفونت از پا خواهد شد. در مراحل بعدی برای بهبود زخم و پیشگیری از عفونت می توانید از آنتی بیوتیک‌ها و ضد ویروس‌های رایج استفاده کنید. در نهایت پیشنهاد می کنیم که برای درمان این بیماری حتما با یک دامپزشک مشورت کنید.

نتیجه گیری :

گروه گوسفنده زنده به طور شبانه روزی و در هر کجای تهران در خدمت شماست. برای خرید گوسفند زنده، گوساله و یا خروس زنده خود تنها کافی است با شماره های موجود در سایت با ما تماس بگیرید. گوسفند زنده همچنین اقدام به ارسال دام و قصاب همراه با باسکول به آدرس مورد نظر شما خواهد نمود.

گوسفند زنده و خروس زنده
Rate this post

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *